REKLAMA

POLIN Music Festival w tym roku online

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 10:00
- Podczas festiwalu podróżować będziemy po sporej części Europy. Muzyczna podróż wiodła będzie ze Szwajcarii, przez Belgię, Polskę, Ukrainę aż do Stanów Zjednoczonych - mówił w Dwójce Kajetan Prochyra, kurator tegorocznego POLIN Music Festival.
Plakat festiwalu
Plakat festiwaluFoto: mat. prasowe

Posłuchaj
20:49 Dwójka 2021_02_23 Poranek Dwójki Polin.mp3 Rozmowa o Polin Music Festival (Poranek Dwójki)

Tegoroczna odsłona POLIN Music Festival będzie inna niż dotychczasowe. Po raz pierwszy festiwal odbędzie się całkowicie online. Koncerty będą dostępne na Facebookowej stronie Muzeum POLIN oraz na kanale YouTube.

Dziedzictwo wystawa.jpg
"Dziedzictwo" - metakomentarz do wystawy stałej Muzeum POLIN

Festiwal tym razem upamiętni 25. rocznicę śmierci Mieczysława Wajnberga oraz 100. rocznicę urodzin Astora Piazzolli, a także nawiązywać będzie do nowej galerii Muzeum POLIN – Dziedzictwo, przybliżając fenomen twórczości Bronisława Hubermana, Artura Rubinsteina i Henryka Warsa. W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy z jednym z kuratorów Festiwalu - Kajetanem Prochyrą.

Rozpocznie się muzyką Blocha

Festiwal otworzy kameralny koncert kuratora festiwalu - Michaela Guttmana. Artysta, który nie może być w tym roku z nami w Warszawie, muzykować będzie ze swojego domu w Szwajcarii. Skrzypek wraz ze znakomitą wiolonczelistką Jing Zhao wykonają "Suitę Hebrajską" Ernesta Blocha. 

Potem usłyszymy Wajnberga

26 lutego br. minie 25 lat od śmierci Mieczysława Wajnberga – urodzonego w Warszawie wybitnego polsko-żydowsko-rosyjskiego kompozytora. Wspólnie z nowo powstałym Instytutem Wajnberga pamięć artysty zostanie uczczona poprzez jego pieśni napisane do słów w języku jidysz. Usłyszymy je w wykonaniu polskich muzyków młodego pokolenia: sopranistki Ewy Leszczyńskiej, skrzypaczki Marii Sławek, wiolonczelisty Marcina Zdunika oraz pianisty Mischy Kozłowskiego. Między utworami treść tekstów, po które sięgnął Wajnberg przybliży jidyszystka Karolina Szymaniak. 

- Bardzo się cieszę, że pokazujemy te żydowskie pieśni - mówił Kajetan Prochyra. - Poezja jidysz, która dotyczy żydowskiego doświadczenia wojny i zagłady, ponieważ była pisana w języku niszowym zeszła na plan dalszy, jeżeli patrzymy na literaturę, która dotyczy Zagłady, a są to bardzo mocne i piękne słowa, ważne i cały czas aktualne - dodał.

Kolejnego dnia zabrzmi muzyka Freidlina, Glassa i Gerschiwna

W Odessie zagra dla nas Alexey Botvinov. Na POLIN Music Festivalu Botvionov zaprezentuje muzykę kompozytora - przez lata związanego z Odessą, a obecnie żyjącego w Izraelu Jana Freidlina. Polską premierę "Siedmiu krajobrazów" poprzedzi doskonale znana suita Philipa Glassa, napisana do filmu "Godziny". Z Odessy przeniesiemy się do Stanów Zjednoczonych, gdzie recital muzyki George’a Gershwina wykona wybitny interpretator twórczości tego kompozytora Eric Himy.

MUZEUM POLIN.jpg
W hołdzie muzykom z getta

Finał należeć będzie do Astora Piazzolli

Kontrabasista Ariel Eberstein zaprosi nas do swojego studia w Brukseli, by przedstawić swój zespół Sonico. Jako pierwsi usłyszymy materiał z nowej płyty zespołu nagranej z okazji 100. rocznicy urodzin Astora Piazzolli: "Piazzolla - Rovira: The Edge of Tango". W programie usłyszymy muzykę pierwszej awangardowej grupy Piazzolli - Octeto Buenos Aires.

- Specjalnie dla nas Ariel Eberstein przygotował program, gdzie muzyka Octeto Buenos Aires Astora Piazzolli spotyka się z twórczością Eduardo Roviry i jego Octeto La Plata - mówił Kajetan Prochyra. - Piazzolla w latach 60. spalił partytury Octeto Buenos Aires, ale zostały one zrekonstruowane i wspólnie z zespołem Sonico będziemy mogli usłyszeć, o co chodziło w Octeto Buenos Aires Astora Piazzolli i w Octeto La Plata Eduardo Roviry - dodał.

***

Program festiwalu:

POLIN Music Festival: #online (26-28 lutego 2021 roku)


26 lutego (piątek)

 • 20:00 Michael Guttman & Jing Zhao: Ernst Bloch "Suita Hebrajska"
   
 • 21:00 Ewa Leszczyńska, Maria Sławek, Marcin Zdunik, Mischa Kozłowski: Mieczysław Wajnberg "Jidisze lider" komentarz: Karolina Szymaniak

27 lutego (sobota)

 • 20:00 Alexei Botvinov plays Philipp Glass & Jan Freidlin
   
 • 21:00 Eric Himy plays George Gershwin

28 lutego (niedziela)

 • 11:00 Smyki i smyczki: koncert przyjazny sensorycznie
   
 • 20:00 SONICO: 100-lecie urodzin Astora Piazzolli

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Kajetan Prochyra (kurator POLIN Music Festival))

Data emisji: 23.02.2021

Godzina emisji: 8.30

nk

Czytaj także

Nikola Kołodziejczyk: Chick Corea - moja pierwsza i największa pianistyczna inspiracja

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 11:53
- Eksperymentalny okres w jego twórczości był dla mnie czymś rewelacyjnym. Natomiast miałem również składankę jego największych hitów, którą dostałem od rodziców i muszę powiedzieć, że rzeczywiście ta płyta spowodowała duże poprzestawianie się w głowie pewnych priorytetów - mówił Nikola Kołodziejczyk, pianista, kompozytor, aranżer i dyrygent wspominając zmarłego 9 lutego Chicka Coreę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nośniki muzyki

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 17:48
Dyskietka, pamięć USB czy wreszcie płyta winylowa, która za każdym razem odtwarza inną muzykę - te nietypowe nośniki były tematem "Nocnej strefy" wypełnionej nowymi nagraniami z całego świata.
rozwiń zwiń