Wiesław Myśliwski z tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 09:45
- W trudzie bycia wolnym widzę sens uprawiania literatury, mimo kosztów, jakie za to płacę. Patrząc na swoje życie z perspektywy dziewięćdziesięciu lat, sądzę, że to literatura nauczyła mnie wolności - mówił Wiesław Myśliwski podczas uroczystości związanych z uhonorowaniem go tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wydarzenie miało miejsce 12 maja br. podczas obchodów 658. rocznicy powołania uczelni do istnienia.
Pisarz Wiesław Myśliwski podczas uroczystości wręczeniu mu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego
Pisarz Wiesław Myśliwski podczas uroczystości wręczeniu mu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu JagiellońskiegoFoto: PAP/Art Service 2

Uhonorowany za całokształt twórczości literackiej 

Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego wyróżnił Wiesława Myśliwskiego m.in. za całokształt twórczości literackiej przełomu XX i XXI wieku ujmującej uniwersalne aspekty kondycji człowieka naszej epoki, tworzenie wiarygodnego obrazu losów Polaków od odzyskania niepodległości w 1918 roku do początków XXI wieku, a także za łączenie odmian tradycyjnej polszczyzny z potoczystością żywej mowy naszej epoki.

Wojna a człowieczeństwo

Podczas wystąpienia pisarz odniósł się do trwającej na Ukrainie wojny i ofiarności Polaków w niesieniu pomocy sąsiadom. - Za naszą wschodnią granicą toczy się barbarzyńska wojna i wszystkie nasze emocje, myśli, działania są ku niej skierowane - mówił. - Bezmiar naszego współczucia przejawia się w nieprawdopodobnej skali niesienia pomocy ofiarom, co budzi podziw świata, ale i nas samych - Polaków zdumiewa, że jesteśmy do takiej bezinteresowności zdolni.

- Jakbyśmy dzięki tej wojnie dokopali się w nas pokładów człowieczeństwa nieskażonych żadnymi uprzedzeniami, kalkulacjami czy ideologiami - podkreślił Wiesław Myśliwski.

Literatura tłumaczem świata

Jak zaznaczyła autorka laudacji prof. Anna Łebkowska z Wydziału Polonistyki UJ, dzięki literaturze Wiesława Myśliwskiego jesteśmy zdolni rozumieć świat, siebie i drugiego. - To jest literatura, która uczy empatii względem drugiego człowieka - zaznaczyła. - Opowiedzenie siebie i świata daje nam szansę poznania własnej tożsamości i stawienia oporu losowi, który jest, jaki jest - przysparza udręk, kłopotów, porażek. 

Fragmenty powieści Wiesława Myśliwskiego "Ucho igielne" czytał w Dwójce Mariusz Benoit. Posłuchaj >>>

Wiesław Myśliwski - prozaik, dramaturg, redaktor pism literackich - urodził się 25 marca 1932 roku w Dwikozach. Ukończył filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował w Ludowej Spółdzielni Wydawniczej, był redaktorem naczelnym pism "Regiony" i "Sycyna". Zadebiutował w 1967 roku powieścią "Nagi sad". Potem ukazywały się kolejne: "Pałac", "Kamień na kamieniu", "Widnokrąg", "Traktat o łuskaniu fasoli", "Ostatnie rozdanie", "Ucho igielne". Wiesław Myśliwski jest także autorem dramatów: "Złodziej", "Klucznik", "Drzewo", "Requiem dla gospodyni".

Posłuchaj
04:27 Poranek Dwójki Myśliwski 13 maj 2022 08_06_45.mp3 Wiesław Myśliwski z tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego (Poranek Dwójki)

 

***

Przygotowała: Magdalena Fortuna

Data emisji: 13.05.2022

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki

Czytaj także

Wiesław Myśliwski. Na przekór modom literackim

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 05:30
90 lat temu, 25 marca 1932 roku, urodził się Wiesław Myśliwski - polski pisarz, dramatopisarz i scenarzysta. Jego wielkie powieści - wyrastające z języka mówionego - bazują na kulturze chłopskiej. Nie mają jednak nic wspólnego z chłopomanią czy z założeniami socrealizmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiesław Myśliwski - "istotą jego pisarstwa jest opowieść, ludzka mowa"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2022 12:34
- Jak ludzie mówią, jak siebie opowiadają, jakich słów używają, czy wpadają w schematy językowe, a jeśli tak, to w jakich sytuacjach - to jest to, co Wiesława Myśliwskiego najbardziej fascynuje - mówił w Dwójce Wojciech Bonowicz, jeden z redaktorów tomu "W środku jesteśmy baśnią. Mowy i rozmowy". Książka ukazuje się z okazji 90. urodzin pisarza Wiesława Myśliwskiego.
rozwiń zwiń