Festiwal Miłosza - znamy program. Hasło przewodnie to "Ocalenie"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2024 13:00
Znany jest już program Festiwalu Miłosza. Swoją obecność w Krakowie potwierdziły poetki z europejskiej sieci poetyckiej Versopolis: Yolanda Aurora Bohm Ramirez oraz Yolanda Castaño. Hasło przewodnie festiwalu brzmi "Ocalenie".
Wizyta Czesława Miłosza w Polsce w dniach 5-19 czerwca 1981 r. Nowogród, 15.06.1981
Wizyta Czesława Miłosza w Polsce w dniach 5-19 czerwca 1981 r. Nowogród, 15.06.1981Foto: Tomasz Abramowicz/PAP
  • W "Poranku Dwójki" zapraszaliśmy do Krakowa na Festiwal Miłosza.
  • Poetyckie święto wystartuje w rocznicę urodzin poety - 30 czerwca - i zbiegnie się z obchodami Roku Czesława Miłosza.
  • Program 2 Polskiego Radia jest patronem medialnym wydarzenia.

Z okazji Roku Miłosza wznowione zostaną wybrane książki noblisty, w tym – po raz pierwszy od 1945 roku – tom "Ocalenie", którego tytuł jest jednocześnie hasłem przewodnim tegorocznej odsłony Festiwalu Miłosza.

- Jest taka tradycja, że każdej edycji Festiwalu Miłosza patronuje hasło będące tytułem tomu tego poety. W zeszłym roku dokonaliśmy lekkiego wyłomu, bo hasłem był nie tytuł zbioru, ale lekko zmieniony tytuł wiersza, czyli "Piosenki o końcu świata". Utwór ten pochodzi właśnie ze zbioru "Ocalenie"  - wyjaśniła Maria Świątkowska.

Czesław Miłosz - esencja jego twórczości

Podczas audycji Maria Świątkowska przyznała, że tom ten odznacza się niezwykłą różnorodnością.

CZESŁAW MIŁOSZ - SERWIS SPECJALNY>>>

- Są wiersze, które są na pewno bardzo dobrze znane chociażby z lektur szkolnych, czy to "Campo di Fiori", czy to "Biedny chrześcijanin patrzy na getto", czy właśnie "Piosenka o końcu świata", czyli utwory, w których dominuje namysł nad złem. Ale mamy ten cykl "Świat (poema naiwne)". Ta różnorodność zawiera w sobie nie tylko to, co w poezji Czesława Miłosza było najważniejsze, ale też to, co w festiwalu, który organizujemy, jest istotne i poruszane na debatach, spotkaniach - dodała nasza rozmówczyni.

Czytaj także:

Festiwal Miłosza - program

Znany jest już program Festiwalu Miłosza. Swoją obecność w Krakowie potwierdziły poetki z europejskiej sieci poetyckiej Versopolis: Yolanda Aurora Bohm Ramirez oraz Yolanda Castaño. Przypomnimy też sylwetkę krakowskiego poety – Adama Zagajewskiego.

W programie znajdziemy spotkania autorskie, debaty, czytania performatywne, dyskusje wokół twórczości Czesława Miłosza, Anny Świrszczyńskiej, Adama Zagajewskiego czy Andrzeja Sosnowskiego, a także rozmowy z licznymi polskimi poetami młodego pokolenia. - To najważniejsze wydarzenie Roku Czesława Miłosza - przekonują organizatorzy.

Festiwal Miłosza odbędzie się w terminie 30 czerwca - 7 lipca w Krakowie. Patronuje mu radiowa Dwójka.


Posłuchaj
11:21 Dwojka_Poranek_Dwojki_2024_05_28-09-36-29.mp3 Festiwal Miłosza - szczególna odsłona

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Maria Świątkowska (menadżerka festiwalu Czesława Miłosza)

Data emisji: 28.05.2024

Godzina emisji: 9.35

pg/mgc/wmkor

Czytaj także

Jerzy Illg: Rok Miłosza będzie pełny wspaniałych wydarzeń

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 11:18
- Festiwal Miłosza zacznie się 30 czerwca i potrwa prawie tydzień. Wznawiamy dwa tomy ważnych esejów ze znakomitymi rekomendacjami. Wstęp do "Ziemi Ulro" napisała Olga Tokarczuk, a do "Zniewolonego umysłu" Timothy Snyder. Będzie też interesująca książka "Czesław Miłosz: A California Life" Cynthii Haven, badaczki z zachodniego wybrzeża USA, która popularyzuje wiedzę o Miłoszu od lat - mówił w Dwójce Jerzy Illg, redaktor naczelny Społecznego Instytutu Wydawniczego "Znak" o planach obchodów Roku Miłosza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poetka Małgorzata Lebda: Czesław Miłosz mówi o prostych rzeczach

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2024 12:00
- Praca w języku Miłosza jest pracą właściwie na filozofii, ale też przecież jest to język, który mówi o prostych rzeczach. Jest taki mój absolutnie ukochany wiersz zatytułowany "Dar", z tomu "Gdzie wschodzi słońce i kędy zapada" z 1974 roku, i mamy tam opisany moment jakiegoś niesamowitego pogodzenia ze światem - mówiła w Dwójce poetka Małgorzata Lebda.
rozwiń zwiń