Marianna Sankiewicz - doktor inżynier z misją w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2024 14:39
W Gdańsku premierę miał film "Zielony atrament" o docent Mariannie Sankiewicz, która wychowała dla Polskiego Radia wiele pokoleń inżynierów dźwięku. - To był nauczyciel idealny. Taki, który był też wychowawcą. Kimś, kto nie tylko przekazuje informacje, ale jest też drogowskazem w życiu. Pani docent miała misję, żeby łączyć inżynierię dźwięku z muzyką. Uważała, że ludzie, którzy kształcą się jako inżynierowie powinni być również wykształceni muzycznie - mówił w Dwójce reżyser Paweł Wyszomirski.
Zielony atrament stworzony jest na bazie wspomnień wychowanków docent Marianny Sankiewicz. Na zdjęciu kadr z filmu w reż. Pawła Wyszomirskiego
"Zielony atrament" stworzony jest na bazie wspomnień wychowanków docent Marianny Sankiewicz. Na zdjęciu kadr z filmu w reż. Pawła WyszomirskiegoFoto: materiały prom.
  • "Zielony atrament" to film fabularny stworzony na bazie wspomnień wychowanków docent Marianny Sankiewicz.
  • Wychowała ona wiele pokoleń inżynierów dźwięku dla Polskiego Radia, zarówno stołecznego, jak i rozgłośni regionalnych – w tym Radia Gdańsk.
  • Obraz w reżyserii Pawła Wyszomirskiego już wkrótce będzie dostępny w serwisie TVP VOD.

Paweł Wyszomirski swój film stworzył na bazie wspomnień wychowanków docent Marianny Sankiewicz.

"Zielony atrament" - od dokumentu do fabuły

- Zaczęliśmy robić dokumentację: rozmowy, notatki, wywiady z wszystkimi, którzy panią profesor znali, którzy się u niej uczyli, z którymi zetknęła się w życiu. To była nieskończona liczba historii: śmiesznych, uroczych, sentymentalnych, czasem dramatycznych, czasem poważnych. Skala problemów studenckich, którymi zajmowała się pani docent była od trywialnych typu jak zorganizować lepszy byt w akademiku, do zupełnie poważnych dotyczących życiowych wyborów i dramatów. Była ona bowiem prorektorem Politechniki Gdańskiej ds. studenckich w czasie stanu wojennego - przypomniał gość "Poranka Dwójki".

"Zielony atrament" początkowo miał być dokumentem, ale w trakcie prac nad filmem reżyser postanowił, że będzie to współczesna, fabularna historia. - Cały scenariusz tego filmu to są przepisane opowieści prawdziwych ludzi oparte o relacje z Marianną Sankiewicz - tłumaczył Paweł Wyszomirski. 

Magdalena Zawadzka jako Marianna Sankiewicz

W rolę docent Marianny Sankiewicz wcieliła się znakomita aktorka Magdalena Zawadzka. Obok niej na ekranie zobaczymy m.in. Aleksandrę Piotrowską, Romana Gancarczyka, Michała Kurka, Aleksandra Buchowieckiego , a także aktorów i aktorki gdańskiego Teatru Wybrzeże – Małgorzatę Oracz, Marka Tyndę, Roberta Ninkiewicza czy Sylwię Górę. Koproducentem filmu jest TVP. Produkcja będzie wkrótce dostępna w tamtejszym serwisie VOD.

W materiale usłyszeliśmy archiwalną wypowiedź Marianny Sankiewicz pochodzącą z audycji Krzysztofa Michalskiego.

Posłuchaj
06:26 Poranek Dwójki zielony atrament 19.02.2024.mp3 "Zielony atrament" - film o docent Mariannie Sankiewicz (Poranek Dwójki)

Marianna Sankiewicz (1921-2018) - urodziła się na Suwalszczyźnie, gdzie spędziła lata swej wczesnej młodości. II wojna światowa zastała ją w Wilnie, skąd władze okupacyjne zesłały ją do pracy przymusowej w Niemczech (1942). Cudem uniknęła rozstrzelania, a odzyskaną wolność postanowiła poświęcić na działalność konspiracyjną.

Po wojnie podjęła pracę w Polskim Radiu w Warszawie, a następnie w Rozgłośni PR w Gdańsku, jednocześnie rozpoczynając studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Gdańskiej, w sekcji radiotechniki. W 1950 roku uzyskała dyplom magistra inżyniera, a pracę doktorską obroniła w 1968 roku. Dwa lata później uzyskała stopień docenta. Jako naukowczyni współorganizowała nową specjalizację na wydziale i zakład naukowo-dydaktyczny zajmujący się zagadnieniami z dziedziny inżynierii dźwięku.

Obok działalności naukowo-dydaktycznej podjęła się pełnienia funkcji istotnych dla jakości i skuteczności kształcenia młodzieży – prodziekana, a następnie, od 1981 roku, prorektora Politechniki Gdańskiej ds. kształcenia. Zainicjowała zmianę systemu kierowania procesem dydaktycznym i wychowawczym uczelni. Objęcie przez nią funkcji prorektora zbiegło się w czasie z trudnym okresem wydarzeń stanu wojennego. Doc. Sankiewicz wielokrotnie występowała wtedy wobec ówczesnych władz w obronie studentów i skutecznie chroniła ich przed represjami.

O społecznej postawie i aktywności świadczą również jej liczne odznaczenia, a wśród nich: otrzymany w 2011 r. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, nagrody ministerialne i rektorskie, AES Citation Award, AES Fellowship, a także członkostwa honorowe i medale, m.in. Polskiego Towarzystwa Akustycznego, Księcia Mściwoja II za zasługi dla Gdańska, i wiele innych.

[źródło: pg.edu.pl]

***

Przygotowała: Marzena Bakowska

Data emisji: 19.02.2024

Godz. emisji: 7.30

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

pg/mo

Czytaj także

Nagrania Polskiego Radia z września 1939 roku na liście UNESCO. "Wciąż zaginiona jest trzecia partia płyt"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 15:20
Dyrektor Archiwum Polskiego Radia Elżbieta Berus-Tomaszewska ocenia, że kolekcja 93 oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych z nagraniami z września 1939 roku ma ogromną wartość historyczną. Materiały dźwiękowe Polskiego Radia z przemówieniami między innymi Stefana Starzyńskiego i Józefa Becka zostały wpisane na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płyty Polskiego Radia na liście UNESCO. Reżyser dźwięku: po raz pierwszy trafiły na nią dokumenty dźwiękowe

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 16:26
Reżyser dźwięku Stefan Kruczkowski powiedział, że wpisanie kolekcji 93. oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 roku na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata" to ewenement. Materiały dźwiękowe zawierają przemówienia między innymi prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego i ministra spraw zagranicznych Józefa Becka.
rozwiń zwiń