Jan A. P. Kaczmarek: nie chcę, by młodzi powtarzali moją drogę

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 13:00
Dyrektor Festiwalu Transatlantyk (8-14.08) zapraszał w Dwójce do Poznania, wyjaśniając edukacyjną rolę imprezy.
Audio
  • Jan A. P. Kaczmarek: nie chcę, by młodzi powtarzali moją drogę (Poranek Dwójki)
  • Relacja Marcina Majchrowskiego z 69. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego z Dusznikach-Zdroju (Poranek Dwójki)
Jan A.P. Kaczmarek, dyrektor artystyczny Festiwalu Transatlantyk
Jan A.P. Kaczmarek, dyrektor artystyczny Festiwalu TransatlantykFoto: Michał Nadolski/Wikimedia Commons

Cztery filary, na których opiera się formuła Festiwalu to Film, Muzyka, Inspiracje i właśnie Edukacja. Stwarzają one przestrzeń nie tylko dla rozrywki i rozwoju, ale też dla społecznego dialogu. Gośćmi tegorocznej imprezy będą kompozytorzy Michael Price, Peter Golub (zasiądą w jury międzynarodowych konkursów kompozytorskich) i Bruce Broughton, którzy poprowadzą master classes oraz spotkania autorskie. Moderatorem spotkań będzie kolejny niezwykły gość festiwalu - Tim Burden, znany dziennikarz, prezenter radiowy i promotor muzyki filmowej.

- Kultura amerykańska może nam się wydawać podobna, ale to zupełnie inny świat, zwłaszcza, jeśli chodzi o sprawy związane z karierą zawodową: rolę kompozytora, kompromisy, walkę o własną tożsamość - opowiadał Jan A.P. Kaczmarek o swoich transatlantyckich doświadczeniach. - Za ocean wyjechałem w 1989 roku i musiałem uczyć się wszystkiego na własną rękę. Chciałbym, aby młodzi kompozytorzy nie musieli już walić głową w mur - dodał.

Celom edukacyjnym służą między innymi dwa, stanowiące integralną część programu Festiwalu, konkursy muzyczne: konwencjonalny Transatlantyk Film Music Competition oraz - polegający na dźwiękowym ilustrowaniu filmu niemal w czasie rzeczywistym - Transatlantyk Instant Composition Contest. O przebiegu tego ostatniego opowiadał jego zeszłoroczny laureat Aleksander Dębicz. A Jan A.P. Kaczmarek mówił także o fundamentalnej roli intuicji w warsztacie kompozytorskim oraz o znaczeniu improwizacji w historii muzyki.

W audycji "Wybieram Dwójkę" wysłuchaliśmy ponadto relacji Marcina Majchrowskiego z 69. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego z Dusznikach-Zdroju. Program prowadził Marcin Pesta.

mm/mc

Czytaj także

Jan A.P. Kaczmarek: czasy są okrutne dla kompozytorów

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2012 14:00
Trudna sytuacja finansowa branży filmowej i brak zrozumienia dla roli muzyki w filmie, to zdaniem wybitnego kompozytora główne przyczyny spadku jakości utworów, które powstają na potrzeby kina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Transatlantyk. Jan A.P. Kaczmarek: zrobiliśmy ogromny krok do przodu

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2013 15:53
- To był okres taki troszkę transowy. Osiem dni potężnego wysiłku. Teraz marzę o dwóch tygodniach odpoczynku - mówił Czwórce ostatniego dnia Festiwalu Transatlantyk jego pomysłodawca i dyrektor Jan A.P. Kaczmarek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan A.P. Kaczmarek: Transatlantyk to impreza glokalna

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 13:15
- Używamy siły filmu i muzyki, żeby mówić o ważnych ideach społecznych, kulturowych i politycznych - mówi o zbliżającym się Transatlantyk Festival Poznań jego twórca i dyrektor Jan A.P. Kaczmarek.
rozwiń zwiń