Ewa Szczecińska: musiałam przekroczyć zamknięty krąg odbiorców muzyki współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 12:20
- Gdy jako młoda dziewczyna, jeszcze studentka muzykologii, trafiłam w latach 90. do Dwójki, zdawałam sobie sprawę, że jeżeli muzyka nowa, wtedy jeszcze awangardowa, współczesna będzie krążyła w tak małym obiegu, to w demokratycznym społeczeństwie nie ma szansy. Trzeba więc dotrzeć do nowych słuchaczy - mówiła w "Poranku Dwójki" Ewa Szczecińska z Redakcji Muzycznej PR2, laureatka Nagrody Honorowej Związku Kompozytorów Polskich.
Ewa Szczecińska - dziennikarka Programu 2 Polskiego Radia
Ewa Szczecińska - dziennikarka Programu 2 Polskiego RadiaFoto: Przemysław Chmielewski/Polskie Radio
  • Związek Kompozytorów Polskich docenił Ewę Szczecińską za zasługi dla promocji muzyki polskiej.
  • Dziennikarka jest autorką audycji "Nowa Polska" oraz jedną z prowadzących w paśmie "Nowa strefa" na antenie Dwójki.
  • Wręczenie Nagrody Honorowej Związku Kompozytorów Polskich nastąpi podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień".

Za "wieloletnią, wytrwałą i kompetentną działalność promującą twórczość polskich kompozytorów współczesnych na antenie Polskiego Radia. Na szczególne wskazanie zasługuje cykl "Nowa Polska", poświęcony najmłodszemu pokoleniu polskich kompozytorów" - to fragment laudacji napisanej z okazji przyznania Ewie Szczecińskiej Nagrody Honorowej Związku Kompozytorów Polskich.

Ewa Szczecińska: to wielkie wyróżnienie

O przyznanym wyróżnieniu dziennikarka Dwójki dowiedziała się od Mieczysława Kominka, prezesa Związku Kompozytorów Polskich. - Najpierw byłam w szoku. To wielkie wyróżnienie. Pomyślałam sobie: no tak, pracuję, od 30 lat robię audycje, dzióbię, szukam, prezentuję muzykę współczesną i zostało to dostrzeżone. To była wielka radość - wyznała.

"Nowa Polska" - nagroda na jubileusz pięciolecia audycji

Ewa Szczecińska specjalizuje się w muzyce najnowszej. Jest m.in. autorką audycji "Nowa Polska", którą tak ciepło oceniono w kontekście przyznania dziennikarce Nagrody Honorowej ZKP. 

- Ten cykl zaczęłam prezentować na antenie Dwójki we wrześniu 2019 roku. Format tej audycji, który uważam, że jest bardzo dobry, wymyślił Jacek Hawryluk. Pamiętam, jak się z nim spotkałam i powiedział mi, że to musi być godzinna audycji, z czego 80 procent będzie stanowić muzyka, a resztę starannie dobrane wypowiedzi kompozytorów i moje jako prowadzącej - wspominała absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Warszawskim. 

Posłuchaj
12:50 Poranek Dwójki szczecińska 11.03.2024.mp3 Ewa Szczecińska o Nagrodzie Honorowej Związku Kompozytorów Polskich (Poranek Dwójki) 

Ewa Szczecińska poświęca też wiele uwagi muzyce dawniejszych epok, biorąc udział w audycjach "Kto słucha, nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki" i "Płytomania". Publikuje artykuły w "Ruchu Muzycznym", "Tygodniku Powszechnym", "Glissando" i na portalach internetowych. Stworzyła trudne do przecenienia archiwum najnowszej polskiej twórczości muzycznej w całej różnorodności wyborów estetycznych, technik i stylów. Archiwum, które stale jest poszerzane.

Nagroda za Zasługi dla Promocji Muzyki Polskiej zostanie wręczona podczas 67. Festiwalu "Warszawska Jesień" 25 września br. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Ewa Szczecińska (dziennikarka muzyczna radiowej Dwójki)

Data emisji: 11.03.2024

Godz. emisji: 9.30

mgc/pg/wmkor

Czytaj także

Miejsca i ich muzyka

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 12:20
Miejsca mają swoją historię, zapachy, akustykę. Dźwięki w różnych przestrzeniach różnie wibrują, odbijają się, wybrzmiewają.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Woś - dziennikarka i lwowianka od prawie ośmiu dekad związana z Wrocławiem

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2024 13:00
- W czasie wojny moja mama została aresztowana za pomoc żydowskiej rodzinie. Zawieźli ją do więzienia na Łąckiego, słynnej siedziby gestapo we Lwowie. Mówiła, że chciała pomóc koleżance. Po trzech tygodniach wyszła. Dzień powrotu mamy uważam za najszczęśliwszy w moim życiu, który zdecydował o tym, że ono się dalej potoczyło tak, a nie inaczej - wspominała w Dwójce Maria Woś. Legendarna dziennikarka Radia Wrocław świętuje w marcu 90. urodziny.
rozwiń zwiń