Polskie Radio
Section05
muzeum

W olenderskim domu: Wiączemin Polski

Bardzo lubili ładne, schludne meble, i minimalistyczny wystrój. Stać ich było na luksusy, takie jak świeżo palona kawa. I nie bali się wody, choć cykliczne wylewy Wisły bywały wielkim zagrożeniem. Olendrzy, czyli osadnicy z Niderlandów przybyli na polskie ziemie głównie w XVI i XVII wieku i zostawili po sobie liczne ślady, które dziś możemy odnaleźć, choć nie jest to łatwe. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa wieś muzeum Aleksandra Tykarska

Robert Kostro: muzyka Chopina najlepiej wyraża polską duszę

- Chopina można nazwać najbardziej polskim kompozytorem, tym, który najlepiej chyba wyraża naszą duszę i też najgłębiej jest zakorzeniony w naszym rozumieniu historii. Myślę przede wszystkim o związku muzyki Chopina z epoką romantyzmu, a przecież dla Polaków kultura romantyczna ma fundamentalny charakter, jest w jakimś sensie podstawą naszej tożsamości - mówił w Dwójce Robert Kostro, dyrektor nowo otwartego Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka koncert muzeum Muzeum Historii Polski Fryderyk Chopin Krzysztof Penderecki romantyzm Warszawa cytadela warszawska Robert Kostro Karol Furtak Aldona Łaniewska-Wołłk MUZYKA

Muzeum Historii Polski otwarte. Pierwsza wystawa to "Wielkie i małe historie"

- Nasza historia składa się z wielu małych osobistych historii, naszych historii, które możemy opowiedzieć i nasze świadectwa będą częścią tej wielkiej historii, historii Polski, a czasami naszego regionu, naszej miejscowości, naszej społeczności lokalnej, naszej rodziny. I to wszystko jest ważne, bo my jesteśmy uczestnikami, my tworzymy historię - mówiła w Dwójce dr Monika Matwiejczuk, współkuratorka wystawy "Wielkie i małe historie".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Muzeum Historii Polski wystawa muzeum Warszawa cytadela warszawska

Wystawa "Obraz Złotego Wieku" - kulturalna potęga czasów Jagiellonów

- Najwięcej eksponatów na naszej wystawie pochodzi z czasów Zygmunta I i Zygmunta Augusta. Staramy się również przypomnieć nieobecnego w szerszej świadomości króla Aleksandra Jagiellończyka, którego panowanie i działalność miały duże znaczenie dla kultury tamtych czasów - mówił w Dwójce Krzysztof J. Czyżewski, kurator ekspozycji "Obraz Złotego Wieku" na Wawelu.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka wystawa Wawel muzeum historia Polski Jakub Jamrozek

"Bon szkolny - Poznaj Polskę". Rzecznik rządu: takie wyjazdy pobudzają lokalną gospodarkę

Rzecznik rządu Piotr Müller stwierdził, że celem przedstawionego przez Prawo i Sprawiedliwości programu "Bon szkolny - poznaj Polskę" jest zapewnienie możliwości udziału w edukacyjnych wycieczkach każdemu uczniowi w Polsce. Propozycję programową dotyczącą rozszerzenia obowiązującego programu resortu edukacji "Poznaj Polskę" przedstawił Komitet Wyborczy PiS.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Müller POLSKA dzieci edukacja Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki szkoła muzeum młodzież