14. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy. "O zwycięstwie decyduje walor brzmieniowy"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 11:00
- W tym roku do konkursu zgłoszono 88 instrumentów z 14 krajów. Na ilość instrumentów niewątpliwie wpłynęła pandemia, ponieważ nie wszyscy mogli dostarczyć wykonane przez siebie skrzypce. Jednak rekordzistami są lutniści z Polski, bo mamy ich 28, zgłoszono także 19 instrumentów z Włoch - opowiadała Alina Kurczewska o kolejnej odsłonie Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Konoplytska

Skrzypce 1200.jpg
Przejrzystość i etyka. Ewolucja konkursu im. H. Wieniawskiego

Posłuchaj
11:25 Poranek Dwójki główny 5.05.2021.mp3 Alina Kurczewska o 14. odsłonie Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego (Poranek Dwójki)

Co pięć lat melomani z całego świata przyjeżdżają do Poznania, aby przyglądać się zmaganiom w Międzynarodowym Konkursie Lutniczym im. Henryka Wieniawskiego. W tym roku, ze względu na epidemię i konieczność zachowania zasad bezpieczeństwa, przesłuchania odbędą się bez udziału publiczności. Jak jednak zapewniła Alina Kurczewska, wszystkie wydarzenia można śledzić na YouTubie Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego.

- Jest też inna dobra wiadomość. Na końcu konkursu będzie miała miejsce wystawa instrumentów, a ponieważ instytucje kultury są otwarte, będzie można ją odwiedzić w Muzeum Narodowym - podkreśliła prezes Towarzystwa.

Czytaj też:

Jak wyjaśniała Alina Kurczewska, w jury konkursu zasiadają przede wszystkim lutnicy i skrzypkowie. - Ci pierwsi oceniają instrumenty pod względem lutniczym, a skrzypkowie biorą instrument do ręki i ćwiczą, sprawdzając, jak się na nim gra. Ocena polega najpierw na zweryfikowaniu instrumentów, czy nadają się do udziału. To muszą być ostatnio wybudowane instrumenty, dlatego konieczny jest ten pierwszy etap - mówiła prezes Towarzystwa.

Kolejna runda to anonimowe przesłuchania z udziałem muzyków. Wszystkie instrumenty są prezentowane wówczas za parawanem. - Będą je ogrywać nasi laureaci: Jarosław Nadrzycki w formie kameralnej z Joanną Zathey, a potem Anna Maria Staszkiewicz i Agata Szymczewska na koncercie z udziałem Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją samego Paula McCreesha.

Czytaj też:

W tym roku najwięcej zgłoszeń wpłynęło z Polski, na co wpływ ma również – zdaniem gościa Dwójki – wysoki poziom polskich szkół lutniczych. - W Polsce przede wszystkim mamy Poznań, gdzie Zdzisław Szulc założył muzeum instrumentów muzycznych i był inicjatorem konkursów, a także prof. Włodzimierz Kamiński, który powołał do życia klasę lutnictwa. A więc polskie lutnictwo cieszy się naprawdę dużym uznaniem.

Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego co pięć lat organizuje również inne, znakomite wydarzenie: Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy, którego 16. odsłona przesunięta została na rok 2022. Jak zapewniała Alina Kurczewska, wszystko powinno odbyć się zgodnie z planem. - Proszę szykować się na sekundowanie najlepszym skrzypkom świata, ponieważ przygotowujemy konkurs z dużym impetem - mówiła.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Alina Kurczewska (prezes Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego)

Data emisji: 5.05.2021

Godzina emisji: 8.30

am

Czytaj także

Martyna Pastuszka: repertuar barokowy jest nam niezwykle przyjazny

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 10:30
- Zapraszamy na Domówkę z Dwójką do naszego domu w Chudowie. Zagramy m.in. kompozycje Henry'ego Purcella, Michela Corrette'a i Alexandra de Villeneuve'a - mówiła w Dwójce Martyna Pastuszka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Christian Danowicz. Z kraju Astora Piazzolli do kraju Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 11:40
- Argentynę opuściłem w wieku trzech lat. Wychowałem się we Francji. Przez kilka lat studiowałem na konserwatorium w Tuluzie. Dużo się nauczyłem, ale brakowało mi czystego warsztatu. W Paryżu czy Lyonie nazwisko każdego wykładowcy kończy się na "ski", "wicz" albo "ov", więc pomyślałem, że może lepiej wyjechać już na Wschód - mówił Christian Danowicz, polsko-argentyński skrzypek i dyrygent. 
rozwiń zwiń