"Legato". Krzysztof Dys lirycznie i ludycznie

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 10:45
- Kompozycje, które piszę, nie są zamknięte w jednym gatunku czy kanonie muzycznym. Na pewno dominuje typowe europejskie podejście do dźwięku, ale są też improwizacje - historie, które mają w sobie szczyptę nieprzewidywalności - gościem jazzowego "Poranka Dwójki" był jeden z najciekawszych pianistów młodego pokolenia Krzysztof Dys, z którym rozmawialiśmy o najnowszej autorskiej płycie pt. "Legato". 
Krzysztof Dys
Krzysztof DysFoto: Cezary Piwowarski/PR
  • 22 lutego 2022 roku będzie miała premierę najnowsza płyta Krzysztofa Dysa "Legato"
  • Materiał na krążek powstał podczas trzech sesji w 2020 roku
  • Utwory na płycie odzwierciedlają szerokie zainteresowania kompozytora

Krzysztof Dys ma na swoim koncie współpracę z orkiestrami Polskiego Radia, a także z takimi artystami, jak Jacek Sykulski, Marek Napiórkowski, Jerzy Małek, Michał Barański, Dawid Fortuna, Hubert Zemler, Theo Jorgensmann, Gerd Dudek, Lena Piękniewska, Monika Borzym czy światowej klasy skrzypek Adam Bałdych.

Ludzie, muzycy, przyjaciele

Najnowsza autorska płyta artysty - "Legato" - to propozycja dla osób, które lubią być zaskakiwane, a jednocześnie mają zamiłowanie do klasyki. W nagraniach pojawiają się również zaproszeni muzycy, m.in. Andrzej Święs (kontrabas), Dawid Fortuna (perkusja) i Mooryc (instrumenty elektroniczne). Utwory zostały nagrane w rozmaitych składach, a nawet solowo. - To są wspaniali ludzie, muzycy, moi przyjaciele - podkreślił pianista. 

Utwory na krążek zostały zarejestrowane na trzech sesjach nagraniowych w 2020 roku. - Zbierałem kompozycje, materiał i dobierałem odpowiednich ludzi - opowiadał Krzysztof Dys. - Można tam usłyszeć kilka improwizacji, które brzmią jak utwory skomponowane.

Od klasyki po zabawę

Spektrum muzycznych zainteresowań pianisty jest szerokie, obejmuje jazz i muzykę żydowską, ale też minimalizm amerykański i klasykę, a "Legato" jest tego odzwierciedleniem. - Wyczuwalny jest pewien eklektyzm - mówił Krzysztof Dys. 

"Jazz Forum Talents" – album w nowej serii wydawniczej Polskiego Radia >>>

W kompozycjach naszego gościa odnaleźć można także wątki humorystyczne, mało obecne w muzyce instrumentalnej. - Element ludyczności został troszeczkę zaniedbany, a ja staram się o nim przypomnieć - mówił artysta.


Posłuchaj
12:11 Poranek Dwójki Dys 18 luty 2022 09_31_06.mp3 Rozmowa z pianistą Krzysztofem Dysem o jego najnowszej autorskiej płycie pt. "Legato" (Poranek Dwójki)

[YouTube: krzysztof dys/Krzysztof Dys - Legato]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Krzysztof Dys (pianista)

Data emisji: 18.02.2022

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Janusz Muniak. Nieznany koncert na płycie "Rembrances"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 11:00
- Materiał przeleżał u mnie w szufladzie, zapomniałem o nim. Podczas robienia porządków znalazłem go i zacząłem przesłuchiwać. W ogóle nie pamiętałem, co tam graliśmy. Podczas słuchania pomyślałem, że to jest niezła sprawa - mówił w "Poranku Dwójki" pianista Wojciech Puszek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jazz Forum Talents" – album w nowej serii wydawniczej Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 06:30
Cotygodniowe jazzowe koncerty – nie tylko na antenie Dwójki i w internetowych transmisjach wideo! 18 lutego nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia ukazał się pierwszy album z nowej serii "Jazz.PL". Pierwszą płytową prezentacją jazzowych koncertów jest zapis występu grupy Jazz Forum Talents. 
rozwiń zwiń