Muzeum przyszłości - architekci debatują

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 11:10
- Każdy architekt będzie myślał jak udoskonalić, przyjaźnie przygotować muzeum dla zwiedzającego, przynosi to także nowoczesna technologia. Jest wiele wątków, o których będziemy mówić na debacie - zapowiadał dzisiejsze (9.09) spotkanie "Przyszłość muzeów. Muzea przyszłości" jego inicjator Mirosław Nizio, szef pracowni Nizio Design International. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Ysbrand Cosijn

Posłuchaj
15:53 [ PR2]PR2 (mp3) 9 wrzesień 2020 09_31_38.mp3 Mirosław Nizio o debacie "Przyszłość muzeów. Muzea przyszłości" (Poranek Dwójki)

 

Aż 13 proc. z ponad 95 tysięcy funkcjonujących dziś na świecie muzeów, może zniknąć z kulturalnej mapy w wyniku pandemii COVID-19. O tym, jakie wyzwania przyniósł lockdown, porozmawiają dyrektorzy placówek muzealnych i architekci pracujący nad muzealnymi realizacjami podczas specjalnego spotkania online.


Muzeum Warszawy 1200.jpg
Muzeum Warszawy zaprasza po przerwie

Jakie potrzeby stoją dziś przed instytucjami i jak na te potrzeby mogą opowiedzieć architekci? - Jesteśmy w momencie dużego kryzysu w przestrzeniach publicznych, szczególnie muzea, które tworzą coś w rodzaju punktu edukacyjnego i kulturalnego na mapie każdego kraju i dzielnicy - tłumaczył Mirosław Nizio. - Muzea mają szczególny problem, nasuwa się pytanie jak będą funkcjonowały.

Czytaj także:

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku: opowieść o wojnie światów

Jarema Piekutowski: nie przywykliśmy płacić za kulturę

Wiele muzeów nie przetrwa także ze względu na blokowane dotacje. Placówki utrzymują się nie tylko z biletów, także z takich środków jak wynajem sal czy konferencje. Zmiana myślenia o przestrzeni i jej eksploatacji, również w wymiarze ekonomicznym stoi przed projektantami i szefami instytucji kultury. - Trzeba przewidzieć udoskonalenia w trybie dystansu, trzeba przewidzieć, że grono zwiedzających nie przyjdzie tłumami, tylko będzie stopniowane - mówił gość Dwójki. - Jak uwzględnić stopniowanie i finansowanie? - pytał.

Zdaniem Mirosława Nizio pandemiczne refleksja architekta o przestrzeni publicznej zmienia perspektywę. Analizując hale główne, czy przestrzenie ekspozycyjne musi on szukać nowych rozwiązań związanych choćby z komunikacją, tak, aby zderzenia zwiedzających nie były bezpośrednie. - Nowe muzea, które mamy perspektywie, to jest temat, który będzie przewidywał rozwiązania na podstawie współpracy z kuratorami i dyrektorami placówek, którzy wiedzą jak zwiedzający się zachowują - zaznaczył architekt.

Program debaty:

godz. 17:00, dyskusja: "Muzeum w nowej rzeczywistości"
godz. 18:00, dyskusja: "Nowe wyzwania w projektowaniu muzeów"

***

Tytuł audycji: "Poranek Dwójki"

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Mirosław Nizio (architekt)

Data emisji: 9.09.2020

Godzina emisji: 9.30


Czytaj także

Prezydent: stoimy obok wspaniałego obiektu, który będzie edukował o czynie niepodległościowym

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 13:13
- Józef Piłsudski to jeden z największych Polaków w historii i największy Polak, obok papieża Jana Pawła II, w XX wieku - mówił w prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości otwarcia Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Budowa Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Sellin: będziemy stopniowo otwierać poszczególne części

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 12:00
- Inwestycja budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 prawdopodobnie potrwa do 2026 r., ale będziemy stopniowo otwierać poszczególne części muzeum - poinformował we wtorek wiceminister kultury Jarosław Sellin.
rozwiń zwiń