Festiwal Sztuki Kobiet PERSONA. Debaty, wystawy, koncerty, słuchowisko

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2024 14:30
- Kobiecych narracji wciąż jest za mało, za mało jest bohaterek, za mało jest lektur szkolnych napisanych przez kobiety, za mało młode dziewczyny mają wciąż możliwości, by czerpać inspiracje z historii opowiadanych w różnych miejscach, takich jak instytucje kultury - mówiła w Dwójce Magdalena Ulejczyk, dyrektorka Mazowieckiego Instytutu Kultury. W tym tygodniu w Warszawie odbędzie się Festiwal Sztuki Kobiet PERSONA.
Od lewej: Elżbieta Szymańska (kuratorka literacka Festiwalu Sztuki Kobiet PERSONA) oraz Magdalena Ulejczyk (dyrektorka Mazowieckiego Instytutu Kultury)
Od lewej: Elżbieta Szymańska (kuratorka literacka Festiwalu Sztuki Kobiet PERSONA) oraz Magdalena Ulejczyk (dyrektorka Mazowieckiego Instytutu Kultury)Foto: Piotr Podlewski/Polskie Radio

ZOBACZ WIDEO:

  • W "Poranku Dwójki" zapraszaliśmy na Festiwalu Sztuki Kobiet Persona.
  • Matronką tegorocznej odsłony wydarzenia jest Lidia Ostałowska - wybitna polska reportażystka zmarła w roku 2018.
  • Na festiwal zapraszały Magdalena Ulejczyk (dyrektorka Mazowieckiego Instytutu Kultury) oraz Elżbieta Szymańska (kuratorka literacka Festiwalu Sztuki Kobiet PERSONA).
  • Wydarzenie odbędzie się w terminie 17-19 maja w Warszawie.

Główną bohaterką, czyli matronką tegorocznej odsłony festiwalu, jest Lidia Ostałowska. To wybitna polska reportażystka zmarła w roku 2018. 

Dość pomijania kobiet

Projekt Festiwalu Sztuki Kobiet Persona narodził się z niezgody na pomijanie roli kobiet we współczesnym współtworzeniu polskiej kultury oraz z chęci przybliżenia szerszej publiczności sylwetek artystek, w tym wybitnych kobiecych osobowości ze świata kultury i sztuki oraz promocję ich twórczości.

Matronkami wydarzenia były już m.in. prof. Maria Janion i Wisława Szymborska.

Czytaj także:

- Kilka lat temu, kiedy myślałam o profilu Mazowieckiego Instytutu Kultury, o tym, czym możemy się wyróżnić jako instytucja na tle tak wielu instytucji w Warszawie, szukałam motywu przewodniego i pomyślałam, że jest bardzo mało wydarzeń i mało narracji w kulturze, przybliżających szerzej historię kobiet, postacie kobiet w historii sztuki - mówiła Magdalena Ulejczyk. - Miałam takie poczucie - i chyba mamy je cały czas, mimo że tych inicjatyw jest coraz więcej - że tych kobiecych narracji wciąż jest za mało, za mało jest bohaterek, za mało jest lektur szkolnych napisanych przez kobiety, za mało młode dziewczyny mają wciąż możliwości, by czerpać inspiracje z historii opowiadanych w różnych miejscach, takich jak instytucje kultury - dodała.

Program Festiwalu Persona

W ofercie programowej festiwalu, jak co roku, znajdą się debaty, spotkania i rozmowy, ale także wydarzenia artystyczne, w tym: wystawy, koncerty i słuchowisko na żywo - inspirowane bądź powiązane z twórczością matronki.

Lidia Ostałowska - dziennikarka równościowa

Lidia Ostałowska w latach PRL była reporterką "Przyjaciółki" oraz "ITD", przez wiele lat pracowała jako dziennikarka "Gazety Wyborczej", działaczka społeczna, autorka głośnych i nagradzanych książek.

Pisała o tych, którym trudniej – o mniejszościach narodowych i etnicznych, o młodzieży z subkultur, o ludziach wykluczonych. W ostatnich latach postrzegana była jako reporterka, która zajmuje się "dziennikarstwem równościowym", oddaje głos kobietom, które tkwią w "świecie z przewagą mężczyzn".


Posłuchaj
13:29 Dwojka_Poranek_Dwojki_Persona_2024_05_14-08-36-04.mp3 Festiwal Sztuki Kobiet PERSONA. Debaty, wystawy, koncerty, słuchowisko (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Magdalena Ulejczyk (dyrektorka Mazowieckiego Instytutu Kultury) oraz Elżbieta Szymańska (kuratorka literacka Festiwalu Sztuki Kobiet PERSONA)

Data emisji: 14.05.2024

Godzina emisji: 8.30

pg/pr/mgc

Czytaj także

Kwiecień i maj jako miesiące miłości. Twórczość Trubadurów i nieszczęśliwe zakochania

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2024 15:55
Gościem audycji "Mediewanna" w Programie 2 Polskiego Radia była prof. Anna Łoba. Opowiedziała ona o twórczości francuskich Trubadurów, dla których kwiecień i maj to miesiące miłości, ale niekoniecznie niosące za sobą szczęście.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zmiany" tegorocznym hasłem akcji "Wiersze w mieście". Natalia Malek: to bardzo pojemny termin

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2024 12:15
Podczas akcji "Wiersze w mieście", która trwa od 6 maja do 2 czerwca, czytelnicy poznają wiersze, których tematem są zmiany w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym i politycznym, zmiany technologiczne czy klimatyczne, wreszcie - zmiany, które przynosi naszym ciałom oraz naszemu myśleniu czas. Natalia Malek, kurator wydarzenia, opowiedziała w Programie 2 Polskiego Radia o założeniach i przebiegu akcji.
rozwiń zwiń