Artur Szklener: muzyka Chopina łączy wszystkich ludzi

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 11:00
- Głównym przesłaniem nas wszystkich: artystów, organizatorów, dziennikarzy i słuchaczy jest jedno - to apel o pokój. Muzyka Chopina łączy nas na całym świecie, dedykujemy wszystkie urodzinowe koncerty ofiarom wojny w Ukrainie - mówił na antenie Dwójki Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. 
Artur Szklener
Artur SzklenerFoto: PR2
  • 212. rocznica urodzin Fryderyka Chopina oraz 85. urodziny Programu 2 Polskiego Radia przypadają w niezwykle trudnym czasie.
  • Wszystkim przygotowanym na ten dzień wydarzeniom towarzyszy pamięć o wojnie, która toczy się na Ukrainie.
  • zaplanowanych na ten dzień koncertach i jednoczącej sile muzyki Fryderyka Chopina rozmawialiśmy z dyrektorem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina - doktorem Arturem Szklenerem.

Za datę powstania radiowej Dwójki przyjmujemy 1 marca 1937 roku. To właśnie wtedy o godzinie 13.10 uruchomiona została radiostacja Warszawa II, która dała początek naszemu programowi.

Zobacz też: Zaczęło się od Warszawy II >>>

Artur Szklener podkreślił wieloletnią współpracę Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina z Dwójką. - Polskie Radio od samego początku było obecne na Konkursie Chopinowskim, jest jednym z głównych propagatorów muzyki Chopina. Zaczynamy południowym koncertem Piotra Alexewicza w Żelazowej Woli, to już długa tradycja. To koncert ze zróżnicowanym repertuarem. O 19.00 w Filharmonii Narodowej wystąpi zwycięzca ostatniego Konkursu Chopinowskiego Bruce Liu, bilety sprzedały się tak szybko, że drugi koncert pianisty odbędzie się 2 marca o godz. 18.00 - zapowiedział dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.


Posłuchaj
13:00 2022_03_01 09_38_08_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Artur Szklener: muzyka Chopina łączy wszystkich ludzi (Poranek Dwójki)

 

NIFC został nominowany do nagrody Mobile Trends Awards za aplikację poświęconą konkursowi. - To nas bardzo cieszy, ten rodzaj syntezy tradycji i nowoczesności jest dla bardzo ważny, współczesne media pozwalają na dotarcie do odbiorców na całym świecie. Dajemy możliwość dyskusji, komunikacji i porozumienia melomanów z wszystkich stron świata między sobą - podkreślił Artur Szklener.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Artur Szklener (dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina)

Data emisji: 1.03.2022

Godzina emisji: 9.35

mo

Czytaj także

"Miasteczko Twin Peaks" - serialowa muzyka w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2022 00:55
Podczas audycji zaprosiliśmy Państwa na koncert z okazji 85. rocznicy powstania radiowej Dwójki. Hubert Zemler & The Roadhouse Band zagrają muzykę z serialu "Miasteczko Twin Peaks" w autorskich aranżacjach.
rozwiń zwiń