Piotr Barszczowski: ważne są autorytety i poszukiwania własnych mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 10:00
- Jestem szczęśliwy i dumny, że reprezentuję polską sztukę. Nauczyłem się dużo czytając notatki Leonarda da Vinci, analizując prace Caravaggia, Rembrandta. Słuchałem też moich nauczycieli historii sztuki, jestem bardzo wdzięczny wszystkim, których spotkałem na drodze swojego życia - mówił na antenie Dwójki Piotr Barszczowski, artysta nagrodzony złotym medalem oraz wyróżniony nagrodą publiczności na XIII Biennale we Florencji.
OSTATNIA WIECZERZA XXI Piotra Barszczowskiego. W Opactwie Tynieckim, w Sali Petrus, prezentowany jest jak Krzyż: w pionie. Ma 3 metry wysokości i niemal 2 metry szerokości
OSTATNIA WIECZERZA XXI Piotra Barszczowskiego. W Opactwie Tynieckim, w Sali Petrus, prezentowany jest jak Krzyż: w pionie. Ma 3 metry wysokości i niemal 2 metry szerokościFoto: Piotr Barszczowski

Posłuchaj
12:55 2021_11_02 09_16_19_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Piotr Barszczowski o swej pracy i nagrodach na XIII Biennale we Florencji (Poranek Dwójki)

 


Michał Anioł_663x364.jpg
Michał Anioł - posępny, brzydki, nietowarzyski

Neowitraż "Ostatnia wieczerza XXI" oraz trzy prace artysty: "Panta Rhei - Alegoria Czasu", "Kawiarenka" oraz "Sztorm" prezentowane podczas XIII Biennale Sztuki we Florencji zostały nagrodzone przez wybitnych naukowców, historyków i krytyków sztuki złotym medalem im. Wawrzyńca Wspaniałego "Lorenzo il Magnifico" w kategorii Sztuki Multimedialne.

Tegorocznym tematem przewodnim wydarzenia była "Kobieta przez wieki w sztuce. Kobieta w sztuce współczesnej". Zespół kuratorów międzynarodowej wystawy i konkursu XIII Biennale Sztuki we Florencji zwrócił uwagę na nawiązania renesansowe i motyw 12 kobiet przedstawiony na "Ostatniej wieczerzy XXI" Piotra Barszczowskiego. 

Gość Dwójki podkreślił, że odczuwa skumulowane emocje. - Są one związane z moim pobytem we Florencji, zachwytem nad pracami Botticellego, rozmowami z różnymi ludźmi podczas biennale. Marzyłem o tym, aby została dostrzeżona moc, która płynie z pokazanego na nowo wydarzenia biblijnego. "Ostatnia wieczerza XXI" była najważniejszą pracą, w niej jury doceniło echo renesansu oraz tych klasycznych zasad znanych od starożytności. 

Czytaj też:

Według niego absurdem jest to, co się dzieje w sztuce współczesnej. - Chodzi mi o tę walkę z zasadami, osiągnięciami, nad którymi przez wieki pracowali najmądrzejsi ludzie, twórcy, naukowcy, artyści. Już Wyspiański mówił, że nie jesteśmy w stanie osiągnąć nic nowego sami, ignorując przeszłość. Suma zachwytów powoduje, że chcemy powiedzieć coś od siebie, łączymy to i wtedy osiągamy najlepszy wynik, to jest sedno sztuki - zaznaczył.

Artysta mówił także o genezie swego dzieła. - Myśl pojawiła się podczas zajęć z historii sztuki w tarnowskim liceum sztuk plastycznych. Nie chciałem tworzyć pastiszu, w głowie miałem pytanie, jak to zrobić. We śnie pojawiła się perspektywa drona, jak to teraz określa młodzież, wtedy w 2007 roku dla mnie była to perspektywa Ducha Świętego. Siedem osób z tego obrazu wie, że są obserwowane: Judasz oraz sześć kobiet. Te dwanaście kobiet to mój hołd dla kobiecej intuicji - powiedział.

Neowitraż to nowa technika. - Przez wiele lat marzyłem, aby tworzyć klasyczne witraże, ale jakoś nie było mi to dane. Pojawiła się nowa myśl, że to nie musi być szkło. W najbliższej przyszłości chcę zalewać w żywicy epoksydowej różne odpady, opakowania, butelki. Z tymi rzeczami mamy problem na całym świecie. Tak powstaje neowitraż, nowe szkło, które można ciąć laserem. Moim marzeniem jest tworzenie gigantycznych witrażowych ścian. Z daleka będzie to obraz oparty na zasadach ważnych dla sztuki, z bliska okaże się, że ze śmieci można zrobić sztukę - podkreślił Piotr Barszczowski.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Piotr Barszczowski (artysta nagrodzony złotym medalem oraz wyróżniony nagrodą publiczności na XIII Biennale we Florencji)

Data emisji: 2.11.2021

Godzina emisji: 9.15

mo

Czytaj także

Jak uczyć dzieci poznawać, nazywać i kontrolować własne emocje?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 07:24
10 września obchodziliśmy Światowy Dzień Zapobiegający Samobójstwom, w tym dzieci. W 2020 r., w Polsce, na swoje życie targnęło się 116 osób poniżej 18 roku życia, a najmłodsze dziecko miało 8 lat. Przyczyną były przemoc, brak aprobaty, nie radzenie sobie z własnymi emocjami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dzięki nim czujemy, że żyjemy". Czym są emocje?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 13:42
Charakteryzują się tym, że pojawiają się nagle i zawsze łączą się z pobudzeniem somatycznym, mogą osiągnąć dużą intensywność, ale są przejściowe. W "Moim świecie dźwięków" Agata Steczkowska zaprosiła nas na spotkanie z dr nauk med. Marzanną Radziszewską, która opowiadała tym, czym są emocje. 
rozwiń zwiń