Krakowski Festiwal Filmowy. "Jestem postacią fikcyjną" filmem otwarcia

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2024 13:25
- To niezwykłe kino, bardzo dynamiczne, bardzo energetyczne. Takie, jaki sam jest Andrzej Seweryn. To film zrealizowany w sposób typowo dokumentalny. To znaczy kamera, zupełnie nie ingerując, nie kreując rzeczywistości, towarzyszyła panu Andrzejowi krok w krok w każdej sytuacji. Pan Andrzej zgodził się na to, nie ingerował w proces powstawania filmu i powstało absolutne dzieło - mówił w Dwójce Krzysztof Gierat, dyrektor 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, o filmie "Jestem postacią fikcyjną", który 26 maja otworzy to wydarzenie.
Andrzej Sewryn. Kadr z filmu Jestem postacią fikcyjną w reż. Arkadiusza Bartosiaka
Andrzej Sewryn. Kadr z filmu "Jestem postacią fikcyjną" w reż. Arkadiusza BartosiakaFoto: materiały prom.
  • Krakowski Festiwal Filmowy to jedna z najstarszych imprez na świecie poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym i krótkim fabułom. 
  • Jego trzon stanowią trzy równorzędne konkursy: dokumentalny, krótkometrażowy oraz polski.
  • Tegoroczna, 64. odsłona wydarzenia odbędzie się w dniach 26 maja - 2 czerwca.

Krakowski Festiwal Filmowy co roku odwiedza ok. 900 polskich i międzynarodowych gości: reżyserów, producentów, programatorów festiwali oraz liczna krakowska publiczność.

Krakowski Festiwal Filmowy. Jest na co zapraszać

Dyskusje dotyczące sztucznej inteligencji oraz dezinformacji, projekcje szkół artystycznych, krótkie formy mistrzów kina, etiudy studenckie, ponad 180 filmów z całego świata, najlepsze produkcje krótkometrażowe i dokumentalne - tak w skrócie wygląda program 64. odsłony wydarzenia.

Na otwarcie, w najbliższą niedzielę (26.05), pokazany zostanie film "Jestem postacią fikcyjną" w reżyserii Arkadiusza Bartosiaka. Nie jest to obraz biograficzny, ale w pewnym sensie uchwycony w ruchu portret wybitnego artysty, jakim jest Andrzej Seweryn.


Posłuchaj
15:21 Poranek Dwójki gierat 23.05.2024.mp3 Rozmowa z Krzysztofem Gieratem, dyrektorem 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego (Poranek Dwójki) 

64. Krakowski Festiwal Filmowy potrwa do 2 czerwca. Natomiast od 31 maja do 16 czerwca prezentowane w tym roku filmy będzie można oglądać online na KFF VOD.

[korzystano z materiałów prom.]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Marcin Pesta

Gość: Krzysztof Gierat (dyrektor 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego)

Data emisji: 23.05.2024

Godz. emisji: 9.30

pg/wmkor

Czytaj także

Kino na Granicy. "Najważniejsze wydarzenie przeglądu? Cieszyn przyciąga sam w sobie" [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2024 11:52
- Festiwale walczą i zabiegają o swoich odbiorców. My mamy ten komfort, na co pracujemy przez cały rok, że do nas wielbiciele kina przyjeżdżają z własnej woli. Chcą się cieszyć filmami, aurą i wielością pozycji programowych - mówił w Dwójce Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy 26. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy w Cieszynie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Millennium Docs Against Gravity. Nagrodzeni twórcy filmu "Świeżak": to dla nas najważniejszy festiwal

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2024 18:31
- Pierwszy raz pokazywaliśmy ten film na jakimkolwiek festiwalu. Pierwszy raz byliśmy na tym festiwalu, a jest to dla nas najważniejszy festiwal dokumentalny w Polsce. Nie spodziewaliśmy się tego, byliśmy przeszczęśliwi, gdy mogliśmy wejść na scenę i odebrać nagrodę - mówił w Dwójce Tomasz Pawlik, który razem z Michałem Edelmanem otrzymał na festiwalu Millennium Docs Against Gravity nagrodę za film "Świeżak", uznany za najlepszą produkcję krótkometrażową.
rozwiń zwiń