"Phoenix". Janusz Wawrowski i zapomniane dzieło Ludomira Różyckiego

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 14:41
- Od początku moim planem było, że jeśli tylko będę dysponował takim instrumentem jak stradivarius, to naprawdę warto, żeby jak najwięcej nieodkrytych dla świata dzieł zostało uwiecznionych - mówił w audycji Cafe "Muza" jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków swojego pokolenia.
Okładka płyty Phoenix Janusza Wawrowskiego
Okładka płyty "Phoenix" Janusza WawrowskiegoFoto: materiały prom./Warner Classics

Posłuchaj
60:09 2021_03_07 10_00_06_PR2_Cafe_Muza.mp3 Janusz Wawrowski o płycie "Phoenix" (Cafe "Muza"/Dwójka) 
wawrowski janusz 1200.jpg
Janusz Wawrowski: stradivarius sam wyrywa się do grania

Janusz Wawrowski to wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i dyrektor artystyczny festiwalu Muzyczne Przestrzenie w Koninie. Dwukrotny laureat nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk: za albumy "Sequenza" w 2017 r. i "Hidden Violin" w 2019 r.

Różycki jak feniks z popiołów

Już w piątek 12 marca premierę będzie miał najnowszy album skrzypka - "Phoenix", zarejestrowany w Londynie z Royal Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Grzegorza Nowaka. Na płycie znalazł się m.in. Koncert skrzypcowy Ludomira Różyckiego, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli Młodej Polski w muzyce. Wcześniej jednak to zapomniane dzieło musiało zostać zrekonstruowane.

- Ryszard Bryła zajął się rekonstrukcją orkiestry, czasami z jakimiś moimi drobnymi podpowiedziami. Bardziej czynny udział brałem oczywiście jeżeli idzie o partię skrzypiec, bo ewidentnie była to partia napisana przez fantastycznego pianistę. Było kilka takich momentów, gdzie trzeba było troszeczkę pozamieniać układ dźwięków, oczywiście zostawiając tę samą harmonię, tę samą melodykę - tłumaczył Janusz Wawrowski.

Czytaj także:

Gość Programu 2 Polskiego Radia jako solista koncertował m.in. w Filharmonii Berlińskiej, Elbphilharmonie w Hamburgu, Musikverein w Wiedniu, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, Wigmore Hall w Londynie, NOSPR w Katowicach, Litewskiej Filharmonii Narodowej i Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Występował na wielu renomowanych festiwalach: Chopin i jego Europa, Salzburger Festspiele, Hemsing Festival, Bebersee Festival i na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej w holenderskim Ede.

W 2015 roku Janusz Wawrowski został uhonorowany odznaczeniem "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza" 

Prowadziła: Klaudia Baranowska

Gość: Janusz Wawrowski (skrzypek, pedagog, dyrektor artystyczny Muzyczne Przestrzenie w Koninie)

Data emisji: 7.03.2021

Godzina emisji: 10.00

pg

Czytaj także

Pożegnania - Ida Haendel

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 13:58
Sławna polska skrzypaczka zmarła 30 czerwca br. w Miami na Florydzie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anne-Sophie Mutter grała Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 15:00
W poniedziałkowej "Filharmonii Dwójki" usłyszeliśmy dzieła Ludwiga van Beethovena. Wśród wybranych słuchaliśmy słynnego Koncertu potrójnego C-dur na skrzypce, wiolonczelę, fortepian i orkiestrę op. 56.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Od dziecka chciałam być kompozytorką". Grażyna Bacewicz o swojej muzycznej drodze

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2024 05:42
- Już po moich wczesnych próbach komponowania wiedziałam, że moim głównym celem życia będzie pisanie muzyki - wspominała Grażyna Bacewicz w wywiadzie dla Polskiego Radia. Wybitna kompozytorka i skrzypaczka urodziła się 5 lutego 1909 roku w Łodzi.
rozwiń zwiń