"Las" nagrodzony na MDAG. Reżyserka Lidia Duda o tym, jak kręcić dokumenty

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2024 11:20
Znamy laureatów tegorocznej odsłony Millennium Docs Against Gravity. Film "Las" otrzymał pięć nagród - w tym dla najlepszego filmu polskiego. - Wielką siłą dokumentu jest jego nieprzewidywalność. Mamy pomysł i znamy punkt wyjścia, z którego chcemy rozpocząć, ale o tym, co dzieje się dalej, w dużej mierze decydują już bohaterowie - mówi reżyserka Lidia Duda.
Las w reż. Lidii Dudy otrzymał także nagrodę Silver Alexander na festiwalu w Salonikach, gdzie miał swoją światową premierę.
"Las" w reż. Lidii Dudy otrzymał także nagrodę Silver Alexander na festiwalu w Salonikach, gdzie miał swoją światową premierę. Foto: mat. prasowe/MDAG
  • Film "Las" w reżyserii Lidii Dudy doceniony ma 21. Millennium Docs Against Gravity.
  • Dokument otrzymał pięć nagród - w tym dla Najlepszego Filmu Polskiego oraz Grand Prix Dolnego Śląska.
  • W filmie na kryzys uchodźczy patrzymy z perspektywy dzieci.
  • - Lubię dziecięcych bohaterów, dlatego że oni rewelacyjne komentują świat dorosłych i są jego wnikliwymi obserwatorami - mówi reżyserka Lidia Duda. 

Kim są bohaterowie filmu "Las"?

Bohaterami filmu są Asia i Marek, którzy po studiach kupili stary dom tu przy wschodniej granicy Polski - w Puszczy Białowieskiej, najstarszym lesie Europy. To ich mały raj - miejsce, w którym ich dzieci miały bezpiecznie dorastać z dala od problemów współczesnego świata. Dla Marysi, Ignacego i Franka las jest drugim domem, oswojonym i niebudzcym lku. Ale pewnego dnia las si zmienia. Pojawiaj si w nim Obcy, Inni, Uchodźcy - niechciani i w Polsce, i w Białorusi. Cała rodzina im pomaga, mimo e polskie prawo tego zabrania, bo jak można zostawić drugiego człowieka bez pomocy? Świat dzieci diametralnie si zmienia. Ju nie bawi si w rycerza i księżniczk, tylko w uchodźc i służby graniczne.

- O kryzysie uchodźczym opowiadamy z perspektywy dzieci, bo bardzo często zapominamy, że dzieci mają prawo oceniać rzeczywistość, że może im się podobać lub nie podobać świat, który tworzymy i który damy im w prezencie - mówi Lidia Duda. - Bardzo lubię dziecięcych bohaterów, dlatego że oni rewelacyjne komentują ten dorosły świat i są jego wnikliwymi obserwatorami.  

Las (Forest) - trailer | 21. Millennium Docs Against Gravity Film Festival

- Asia i Marek uczyli dzieci wrażliwości i empatii. Przyjaznego zanurzenia się w przyrodzie. Później pojawili się "ludzie w drodze" i okazało się, że państwo oczekuje, że zamiast im pomagać, ludzi będą dzwonić do straży granicznej, by ta "wyrzuciła ich przez płot" - opowiada reżyserka. - Kryminalizacja pomocy humanitarnej spowodowała, że rodzice Marysi, Ignacego i Franka nocami chodzili pomagać. Robili to w konspiracji i dzieciom przestał zgadzać się świat - bo jak można zostawić drugiego człowieka bez pomocy?

Posłuchaj
09:43 CZWÓRKA Stacja Kultura - mdag las 17.05.2024.mp3 Rozmowa z Lidią Dudą - reżyserką filmu dokumentalnego "Las" (Stacja Kultura/Czwórka) 

"Las" z nagrodami na Millennium Docs Against Gravity

Film "Las" Lidii Dudy na festiwalu Millennium Docs Against Gravity otrzymał Grand Prix Dolnego Śląska (Wrocław) Nagrodę dla Najlepszego Filmu Polskiego, Smakjam za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim, Nagrodę Amnesty International Polska, Nagrodę All About Freedom Festival.

Uzasadniając swój werdykt, jurorzy podkreślili, że reżyserce i jej współpracownikom udało się stworzyć poruszający portret rodziny, która budując swój własny prywatny raj, musi się zmierzyć z piekłem. "Jednocześnie zostawiają w nas nadzieję, że w tych mrocznych czasach światło człowieczeństwa lśni mocno".

Jak kręci się filmy dokumentalne? 

- Reżyseria filmu dokumentalnego polega na zbieraniu okruchów informacyjnych, które pozwalają planować scenę. Trzeba też umieć przewidywać, co może się wydarzyć, i być w odpowiednim miejscu. I co najważniejsze - należy dostosować się do swoich bohaterów, a nie zmieniać ich. Naszym zadaniem jest sportretowania świata, a nie wymyślenie go na nowo. Wtedy dokument jest prawdziwy - podkreśla rozmówczyni Kasi Dydo.  

Reżyserka filmu "Las" Lidia Duda i Kasia Dydo na festiwalu MDAG 2024. Reżyserka filmu "Las" Lidia Duda i Kasia Dydo na festiwalu MDAG 2024.

Lidia Duda - filmy i nagrody

Lidia Duda jest dwukrotną zdobywczynią Grand Prix na Krakowskim Festiwalu Filmowym za filmy "Herkules" (2005) i "Uwikłani" (2012), a także laureatką Grand Prix na festiwalach filmowych w: Chicago, Nowym Jorku, Houston, Stambule, Meksyku, Moskwie, Banff, Kantonie i Pradze. Zdobyła także Nagrodę Grand Press za "U nas w Pietraszach" (2002). Jest reżyserką i scenarzystką filmów dokumentalnych, a także członkinią Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Polskiej Akademii Filmowej oraz Gildii Polskich Reżyserów Dokumentalnych. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Lidia Duda (reżyserka, scenarzystka, twórczyni filmu "Las")

Data emisji: 17.05.2024

Godzina emisji: 9.15

kul/wmkor

Czytaj także

Festiwal Millennium Docs Against Gravity. "Możemy wiele się nauczyć od tych bohaterów"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2024 11:51
- Myślę, że wbrew pozorom większość z nas ma świadomość wszystkich tych złych rzeczy, które dzieją się na świecie. W festiwalowych filmach też są poruszane ciężkie tematy, ale jest w nich również bardzo dużo nadziei i bardzo dużo pięknych bohaterów i bohaterek, którzy na co dzień robią niesamowite rzeczy, żyją w niesamowitych miejscach - mówił w Dwójce Karol Piekarczyk, dyrektor artystyczny festiwalu Millennium Docs Against Gravity.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ciało płynne". Filmy Barbary Hammer na Millenium Docs Against Gravity

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2024 11:30
Przez dekady kino nurtu głównego gumkowało obecność osób nieheteronormatywnych. Sprzeciwiała się temu m. in. Barbara Hammer. Pionierka kina queer i kina feministycznego, ikona i aktywistka jest jedną z bohaterek tegorocznej odsłony festiwalu Millennium Docs Against Gravity. 
rozwiń zwiń