X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kuchnia pani Goldbergowej

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2012 15:48
W czwartkowym "Poranku Dwójki": świat przedwojennej Łodzi daleki od stereotypów.
Audio
Fragment zaproszenia
Fragment zaproszeniaFoto: materiały promocyjne

W łódzkim Centralnym Muzeum Włókiennictwa odbędzie się wernisaż wystawy "W kuchni Pani Goldbergowej". To multimedialna ekspozycja, która przenosi w symboliczny sposób w czasy żydowskiej przedwojennej Łodzi, odtworzonej ze strzępków wspomnień Państwa Zenona i Marii Goldbergów, mieszkających przed wojną na Bałutach. Ich Łódź nie jest Łodzią Żydów, Niemców i Polaków - to specyficzne miasto polskie, w którym, jak w tyglu, mieszają się społeczności mające wielonarodowy i wielowyznaniowy XIX-wieczny rodowód. W tym właśnie pokoleniu łodzian przeplata się tradycja z postępowością, w wyniku przenikania do społeczeństwa żydowskiego kultury popularnej oraz nowych tendencji politycznych i edukacyjnych. Mimo silnych oddziaływań ruchu syjonistycznego, mocno zaznaczona jest więź z niepodległą ojczyzną - II Rzeczpospolitą Polską.

Ukazując taki właśnie obraz Łodzi twórcy wystawy pragną jednocześnie przełamać stereotypowe postrzeganie przedwojennego łódzkiego Żyda i pokazać życie młodych, nowoczesnych Żydów polskich, przedstawicieli klasy pracującej dużego, przemysłowego miasta. Grupa ta, choć tak licznie reprezentowana na Bałutach przed wojną, dziś pozostaje niemal zapomniana.

Naszymi gośćmi były prof. Halina Goldberg oraz kuratorka wystawy Anna Dąbrowicz.

Zaprosiliśmy także Państwa do Kutna na VIII Festiwal Złoty Środek Poezji. Podczas dwudniowej imprezy odbędą się m.in. recital Jerzego Mamczarza, koncerty Świetlików i Fonetyki, spotkania autorskie Marcina Świetlickiego i Krzysztofa Karaska oraz Otwarty Konkurs Jednego Wiersza. W trakcie festiwalu zostaną przyznane nagrody dla najlepszych książek debiutujących poetów. A zapraszał koordynator festiwalu, Artur Fryz.

Ponadto w audycji: informacje kulturalne, kalendarium, przegląd prasy, piosenka z rekomendacją  Marii Seweryn.

Nie zabrakło też płyty tygodnia, a jest nią album audiofilski z koncertami Antonina Dvoraka, Roberta Schumanna i Edwarda Griega w nagraniu Swiatoslawa Richtera.

"Poranek Dwójki" prowadził Piotr Kędziorek.

21 czerwca (czwartek)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Magiczny dywan z papierowymi dziurami!

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2011 13:23
Wnętrza Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oplotła superskomplikowana, makulaturowa struktura.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Viktoria Mullova i jej Prokofiew

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2012 13:04
Świetna rosyjska skrzypaczka będzie solistką w II Koncercie skrzypcowym Prokofiewa, a orkiestrę frankfurckiego Radia poprowadzi Paavo Järvi.
rozwiń zwiń