REKLAMA

Warszawa lat 90. na zdjęciach. Błysk i mat. Czerń i biel oraz kolor

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 10:15
- Dla mnie jest to rodzaj odbicia, lustra dla teraźniejszości. I wtedy i dziś przyszło nam żyć w burzliwych i niepokojących czasach - tak o wystawie "Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90." w Muzeum Warszawy mówiła Julia Staniszewska, kuratorka ekspozycji na antenie radiowej Dwójki.
Plakat wystawy w Muzeum Warszawy
Plakat wystawy w Muzeum WarszawyFoto: materiały prom.
  • Na wystawę "Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90." złożyło się ponad tysiąc zdjęć i filmów autorstwa niemal stu twórców i twórczyń.
  • Zobaczymy zarówno zdjęcia profesjonalne, jak i amatorskie.
  • Zdjęcia pochodzą m.in. z archiwów fotografów oraz agencji fotograficznych.  

Na wystawę w Muzeum Warszawy "Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90." złożyło się ponad tysiąc zdjęć i filmów autorstwa niemal stu twórców i twórczyń, w tym Hartwiga, Niedenthala, Rolkego, Millera, Bohdziewicz, Musiałówny, Białej czy Łozińskiego. Zdjęcia zarówno profesjonalne, jak i amatorskie, fotografia reporterska i artystyczna tworzą fascynujący portret Warszawy w latach 90. 

[źródło: Facebook/Muzeum Warszawy]

Efekt kilkumiesięcznej kwerendy 

Na zdjęciach pojawiły się zarówno wizerunki miejsc, które od lat 90. do dziś zmieniły się nie do poznania, jak i te, które pozostały niezmienione. - Na ekspozycji możemy zobaczyć efekt naszej kilkumiesięcznej kwerendy w zbiorach, archiwach zarówno fotografów, jak i agencji fotograficznych, w instytucjach, i dzięki temu zobaczymy prace wielkich polskiej fotografii, takich jak Anna Beata Bohdziewicz, Chris Niedenthal, Tadeusz RolkeAnna Musiałówna - mówiła Karolina Puchała-Rojek.

- Zobaczymy też zdjęcia autorów, którzy debiutowali w latach 90., jak np. Maria Zbąska, dzisiaj raczej reżyserka, która przeszła do filmu. Jej cykl "Złe chłopaki z mojej ulicy" była to jedna z pierwszych wystaw, które mogliśmy oglądać na stacjach metra, ale też w internecie - dodała kuratorka wystawy. 

Handel, bieda, społeczne niepokoje

Zdjęcia prezentowane na wystawie pokazywane są na odbitkach, ale także na stykówkach, odbitkach na folii, ceracie billboardowej, są też gazety, tablety i fragmenty na taśmach VHS. - Wystawa jest przede wszystkim dla warszawiaków, ale uniwersalizuje się - mówiła Julia Staniszewska. - Lata 90. były latem dużych przemian i kontrastów; zostało nam w pamięci wiele obrazów tych lat: m.in. handel, bieda, społeczne niepokoje. Wydaje mi się, że jest to wystawa dla ludzi, którzy pamiętają, i którym wydaje się, że było to niedawno, jak i dla tych, którzy nie pamiętają, bo urodzili się w latach 2000 i dla których będzie to epoka z przeszłości - podkreśliła.

Czytaj także: 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Goście: Karolina Puchała-Rojek i Julia Staniszewska (kuratorki wystawy "Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.")

Data emisji: 21.10.2022

Godzina emisji: 9.30


djr/kor

Czytaj także

Stefan Arczyński - wspaniały rzemieślnik i człowiek

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 12:43
- Potrafił tak fotografować spektakle, że było widać, jak światło pada, jaki jest kostium, jak jest zbudowana scenografia, a w przypadku mimów, to, jak pracuje ich ciało - mówiła o zmarłym w niedzielę (28.08) nestorze polskiej fotografii Stefanie Arczyńskim Małgorzata Bruder, dyrektor Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sebastian Tomasz Płocharski i jego zdjęcia z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 12:00
- To jest wystawa podsumowująca moją sześciomiesięczną drogę. Zaczyna się zdjęciem z 24 lutego, kiedy byłem na dworcu we Lwowie, a kończy symboliczną fotografią z 25 sierpnia - mówił w Dwójce Sebastian Tomasz Płocharski,  autor wystawy "Rytm przeżycia".
rozwiń zwiń