Do źródeł, w Kaliskie!

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2025 18:00
Jest nieformalny i na luzaku. Każdego roku rozwija się inaczej i nas zaskakuje chociaż ma swój plan przebiegu. Jest inspirujący i wyrasta z włóczęgi po muzykantach, a chodzi w nim o to, żeby dać kawałek autentycznego kontaktu ze wsią. Tabor Kaliski rozpocznie się 7 sierpnia!
Tabor Kaliski 2024
Tabor Kaliski 2024Foto: Mariusz Cieszewski

Organizatorzy Taboru Kaliskiego zachęcają: "Odłóż więc różne doczesne zadania, stresy, włącz powolny tryb i popatrz trochę w dal jak płyną chmury. Działamy w trybie spontanicznym, bez zegarka. Tabor Kaliski przemieszcza się po wsiach wzdłuż rzeki jak Cyganie, gramy na wozach, tańczymy, gdzie popadnie. Obozujemy w stałym miejscu na łące przy starej szkole w Pieczyskach, tam wieczorne potańcówki i warsztaty. Możesz się tu z pierwszej ręki nauczyć tańczyć i grać oberki, śpiewać od wiejskich mistrzyń, i patrzeć w niebo na płynący czas.

Zajmujemy się wiejską muzyką polski centralnej w wydaniu kaliskim. Dominują tu melodie nieparzyste, mazurki / owijoki, okrągłe, oberki. Ucząc się od wiejskich mistrzów lub po wiejskich mistrzach kalisko-sieradzkich melodii próbujemy dociec powiązań muzyki kaliskiej z Kujawami, Opoczyńskiem, Łęczycą i innymi regionami ościennymi i dalszymi których idiom jest tu wyczuwalny. To dzięki tym wpływom kaliska muzyka na basy, skrzypce i bębenek jest tak zagadkowa i charakterystyczna. To bardzo rozśpiewany region. Spotkamy się z kilkoma śpiewaczkami na spotkaniu śpiewaczym a inne odwiedzimy w trasie przejazdu wozami. Spotkanie taborowe wzbogacimy o lekcje tańca z Grzegorzem Ajdackim który razem z Mateuszem Raszewskim przeprowadził we wsiach nad Prosną małe badania terenowe pod kątem lokalnych tańców i odkrył czym jest kaliski owijok, endemiczny i niepowtarzalny wariant w mazurku".

Co wydarzy się na Taborze Kaliskim pod hasłem "Do źródeł"? O tym - a także o Kaliskiej Szkole Tradycji - Mateusz Raszewski opowie w Poranku Dwójki ok. godz. 9.30.


Gazetka Taboru Kaliskiego Gazetka Taboru Kaliskiego

A ponadto w sobotniej audycji:

▪️ 7.15 Kalendarium przedstawi Małgorzata Szymankiewicz

▪️ 7.50 Wojciech Ossowski zaprasza na kolejną Historię Polskiego Folku

▪️ 8.00 Aldona Łaniewska-Wołłk wskaże najciekawsze folkowe wydarzenia na najbliższe dni

▪️ 8.10 Zapowiedź audycji Dwójka na miejscu z Muzeum Adama Mickiewicza w pałacu w Śmiełowie – zapraszają Katarzyna Sanocka, Małgorzata Szymankiewicz

▪️ 8.35 Magda Tejchma i Aleksandra Tykarska zdadzą relację prosto z plaży z Festiwalu Kultur Świata Globaltica.

UWAGA: Dla Słuchaczy przygotowaliśmy wejściówki na sobotnie i niedzielne koncerty!

▪️ 8.45 W cyklu Aleksandry Stec Nasze Niematerialne – Tradycyjne malarstwo Zalipia i Powiśla Dąbrowskiego

▪️ 9.10 Adam Strug zaprosi do osady Wierszalin, gdzie zawita z festiwalem Sztuka w Naturze. W tajemniczej, świętej osadzie zabrzmią wiersze Kochanowskiego, kapela Diabubu, Kapela Agopsowicza, Julita Charytoniuk czy Chłopcy z Nowoszyszek.


Ponadto do zdobycia: Płyta Poranka – Radical Polish Ansambl "Nierozpoznana wieś"

***

Na folkowy Poranek Dwójki w sobotę (19.07) od godz. 7.00 zaprasza Piotr Kędziorek.