"Muzealna Opowieść Wigilijna" o świętach w trudnych czasach

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 10:30
- Ludziom wydaje się niemożliwe, że na Wigilię mogą być jakieś ograniczenia. My chcemy przypomnieć te najtrudniejsze okresy, w tym Wigilię na Pawiaku - mówił Michał Cieślak, historyk i adiunkt w Muzeum Niepodległości.
Cykl filmów Muzealna Opowieść Wigilijna
Cykl filmów "Muzealna Opowieść Wigilijna"Foto: mat. prasowe

Posłuchaj
10:09 PR2_AAC 2020_12_22-08-35-57_opowiesc_wigilijna.mp3 Michał Cieślak o cyklu filmów "Muzealna Opowieść Wigilijna" (Poranek Dwójki)

"Muzealna Opowieść Wigilijna" to cykl filmów, który przygotowało Muzeum Niepodległości w Warszawie. W ramach tego wydarzenia przedstawiciele muzeum opowiadają o dawnych zwyczajach świątecznych w trudnych, historycznych momentach, m.in. na Pawiaku oraz w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej. Naszym gościem był historyk, adiunkt w Muzeum Niepodległości i narrator jednej z opowieści - Michał Cieślak.

prezenty_eko_shutter_1200_Shyntartanya.jpg
Święta w cieniu pandemii. Jakie prezenty wybieramy w tym roku?

Cykl filmów dotyczy zwyczajów świątecznych w okolicznościach nietypowych, nierzadko trudnych. W tym roku również mamy trudniejszy czas i wiele osób bardzo narzeka na obostrzenia; na to, że te święta nie są takie, jak być powinny.

- Narzekania na obecną sytuację są zrozumiałe, bo ludzie nie pamiętają, jak było kiedyś, żyją dniem dzisiejszym i wydaje im się niemożliwe, że na Wigilię mogą być jakieś ograniczenia ilości osób przy stole, czy ograniczenia w poruszaniu się. Natomiast w wieku XIX i XX ogromna ilość Polaków była poddawana z tego powodu rozmaitym szykanom. My w ramach "Muzealnej Opowieści Wigilijnej" chcemy przypomnieć te najtrudniejsze i najciemniejsze czasy polskiej historii - opowiadał Michał Cieślak. 

Kto wymyślił pocztówkę?

Jednak oprócz trudnych momentów historii, Muzeum Niepodległości w Warszawie przypomniało też m.in. jak narodziła się tradycja wysyłania kart pocztowych na święta. W 1900 roku ogłoszono konkurs na łamach ówczesnej prasy na polską nazwę świątecznej kartki. Wygrał wówczas projekt Henryka Sienkiewicza, który wymyślił nazwę "pocztówka". 

książki free 1200.jpg
Książki, do których wracamy podczas Świąt

Wigilie żołnierzy i więźniów

- Wspominamy też wigilie żołnierzy Legionów Polskich. Ich wrażenia, to, co przeżywali. Tęsknotę za domem i nadzieję na odzyskanie niepodległości - mówił gość Dwójki.

Czytaj także:

W dziewiętnastowiecznym rosyjskim więzieniu śledczym w Cytadeli sytuacja była zgoła odmienna. Bohaterowie walk z caratem, przebywający w murach okrytego złą sławą X Pawilonu nie posiadali możliwości świętowania Bożego Narodzenia. - Tu skupiamy się głównie na okresie powstania styczniowego. Mamy unikatowe wspomnienia jednego z przywódców powstania, Bronisława Szwarce, którego przewieziono do X Pawilonu dokładnie w Wigilię - opowiadał Michał Cieślak. Wspomniane zostaną również Wigilie zesłańcze, obchodzone przez Polaków na dalekiej Syberii.


Unikalna relacja więźniarki Pawiaka

- Prawdziwy dramat przeżywali więźniowie Pawiaka, którzy liczyli się z tym, że w Wigilię zostaną wezwani na przesłuchanie lub zamęczeni w celi - mówił Michał Cieślak. Unikalna relacja byłej więźniarki Pawiaka, traktująca o czasie świąt Bożego Narodzenia, które przyszło jej spędzić w więzieniu gestapo, to ostatni z filmów cyklu "Muzealne Opowieści Wigilijne".

Cykl czterech filmów można obejrzeć na kanale YouTube Muzeum Niepodległości. A poniżej pierwszy z nich:

Wydarzenie zostało objęte patronatem Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Michał Cieślak (historyk, adiunkt w Muzeum Niepodległości)

Data emisji: 22.12.2020

Godzina emisji: 8.40

Czytaj także

Piekło Pawiaka oczami dziecka

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 08:30
- Postanowiłam napisać tę książkę z tej perspektywy, ponieważ dzieci wyolbrzymiają pewne rzeczy, dostrzegają je bardziej, niż dorośli. I mimo że od tamtego momentu minęło wiele lat, to niektóre z tych wyolbrzymień pozostają: wojna widziana ich oczami, tęsknota w ich sercu. To są oczywistości, ale one czynią nasz świat bardziej ludzkim - mówiła w Dwójce Sylwia Winnik, autorka książki "Dzieci z Pawiaka" opisującej historie dzieci, które trafiły do gestapowskiego więzienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum przyszłości - architekci debatują

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 11:10
- Każdy architekt będzie myślał jak udoskonalić, przyjaźnie przygotować muzeum dla zwiedzającego, przynosi to także nowoczesna technologia. Jest wiele wątków, o których będziemy mówić na debacie - zapowiadał dzisiejsze (9.09) spotkanie "Przyszłość muzeów. Muzea przyszłości" jego inicjator Mirosław Nizio, szef pracowni Nizio Design International. 
rozwiń zwiń