Anna Dziewit-Meller: chciałabym, aby w książkach chodziło o dobrą historię

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2024 15:00
- Wydaje mi się, że czasami gdzieś gubimy tę potrzebę dobrej historii, wciągającej fabuły na rzecz języka, którym usiłujemy przekazać absolutnie wszystko. A ja jako czytelniczka, ale też jako redaktorka i jako pisarka, naprawdę lubię dobrą historię - mówiła w Dwójce Anna Dziewit-Meller.
Pisarka Anna Dziewit-Meller
Pisarka Anna Dziewit-MellerFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

  • W "Poranku Dwójki" gościliśmy pisarkę Annę Dziewit-Meller.
  • Okazją do rozmowy była jej najnowsza książka - "Juno".
  • To opowieść, w której na pierwszy plan wysuwają się kobiety będące w szczególnym momencie swojego życia.
  • Autorka w audycji opowiadała także o swoim podejściu do literatury i o tym, że brakuje jej książek z wciągającą fabułą.

"Juno" to - jak czytamy na stronie wydawnictwa - dowcipna, nieco złośliwa, a zarazem ogromnie smutna opowieść o rodzinie, ambicji, kredytach, śmierci i żałobie oraz o pewnej astronomce z XVII wieku.

Anna Dziewit-Meller i jej bohaterki

Autorka powieści Anna Dziewit-Meller podkreśla, że bohaterkami jej książki są kobiety w szczególnym okresie swojego życia.

- Jest to opowieść o kobietach w tzw. pewnym wieku, czyli chyba trochę moim wieku, w wieku średnim. Bardzo żywo interesuje mnie kondycja ludzi w tym okresie życia, bo on wydaje mi się niezmiernie interesującym momentem, kiedy trochę - jak te moje bohaterki - stoimy na takim wysokim wzgórzu, z którego rozciąga się przed nami widok już na dwie strony - mówiła pisarka.

Czytaj także:

Przełomowy moment życia

Anna Dziewit-Meller zauważyła, że "przez wiele lat właściwie patrzymy tylko i wyłącznie w jednym kierunku, czyli w przyszłość". - Patrzymy do przodu, przed siebie, planując kolejne kamienie milowe naszej egzystencji. A w okolicy czterdziestki nagle bardzo często zdarza się nam po raz pierwszy spojrzeć za siebie i zobaczyć, jak wiele już za nami. Bo naprawdę przez 40 czy 45 lat można dużo przeżyć - podkreśliła.

Jak dodała, jest to trudny moment: - Jesteśmy pomiędzy naszymi dziećmi i naszymi coraz bardziej odchodzącymi rodzicami. I to jest bardzo wyrazisty egzystencjalnie moment naszego życia. I o tym jest trochę ta książka.

"Gubimy potrzebę dobrej historii"

W audycji Anna Dziewit-Meller mówiła również o tym, jakie książki lubi i czego brakuje jej w literaturze.

- Wydaje mi się, że czasami gdzieś gubimy tę potrzebę dobrej historii, wciągającej fabuły na rzecz języka, którym usiłujemy przekazać absolutnie wszystko. A ja jako czytelniczka, ale też jako redaktorka i jako pisarka, naprawdę lubię dobrą historię. Bardzo tęsknię za takimi powieściami, które mi ją dają. Chciałabym, gdyby to ode mnie zależało, aby w książkach jednak też chodziło o dobrą historię - mówiła.

A czy w "Juno" znajdziemy dobrą historię? - To już muszą ocenić Państwo sami - stwierdziła autorka.


Posłuchaj
13:16 Dwojka_Poranek_Dwojki_2024_05_15-09-32-03.mp3 Anna Dziewit-Meller i jej nowa książka "Juno" (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Anna Dziewit-Meller (pisarka, redaktorka)

Data emisji: 15.05.2024

Godzina emisji: 9.30

mgc/kormp

Czytaj także

Dyskusja o kulturze dla dzieci. Czy zmienia się status dziecka w społeczeństwie?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2024 17:13
- Nadeszły takie czasy, że znowu zaczynamy zastanawiać się nad statusem kultury dla dzieci, co też łączy się z kolejną falą zastanawiania się nad statusem dziecka w społeczeństwie, który to status jest bardzo niejednoznaczny - mówiła w Dwójce literaturoznawczyni Anna Czernow.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowy Dzień Książki. Jak dzieła zagranicznych autorów trafiają na polski rynek?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2024 13:46
Raport na temat czytelnictwa z ubiegłego roku pokazuje, że Polacy coraz częściej sięgają po książki. Mają z czego wybierać. Na rynku dostępne są książki polskich i zagranicznych autorów. O tym jak wygląda wydanie książki zagranicznego pisarza opowiedział w "Poranku Dwójki" Marcin Biegaj, dyrektor agencji literackiej Andrew Nurnberg Associates Warsaw.
rozwiń zwiń