Hao Rao: czułem więź z Chopinem

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 11:40
- Podczas całego konkursu najtrudniejsze było dla mnie utrzymanie koncentracji i zapału, by móc przekazywać publiczności moją miłość do muzyki - mówił po występie w finale XVIII Konkursu Chopinowskiego reprezentant Chin Hao Rao. 
Hao Rao
Hao Rao Foto: Wojciech Grzędziński NIFC

Posłuchaj
05:39 Poranek Dwójki KCh 19 październik 2021 08_07_02.mp3 Pianiści po I dniu występów finałowych XVIII Konkursu Chopinowskiego (Poranek Dwójki)

 


PR_Konkurs Chopinowski_1200x660_1.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski - zobacz serwis specjalny

W poniedziałek 18 października rozpoczęły się przesłuchania finałowe XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. W trakcie sesji wystąpili: Kamil Pacholec, Hao Rao, Kyohei Sorita, Leonora Armellini.

Kamil Pacholec po raz pierwszy od początku zmagań konkursowych udzielił wywiadu. Podkreślił, że przyjął taką strategię, aby uniknąć zgiełku i dekoncentracji.

Pianista nie krył, że każdy kolejny etap był nie tylko wysiłkiem, ale także przyjemnym doznaniem artystycznym. - Czułem, że publiczność jest przychylnie nastawiona, wspierająca - zaznaczył. - Z ogromną radością będę wspominał te występy, abstrahując od ogromnego stresu, który mi towarzyszył. Myślę, że piękne wspomnienia zachowam do końca życia.

Czytaj także:

W finałowych wykonaniach artyści prezentują swoje umiejętności w towarzyszeniu Orkiestry Filharmonii Narodowej. - Współpraca z orkiestrą i dyrygentem przebiegała świetnie - mówił Kamil Pacholec. - Maestro Boreyko jest fantastycznym muzykiem i to była ogromna przyjemność współpracować z nim. Nawet w tak trudnych konkursowych warunkach nawiązaliśmy nić porozumienia na scenie.

- Traktuję to jak sen, który zaraz się skończy, ale mam nadzieję, że się nie obudzę, że to jest jednak rzeczywistość. Spełniło się moje marzenie - przyznał pianista.

Kamil Pacholec po występie w finale

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

O emocjach po występie opowiadał także Hao Rao z Chin. - Jestem ogromnie szczęśliwy i podekscytowany. Myślę, że przekazałem publiczności wszystko, na czym mi zależało - opowiadał. - Koncert e-moll jest dla mnie najważniejszym dziełem Chopina. Takim, w którym  – mam wrażenie – jestem w stanie naprawdę poczuć więź z kompozytorem - zaznaczył. - Teraz marzę tylko o tym, by porządnie się wyspać. Chcę też nacieszyć się tym, że tu jestem.

Hao Rao po występie w finale

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Kyohei Sorita po występie w finale

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

 Leonora Armellini po występie w finale

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

***

Rozmawiała: Monika Zając

Data emisji: 19.10.2021

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

uk


Sponsorzy Sponsorzy
Czytaj także

Piotr Alexewicz: występ na Konkursie Chopinowskim to metafizyczne przeżycie

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 12:36
- To jest tak ogromne wydarzenie, że już samo uczestnictwo w nim jest niesamowitym przeżyciem. Są tak olbrzymie emocje, że właściwie nie pamiętam, co się na tej scenie wydarzyło - mówił Piotr Alexewicz po swoim występie w 1. etapie XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zupełnie nowe interpretacje". III etap XVIII Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 17:21
- Pada mit o uśredniającej, wyrównującej i obcinającej wszelkie ekstrema maszynie konkursowej - mówił w podsumowaniu III etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego Andrzej Sułek.
rozwiń zwiń