Emigranci, którzy rozsławili Polskę za granicą

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2013 15:00
Muzeum Emigracji w Gdyni po raz kolejny świętuje 2 maja Dzień Polonii i Polaków za Granicą i z tej okazji przygotowało wydarzenia kulturalne i edukacyjne pod hasłem "Polska zadaje szyku".
Audio
  • Justyna Wicenty i Jerzy Maksymiuk o wystawie "Polska zadaje szyku" w Muzeum Emigracji w Gdyni (Poranek Dwójki/Dwójka)
  • Maciej Gil o festiwalu "Kino na granicy" w Cieszynie
  • Sławomir Jaskułke o piosence Jamesa Blake'a
Fragment plakatu reklamującego wystawę Polska zadaje szyku
Fragment plakatu reklamującego wystawę "Polska zadaje szyku"Foto: Muzeum Emigracji w Gdyni

W poniedziałkowym "Poranku Dwójki naszymi gośćmi byli  Jerzy Maksymiuk i Justyna Wicenty z Muzeum Emigracji w Gdyni . Porozmawiamy na temat projektu " Polska zadaje szyku! [nie]znani emigranci".  Projekt zaprezentuje wybitnych polskich emigrantów, którzy w latach 20. i 30. XX wieku zdobyli uznanie i rozpoczęli międzynarodową karierę w dziedzinie filmu, sztuk wizualnych, projektowania, mody i muzyki.

POLSKA ZADAJE SZYKU! to spotkanie z gwiazdą kina niemego – Polą Negri, „królem tenorów” – Janem Kiepurą, znakomitą artystką sztuk wizualnych i projektantką – Sarą Lipską oraz wielkim kreatorem i stylistą fryzur – Antonim Cierplikowskim. Główną atrakcją programu będzie plenerowy pokaz filmu niemego " Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów , który po wielu latach został odnaleziony i przywrócony do świetności przez Filmotekę Narodową. Niewątpliwym atutem pokazu jest jedna z pierwszych ról Poli Negri oraz muzyka skomponowana przez maestro Jerzego Maksymiuka i wykonana w Gdyni na żywo przez Wrocławską Orkiestrę Kameralną Leopoldinum pod dyrekcją kompozytora.

Wydarzenia związane z wystawą "Polska zadaje szyku" będzie można oglądać 2 maja na Placu Grunwaldzkim i w zabytkowym Banku Polskim w Gdyni.

W audycji rozmawialiśmy też Maciejem Gilem - dyrektorem artystycznym festiwalu "Kino na granicy" . Już po raz 15. w majowy weekend Cieszyn i Czeski Cieszyn zmienia się w stolicę kina. Przez sześć festiwalowych dni widzowie będą mieli szansę obejrzeć nowości czeskiej, słowackiej i polskiej kinematografii. Podobnie jak w ostatnich latach nie zabraknie też filmów węgierskich. Na ten rok organizatorzy przygotowali retrospektywy filmów Jerzego i Macieja Stuhrów, Czechów Miroslava i Davida Ondříčków oraz słowackiego reżysera i scenarzysty Petera Solany. Festiwal potrwa od 30 kwietnia do 5 maja.
W Poranku również fragmenty tekstów Jerzego Grotowskiego. Mamy dla Państwa nową płytę tygodnia, na której Piotr Beczała śpiewa arie z oper Giuseppe Verdiego. Towarzyszy Polska Orkiestra Radiowa pod batuta Łukasza Borowicza. Nowy album firmy Orfeo.

W tym tygodniu w cyklu "Piosenka z rekomendacją" utwory prezentował będzie Sławomir Jaskułke. Oto poniedziałkowa propozycja:

Audycję poprowadził Marcin Pesta.

29 kwietnia (poniedziałek)

Czytaj także

Seksapil dał mu sławę

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2011 08:20
Dziś mija 85. rocznica śmierci pierwszego hollywoodzkiego amanta Rudolfa Valentino. Sławę zapewnił mu film "Szejk" w reżyserii George'a Melforda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmy z Negri, Bodo i Dymszą za darmo w internecie

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2012 06:47
Cała polska twórczość filmowa sprzed wojny zostanie scyfryzowana i udostępniona w internecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Natasza Urbańska odsłoniła tablicę ku czci Poli Negri

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2012 19:01
W Bydgoszczy odsłonięto pamiątkową tablicę na ścianie domu, który Pola Negri kupiła w latach 20. dla swojej matki.
rozwiń zwiń