Muzyczne kontrasty

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2011 20:31
Gdański Festiwal Muzyczny, koncert w Filharmonii Poznańskiej związany z 6. rocznicą śmierci Jana Pawła II oraz spektakl "Fumum Vendere".
Audio

W piątkowym "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o Gdańskim Festiwalu Muzycznym. Rozpocznie się on 2 kwietnia, a odbywać się będzie pod hasłem "Kontrasty". Formuła Festiwalu jest otwarta, niemniej indywidualne piętno programowe każdej kolejnej edycji nadaje towarzyszące jej przesłanie oraz postać Artysty Rezydenta. W roku 2009 wystąpiła w tej roli kompozytorka - Elżbieta Sikora, w roku 2010 - Roku Fryderyka Chopina - funkcję tę przyjęła pianistka - Ewa Pobłocka. W tym roku wystąpi w tej roli jedna z największych gwiazd w historii polskiej wokalistyki - Stefania Toczyska. Gdański Festiwal Muzyczny 2011 zainauguruje wykonanie Requiem G. Verdiego z udziałem m.in. Stefanii Toczyskiej i znakomitego Chóru Filharmonii z Mińska. Na zakończenie, pod batutą Daniela Reussa, wystąpią legendarne zespoły Collegium Vocale Gent i Akademie für Alte Musik Berlin. W ich wykonaniu zabrzmi Pasja "Der Tod Jesu" C.H. Grauna.

Wydarzeniem festiwalu będzie również Gala Operowa, którą poprowadzi jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów - Tadeusz Wojciechowski, oraz koncert jednej z najlepszych w tej chwili orkiestr europejskich - Słowackiej Filharmonii Narodowej z Bratysławy pod dyrekcją czeskiego dyrygenta Leosa Svarovsky'ego z pianistą Marianem Lapsanskym. O festiwalu opowiadał jego dyrektor – Konrad Mielnik.

Naszym gościem był dyrektor Filharmonii Poznańskiej, który zaprosił na koncert, który odbędzie się 2 kwietnia. W 6. rocznicę śmierci Jana Pawła II wykonana zostanie monumentalna mahlerowska II Symfonia "Zmartwychwstanie". Wśród wykonawców Wioletta Chodowicz, Ewa Wolak, Chór Teatru Wielkiego w Poznaniu i Orkiestra Filharmonii Poznańskiej. Dyryguje szef filharmoników - Marek Pijarowski.

Dyrektor Filharmonii – Wojciech Nętwik ubolewał nieco, że wykonania symfonii Mahlera sa w Polsce raczej rzadkie, ale jednocześnie zapewniał, że obchody Roku Mahlerowskiego są doskonałą okazja, aby tę sytuację zmienić. W Poznaniu bardzo intensywnie organizuje się koncerty w ramach tych obchodów, cieszą się one także dużym powodzeniem wśród ich słuchaczy.

Audycję prowadził Marcin Majchrowski.

Czytaj także

Teatr pozostał miłością papieża

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2011 09:39
Karol Wojtyła nawet po wstąpieniu do seminarium nie przestał interesować się sztuką sceniczną.
rozwiń zwiń