Mirabilia - cudowna miejscowość na drugim końcu świata

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 11:00
- Ta książka to trochę baśń o raju utraconym, który postanowiłam odnaleźć - mówiła w Dwójce Małgorzata Sobieszczańska, autorka powieści "Drugi koniec świata", która ukaże się 6 lipca.
Audio
  • Małgorzata Sobieszczańska o książce "Drugi koniec świata" (Poranek Dwójki)

Sobieszczanska_Drugi-koniec_m.jpg

Na potrzeby książki Małgorzata Sobieszczańska wymyśliła kresową miejscowość Mirabilię, w której przed wojną mieszkali obok siebie Polacy, Białorusini, Tatarzy i Żydzi. Jedną z inspiracją dla tej osady były opowieści pochodzącej z Nowogródka babci pisarki. - Zaskakiwała mnie, kiedy mówiła o przedwojennej wielokulturowości w sposób zwyczajny. My, żyjąc w monolitycznym społeczeństwie, nie spotykamy się z tym na co dzień - mówił gość "Poranka Dwójki"

Pozornie sielska atmosfera Mirabilii zderzona została w książce z grozą wojny. Autorka podkreślała, że główną myślą, która towarzyszyła jej podczas pisania było pytanie, na ile człowiek radzi sobie z wewnętrznym złem. - Piękno tego świata polega na tym, że ludzie, którzy w nim żyją, chcą być przyzwoici. To coś bardzo małego, ale też bardzo wielkiego, coś co trudno osiągnąć, kiedy jesteśmy w trudnych sytuacjach.

W audycji Małgorzata Sobieszczańska opowiadała o broszurze z 1946 roku, która była ważnym źródłem historycznym wykorzystanym w książce. Pisarka zdradziła też, że była zaskoczona wnioskami, do których doszła podczas wymyślania historii.

***

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Gość: Małgorzata Sobieszczańska (pisarka)

Data emisji: 4.07.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/mc

Czytaj także

"Dobranoc, Auschwitz". Wspomnienia byłych więźniów

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 09:00
Jacek Mikołajczak czytał w Dwójce fragmenty książki "Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach" Aleksandry Wójcik i Macieja Zdziarskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Walka z hydrą komunizmu. Czytamy "Zgliszcza"

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 11:00
W audycji "To się czyta" Andrzej Mastalerz zaprezentował fragmenty powieści Piotra Zaremby, dziennikarza, publicysty i komentatora politycznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Totalitaryzm i utopia. Czytaliśmy "Dół" Andrieja Płatonowa

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2017 09:00
Fragmenty powieści - uważanej za jeden z najbardziej przenikliwych opisów totalitaryzmu w XX-wiecznej literaturze - prezentował w Dwójce Andrzej Blumenfeld.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opowieść o prezydencie Polski na uchodźstwie

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 12:38
W cyklu "To się czyta" Marcin Przybylski zaprezentował fragmenty książki Zofii Wojtkowskiej "Wiek ambasadora. Opowieść o życiu Edwarda Raczyńskiego".
rozwiń zwiń