"Ogród Pendereckiego". Miejsce mądrej, dobrej rozrywki

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 11:13
- Chodzi o to, aby oddać cześć Krzysztofowi Pendereckiemu, przypominać jego dziedzictwo i spuściznę, ale z drugiej strony stworzyć taką przestrzeń, która będzie dobrym miejscem oddechu w internecie - mówiła o nowym projekcie Instytutu Adama Mickiewicza Barbara Schabowska, dyrektor placówki.
Audio
  • Rozmowa o projekcie "Ogród Pendereckiego" (Poranek Dwójki)

W "Poranku Dwójki" wybraliśmy się też do wyjątkowego miejsca - "Ogrodu Pendereckiego". Instytut Adama Mickiewicza ogłosił, że w wirtualnej przestrzeni buduje interaktywny ogród inspirowany twórczością Krzysztofa Pendereckiego. - Chcemy upamiętnić profesora cyfrowym projektem, który nie będzie repozytorium wiedzy czy kolejnym portalem - zaznaczyła dyrektor IAM. - Dlatego pomyśleliśmy o ogrodzie, to była jego wielka pasja. Postanowiliśmy zasadzić ogród w internecie - dodała.

Odbiorca będzie miał możliwość posłuchania utworów Mistrza, poznania jego zainteresowań artystycznych i pozaartystycznych. Nie będzie to jednak tylko baza wiedzy, ale również przestrzeń artystyczna, prezentująca dzieła innych artystów, które zostały zainspirowane twórczością Krzysztofa Pendereckiego - czytamy w opisie przygotowanym przez IAM.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Penderecki: gdybym nie wybrał drogi kompozytora, zapewne zostałbym ogrodnikiem

Twórcy projektu chcą pokazać jak kompozycje profesora funkcjonują w muzyce współczesnej, często w wyjątkowych interpretacjach. - Zaprosiliśmy do udziału w tym projekcie polskich muzyków, artystów - opowiadała szefowa IAM. - Poprosiliśmy ich o krótkie propozycje na tematy, kompozycje Krzysztofa Pendereckiego. Chodzi o to, aby zobaczyć jak kultura remiksu, zupełnie nieklasyczne zespoły zinterpretowały jego twórczość - tłumaczyła. - W jaki sposób on wpłynął na muzykę XX i XXI wieku, przecież nazywamy go "plastykiem awangardy", ale także na inne dziedziny kultury.

Pierwsi "spacerowicze" będą mogli zajrzeć do rosnącego "ogrodu" już wkrótce. - To pomysł, żeby stworzyć wirtualną przestrzeń spędzania wolnego czasu w "Ogrodzie Krzysztofa Pendereckiego". Od jutra (20.05) będzie można wejść i zobaczyć jak ten ogród się rodzi, jak się rozrasta - zapraszała Barbara Schabowska.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Barbara Schabowska (dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza) 

Data emisji: 19.05.2020

Godzina emisji: 8.30

Czytaj także

Maciej Tworek: profesor Penderecki zdobywał serca młodych

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 11:30
- Pozwolił się poznać nie tylko jako wspaniały artysta, ale również jako człowiek. Połączenie tych dwóch sfer się dopełnia. To jest nie do przecenienia. Otworzył się na mnie i darzył zaufaniem - mówił w "Poranku Dwójki" maestro Maciej Tworek, który od wielu lat asystował Krzysztofowi Pendereckiemu jako dyrygent.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tworzył mody i kreował rzeczywistość". Piotr Iwicki o zmarłym Krzysztofie Pendereckim

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 17:10
- To on tworzył mody, a my się do tego dostosowywaliśmy. Fenomenem było dla mnie jego wejście w muzykę chóralną. To było coś niezwykłego. Operować ludzkim głosem w tak dużej masie ludzkiej. Nie używał wtedy batuty, tylko zgodnie z tradycją dyrygował dłońmi - mówił w Polskim Radiu 24 o zmarłym Krzysztofie Pendereckim Piotr Iwicki, muzyk.
rozwiń zwiń