Beata Chomątowska opisuje historię Rabki-Zdroju [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2024 11:00
Gościem "Poranka Dwójki" była Beata Chomątowska, a okazją do spotkania - jej najnowsza książka pt. "Miasto dzieci świata". - Z Rabką mam związki rodzinne, rodzina mojej mamy zakotwiczyła tam na kilka pokoleń - mówiła pisarka.
Beata Chomątowska w Dwójkowym studiu
Beata Chomątowska w Dwójkowym studiuFoto: Piotr Podlewski/Polskie Radio

ZOBACZ WIDEO:

  • Beata Chomątowska właśnie wydała książkę pt. "Miasto dzieci świata".
  • Autorka opisuje w niej historię Rabki-Zdroju od momentu, kiedy w miejscu tym odkryto wody o niezwykłych właściwościach.
  • Złoty okres uzdrowiska przypada na lata międzywojenne.

Pisarka opisuje historię Rabki-Zdroju, począwszy od odkrycia dobroczynnych solanek.

Złote lata Rabki-Zdroju

Złoty okres uzdrowiska przypada na międzywojnie, gdy pod zarządem rodziny Kadenów rozwija się nasza rodzima "czarodziejska góra" – z eleganckimi pensjonatami, dancingami i elitarnymi szkołami dla młodzieży z dobrych domów.

Czasy II wojny światowej

Potem nadchodzą mroczne dni: w Rabce powstaje inna szkoła, w której przyszli członkowie oddziałów SS ćwiczą się w wykonywaniu egzekucji, bezpowrotnie znikają też żydowscy mieszkańcy miasta. W 1945 roku dochodzi do napadów na żydowskie sierocińce, a "leśni" jeszcze długo nie składają broni, wcielając w życie mit podhalańskiego zbójnika.

Sanatorium z czasów PRL

Polska Ludowa tworzy tu wielki sanatoryjny kombinat dla najmłodszych, gdzie pełni oddania lekarze walczą o zdrowie przyszłych pokoleń. We wspomnieniach wielu małych kuracjuszy sanatorium przypomina jednak kolonię karną.

(opis pochodzi od wydawcy, śródtytuły - od redakcji)

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia rozmowy z autorką.


Posłuchaj
18:52 Dwojka_Poranek_Dwojki_Chomatowska_2024_04_24-09-30-55.mp3 Beata Chomątowska opisuje historię Rabki-Zdroju (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Beata Chomątowska (pisarka, dziennikarka)

Data emisji: 24.04.2024

Godzina emisji: 9.30

mgc

Czytaj także

"Podziemny Muranów". Prof. Jacek Leociak o sposobie poznawania dawnej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 20:00
Książka "Podziemny Muranów" prof. Jacka Leociaka to szansa na poznanie warszawskiego Muranowa, który został zniszczony w trakcie II wojny światowej. W audycji "O wszystkim z kulturą" autor podzielił się m.in. sposobem na poznawanie miejsc, których już w Warszawie nie ma.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowy Dzień Książki. Jak dzieła zagranicznych autorów trafiają na polski rynek?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2024 13:46
Raport na temat czytelnictwa z ubiegłego roku pokazuje, że Polacy coraz częściej sięgają po książki. Mają z czego wybierać. Na rynku dostępne są książki polskich i zagranicznych autorów. O tym jak wygląda wydanie książki zagranicznego pisarza opowiedział w "Poranku Dwójki" Marcin Biegaj, dyrektor agencji literackiej Andrew Nurnberg Associates Warsaw.
rozwiń zwiń