Jazz, sztuka i sport

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2012 14:40
Festiwal jazzowy w Poznaniu, a we Wrocławiu Ossolineum zaprasza do szczególnej... strefy kibica.
Audio
  • Leszek Możdżer o Enter Music Festival
  • Hanna Kuś-Joachimiak nt. wystawy: "Sport w grafice. Grafika polska XX wieku ze zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich"
Leszek Możdżer w studiu Jedynki
Leszek Możdżer w studiu JedynkiFoto: Wojciech Kusiński

We wtorkowym "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy z Leszkiem Możdżerem o jazzowym Enter Music Festival. Idea festiwalu "Enter" narodziła się dwa lata temu nad brzegiem Jeziora Strzeszyńskiego w Poznaniu podczas koncertu znanego gitarzysty jazzowego Jarosława Śmietany. Ciepło przyjęty występ sprawił, że organizatorzy postanowili rozbudować formułę imprezy. Leszek Możdżer został dyrektorem artystycznym festiwalu i od zeszłego roku zaprasza do Wielkopolski podobnych sobie artystów z całej Europy. W tym roku  zaprosił do współpracy m.in. porywającego harfistę Edmara Castanedę, legendarną formację muzyczną Nils Landgren Funky Unit czy Atom String Quartet - jedyny w Polsce kwartet smyczkowy grający jazz.  

Zapraszaliśmy również do Wrocławia na wystawę "Sport w grafice. Grafika polska XX wieku ze zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich" w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich. "Sport jest doskonałym tematem dla sztuki. Omijanie go jest omijaniem ważnego zjawiska w życiu" -  tak podsumował kiedyś związki sztuki ze sportem pisarz Jan Parandowski. Ekspozycja plenerowa "Sport w grafice" jest dowodem na to, iż sport i sztuka to tylko pozornie odrębne światy. Sport i sztuka mogą się inspirować i wzajemnie uzupełniać. Piłkarskie spotkania z okazji Euro 2012 oraz olimpijskie emocje są dobrą okazją, aby dostrzec te inspiracje i powiązania i popatrzeć na sport nie tylko okiem kibica, ale i artysty.

O ekspozucji mówiła Hanna Kuś-Joachimiak, kuratorka wrocławskiej wystawy.

Ponadto w audycji: informacje kulturalne, kalendarium, przegląd prasy oraz piosenka z rekomendacją Magdaleny Zawadzkiej.

Nie zabrakło też płyty tygodnia, a są to dwa albumy z muzyką Władysława Żeleńskiego w nagraniu Joanny Ławrynowicz.

Audycję prowadził Marcin Majchrowski.

5 czerwca (wtorek)

Czytaj także

Polski jazz wkracza na brytyjskie salony

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2012 15:05
W Londynie wystąpił Leszek Możdżer, który zagrał kompozycje ze swojej najnowszej płyty zawierającej utwory Krzysztofa Komedy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leszek Możdżer: z festiwalu na festiwal

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2012 19:22
Znany pianista i kompozytor jazzowy wciąż ma ręce pełne roboty. Na przełomie wiosny i lata pojawi się na dwóch festiwalach. Najpierw jako dyrektor, a następnie jako przewodniczący jury.
rozwiń zwiń