Elżbieta Sikora laureatką Nagrody Prezydenta Republiki Francuskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 15:00
- Ja rzeczywiście lubię coś robić. Nie potrafię spoczywać na laurach, nawet jak odpoczywam, to też myślę o tym, co mogłabym skomponować, wykonać. Po prostu to jest moje życie - mówiła w Dwójce kompozytorka Elżbieta Sikora, laureatka Nagrody Prezydenta Republiki Francuskiej.
Elżbieta Sikora odbierze nagrodę w Ambasadzie RP w Paryżu
Elżbieta Sikora odbierze nagrodę w Ambasadzie RP w ParyżuFoto: Adam Warżawa/PAP
  • We wtorkowym "Poranku Dwójki" połączyliśmy się z Paryżem, gdzie mieszka na stałe kompozytorka Elżbieta Sikora.
  • Pochodząca z Polski artystka odbierze wkrótce Nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości.
  • Kompozytorka Elżbieta Sikora obchodzi właśnie niezwykły jubileusz, gdyż skończyła 80 lat.

Elżbieta Sikora zostanie nagrodzona podczas 76. ceremonii Grands Prix internationaux du disque, organizowanej przez francuską Académie Charles Cros. Kompozytorka otrzyma Nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości.

Elżbieta Sikora i nowa opera

Mimo to - jak podkreśla - nie ma czasu na dokonywanie podsumowań, bo wciąż tworzy. - Właśnie zaczęłam myśleć o tym, żeby napisać nową operę, dostałam zamówienie z Opery Poznańskiej. To jest wielkie wyzwanie dla mnie, żeby z tym jeszcze zdążyć, żeby zrobić to tak, jak bym chciała to zrobić - mówiła.

Jak dodała, wciąż odbywa się także wiele okolicznościowych koncertów z jej muzyką. - Jestem z tego niesłychanie dumna i zadowolona, bo zawdzięczam to mojej agencji, która zrobiła wszystko, co się da zrobić, żeby ten jubileusz nabrał jakichś kolorów - zapewniła.

Académie Charles Cros docenia talent Elżbiety Sikory

Francuska Académie Charles Cros od 1947 roku przyznaje prestiżowe nagrody za najlepsze nagrania muzyczne oraz specjalną Nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości. W ostatnich latach nagrodę tę otrzymali m.in. Kaija Saariaho czy Bernard Cavanna.

Académie Charles Cros doceniła również płytę "Concertos", będącą podsumowaniem dorobku Elżbiety Sikory w tym gatunku, przyznając jej nagrodę Coup de Coeur.

Czytaj także:

W katalogu artystki znajduje się obecnie około 110 utworów, od muzyki elektroakustycznej, po instrumentalną oraz wokalną. Podejmuje się ona kolejnych zamówień wciąż z taką samą energią. Jej najnowsza monograficzna płyta, która zawiera trzy koncerty (na fortepian, organy i skrzypce), jest świadectwem jej talentu - pisze Michèle Tosi w uzasadnieniu Nagrody Prezydenta Republiki Francuskiej.

- Ja rzeczywiście lubię coś robić. Nie potrafię spoczywać na laurach, nawet jak odpoczywam, to też myślę o tym, co mogłabym skomponować, wykonać. Po prostu to jest moje życie - mówiła.

Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 21 marca 2024 roku w Ambasadzie RP w Paryżu pod patronatem Emmanuela Macrona, prezydenta Francji.


Posłuchaj
09:22 Dwojka_Poranek_Dwojki_2024_03_19-08-30-37.mp3 Elżbieta Sikora laureatką Nagrody Prezydenta Republiki Francuskiej (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Elżbieta Sikora (kompozytorka)

Data emisji: 19.03.2024

Godzina emisji: 8.30

pg/mgc/mo/mpkor

Czytaj także

Elżbieta Sikora: w pewnym momencie zatęskniłam za orkiestrą

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 10:00
- Zaczęłam od muzyki elektroakustycznej. Od tego momentu ta materia dźwiękowa była mi bardzo bliska. Zaczęłam z tego tworzyć - kompozytorka wspominała w Dwójce swoją drogę, w związku zakończeniem obchodów 75. rocznicy swoich urodzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kompozycje na carillion Elżbiety Sikory i Agaty Zubel

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 23:00
Czwartkowy muzyczny wieczór wypełniły dwa utwory skomponowane przez polskie współczesne kompozytorki na carillion. Wykonała je mistrzyni carillionu z Gdańska - Monika Kaźmierczak. 
rozwiń zwiń