Adriana Prodeus: na festiwalu Animator zastąpiliśmy "sztuczną inteligencję" "sztuczną intuicją"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2024 11:41
- Ogłosiliśmy otwarty nabór dla artystów wizualnych na prace związane ze sztuczną intuicją. Zmieniliśmy tę nazwę ze sztucznej inteligencji, dlatego że uważamy, że to, z czym naprawdę mamy do czynienia, nie ma wiele wspólnego z inteligencją. Raczej z rodzajem grupowania różnych skojarzeń i eliminowania tych, które nie pasują. Co jednak bliższe jest intuicji - mówiła w Dwójce Adriana Prodeus, dyrektor artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych "Animator".
- Chcieliśmy na tegorocznym Animatorze porozmawiać o zagrożeniach, nadziejach, kwestiach relacji pomiędzy technologią a intymnością, która nie jest już jakąś przyszłością, tylko naszą teraźniejszością - mówiła w audycji Adriana Prodeus, dyrektor artystyczna festiwalu
- Chcieliśmy na tegorocznym Animatorze porozmawiać o zagrożeniach, nadziejach, kwestiach relacji pomiędzy technologią a intymnością, która nie jest już jakąś przyszłością, tylko naszą teraźniejszością - mówiła w audycji Adriana Prodeus, dyrektor artystyczna festiwaluFoto: Albert Zawada/PAP
  • We wtorek (25.06) w Poznaniu rusza Animator - największy festiwal filmu animowanego w Polsce.
  • To także jedyna w naszym kraju impreza filmowa związana z animacją, która daję kwalifikację do oscarowych nominacji.
  • Hasło tegorocznego wydarzenia to "Sztuczna intuicja". W wersji anglojęzycznej organizatorzy zdecydowali się natomiast na "Artificial Empathy", czyli "Sztuczną empatię".

To już 17. odsłona Animatora, czyli największego festiwalu filmu animowanego w Polsce. Hasło tegorocznego wydarzenia to "Sztuczna intuicja".

Adriana Prodeus: wpuszczamy technologię w intymne rejony naszego życia

- Chcieliśmy na tegorocznym Animatorze porozmawiać o zagrożeniach, nadziejach, kwestiach relacji pomiędzy technologią a intymnością, która nie jest już jakąś przyszłością, tylko naszą teraźniejszością. Podczas rozmowy z botami, zadawania pytań chatowi GPT czy umawiania się na randki poprzez różne aplikacje wpuszczamy technologię w bardzo bliskie rejony naszego życia - przekonywała Adriana Prodeus, dyrektor artystyczna festiwalu.

Animator chce skłonić do refleksji

Na ogłoszony przez organizatorów Animatora otwarty nabór nadeszło bardzo wiele zgłoszeń od artystów wizualnych z całego świata. Zakwalifikowane filmy zostały ułożone w trzy programy: "Między światem cyfrowym a realnym", "Współpracując z AI" i "W poszukiwaniu innej rzeczywistości".

- Spośród tych filmów specjalne powołane jury przyzna nagrodę. Będzie to nagroda dla filmu, który najciekawszą, krytyczną refleksję podejmuje na temat czy to sztucznej inteligencji, czy to innych bytów tego rodzaju, z którymi uczymy się trochę kooperować i które zadają też nam pytanie, czym właściwie jest to, co postrzegamy jako inteligencję. Czy człowiek ma na nią monopol? - tłumaczyła Adriana Prodeus.

Posłuchaj
15:01 Poranek 25.06.2024.mp3 Rozmowa z Adrianą Prodeus, dyrektor artystyczną 17 Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych "Animator" (Poranek Dwójki) 

Od 2017 roku Animator jest festiwalem kwalifikującym do nominacji oscarowych. Celem wydarzenia jest niezmiennie popularyzacja wiedzy, dziedzictwa, nowych trendów i innowacji w dziedzinie artystycznej kinematografii animowanej oraz prezentacja interdyscyplinarnego, ambitnego programu łączącego film animowany z innymi dziedzinami sztuki i nauki.

Podczas każdej edycji festiwalu prezentowanych jest ponad 300 filmów z całego świata, w tym retrospektywy, przeglądy, premiery czy rzadko pokazywane dzieła pionierów animacji.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Marcin Pesta

Gość: Adriana Prodeus (dyrektor artystyczna 17. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych "Animator" w Poznaniu)

Data emisji: 25.06.2024

Godzina emisji: 9.20

pg/wmkor/mgc

Czytaj także

Jim Henson - twórca Muppetów i geniusz animacji

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2024 14:20
Kto nie zna Kermita, Berta i Erniego, panny Piggy czy Wielkiego Ptaka? Muppety - choć przyniosły mu sławę - były tylko częścią wyjątkowej historii Jima Hensona, o którym w audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawiali Adriana Prodeus i Piotr Gociek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Film "The Old Oak" - pożegnanie Kena Loacha. "Jego kino przypomina o kręgosłupie etycznym"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2024 20:45
Film "The Old Oak" autorstwa Kena Loacha jest ostatnim dziełem tego 88-letniego artysty. Dr Karolina Kosińska - redaktor naczelna "Kwartalnika Filmowego" opowiedziała w Programie 2 Polskiego Radia za co ceni tego reżysera i czy rzeczywiście jest to jego pożegnanie z filmem.
rozwiń zwiń