Misteria Paschalia. "Vincent Dumestre jak mało kto czuje genius loci Krakowa"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2024 15:54
- Wybór Vincenta Dumestre na dyrektora artystycznego mógł się wydawać osobisty, bo jak niewielu może zagranicznych artystów czuje idealnie genius loci, a także potencjał artystyczny miasta - mówiła w "Poranku Dwójki" Magdalena Łoś, która gości w Krakowie na festiwalu Misteria Paschalia.
Vincent Dumestre podczas koncertu ze swoim zespołem Le Pome Harmonique w bazylice Mariackiej
Vincent Dumestre podczas koncertu ze swoim zespołem Le Poème Harmonique w bazylice MariackiejFoto: Joanna Gałuszka/Misteria Paschalia
  • Festiwal Misteria Paschalia potrwa w Krakowie do 1 kwietnia.
  • Patronem medialnym wydarzenia jest Program 2 Polskiego Radia.
  • Transmisji części koncertów będzie można słuchać w radiowej Dwójce.

Koncerty w ramach tegorocznego festiwalu Misteria Paschalia w Krakowie odbywały się już m.in. w Starej Synagodze czy bazylice Mariackiej. W Wielki Piątek (29.03) natomiast przyjdzie pora na Wawel.

Misteria Paschalia - spacer i koncert w jednym

- To będzie rzecz absolutnie niezwykła, czyli samodzielny spacer przez komnaty reprezentacyjne na II piętrze Zamku na Wawelu w towarzystwie znakomitej muzyki i świetnych artystów. Będziemy słuchać polskich utworów z tabulatur lutniowych całej Europy, a także kompozycji europejskich interpretowanych przez muzyków zespołu La Morra. Wszystkie korespondują jakoś ze sztuką, którą spacerowicze będą też oglądać - opowiadała Magdalena Łoś.

Nawiązanie do dawnej tradycji

Kulminacją wieczoru na Wawelu będzie utwór La Morte vinta (1706) Marca’Antonia Zianiego (ok. 1653–1715).

- To bardzo szczególna tradycja muzyczna, która przez pewien niedługi czas panowała na dworze cesarskim w Wiedniu, gdzie w kaplicy cesarskiej właśnie w Wielki Piątek wykonywano utwory muzyczne z gatunku sepolcro, czyli jak gdyby przy "grobie Chrystusa" - tłumaczyła dziennikarka Dwójki.


Posłuchaj
12:19 Poranek Dwójki łoś 29.03.2024.mp3 Magdalena Łoś o trwającym w Krakowie festiwalu Misteria Paschalia (Poranek Dwójki) 

Jeden z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Europie potrwa do 1 kwietnia. Patronem medialnym wydarzenia jest radiowa Dwójka.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Magdalena Łoś (dziennikarka radiowej Dwójki)

Data emisji: 29.03.2024

Godz. emisji: 9.30

pg/wmkor

Czytaj także

Misteria Paschalia 2023. "Uznaliśmy, że jest co świętować"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2023 17:24
- Nie wszystkie festiwale, które organizowaliśmy z Krakowskim Biurem Festiwalowym świętowały swoje jubileusze w taki sposób. Przy układaniu programu tegorocznego festiwalu Misteria Paschalia stwierdziliśmy jednak, że dziedzictwo tego wydarzenia i wpływ jaki wywarło ono na sektor muzyki dawnej w Polsce jest tak duży, że jest co świętować - mówiła w Dwójce Joanna Broniec - kuratorka festiwalu Misteria Paschalia, który już po raz dwudziesty będzie towarzyszyć obchodom Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Misteria Paschalia 2024. Vincent Dumestre: tym, co mnie niezwykle pociąga, jest przeszłość

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2024 12:29
- Gdybym nie był muzykiem, to zostałbym archeologiem albo kimś w tym rodzaju. Niezwykle bowiem pociąga mnie przeszłość. To rodzaj pewnej melancholii i pasji dla historii człowieka, dla dziejów ludzkości. Bardzo porusza mnie myślenie o życiu tych, którzy byli przed nami - mówił w Dwójce Vincent Dumestre, nowy dyrektor artystyczny festiwalu Misteria Paschalia.
rozwiń zwiń