Relacja z Kijowa: pomoc z Polski ma naprawdę duże znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 12:00
- Pomoc z Polski jest niesamowicie ważna. Oni naprawdę to widzą, są niesamowicie wdzięczni. Obiecałem, że to przekażę, jak tylko będę miał okazję - w "Poranku Dwójki" połączyliśmy się z dziennikarzem i artystą Sebastianem Tomaszem Płocharskim, który od początku wojny przebywa na Ukrainie. Od tygodnia włącza się w niesienie pomocy humanitarnej ludności cywilnej, ale też dokumentuje życie w ogarniętym wojną kraju.
Życie w broniącym się Kijowie jest coraz trudniejsze
Życie w broniącym się Kijowie jest coraz trudniejszeFoto: EPA/SERGEY DOLZHENKO
  • Sebastian Płocharski niemal od początku wojny przebywa na Ukrainie i relacjonuje, jak wygląda życie cywilów
  • Ukraińcy są zdeterminowani walczyć do końca o swój kraj
  • Polscy dziennikarze włączają się w pomoc przy ewakuacji

W czasie rozmowy dziennikarz opowiadał przejmujące historie osób, które spotkał. Także o tym, jak wygląda życie w Kijowie oraz na wschodzie Ukrainy. 

Życie musi płynąć

Niemal od początku wojny nasz rozmówca jest na terenie Ukrainy, gdzie niesie pomoc oraz relacjonuje życie cywilów. Poprzednią noc (ze środy na czwartek) w Kijowie przerwał potężny wybuch pocisku naprowadzonego na elektrociepłownię. Stało się to mocnym impulsem do zabezpieczania szyb, które z chronią przed dotkliwym zimnem. W czasie nalotów wraz z kolegami dziennikarzami ukrywają się w prywatnym schronie, do którego zaproszono ich z wdzięczności za polską pomoc.

Ósmy rok wojny

Sebastian Płocharski podkreślał, że wojna trwa od 2014 roku. Od października do listopada 2020 roku podróżował samotnie wzdłuż strefy wojennej – tzw. linii rozgraniczenia (granica pomiędzy Ukrainą a nieuznawanymi republikami ludowymi, ługańską i doniecką). W tym czasie pokonał na rowerze 800 km, portretując przypadkowych mieszkańców strefy wojennej w Donbasie. 

Serwis informacyjny Sekcji Ukraińskiej >>>

Dziś stara się nawiązać kontakt z osobami, które były bohaterami jego zdjęć, nie tylko z 2020 roku, także wcześniejszych. Jedną z nich jest licealista, którego nasz rozmówca usilnie namawiał do ewakuacji. - Powiedział mi, że tego nie zrobi, że tu jest jego miejsce, jego ojczyzna i nie wyobraża sobie wyjechać - opowiadał dziennikarz. - Tak samo ciotka i wujek, z którymi mieszka.

Pomoc w ewakuacji

Polscy dziennikarze dokładają także starań, aby ewakuować osoby najbardziej potrzebujące. - Tworzymy listy - relacjonował Sebastian Płocharski. - Dzisiaj mamy kolejną ewakuację, bo mamy kontakty i możliwości. Ona tutaj się odbywa, czasami chaotycznie, ale zapotrzebowanie jest przeogromne.


Posłuchaj
18:30 Poranek Dwójki Płocharski 4 marzec 2022 09_30_41.mp3 Sebastian Płocharski o sytuacji cywilów w Kijowie (Poranek Dwójki)

 

15:35 Poranek Dwójki UKR relacja 28 luty 2022 07_41_30.mp3 Relacja Sebastiana Płocharskiego z 28 lutego br. (Poranek Dwójki)

09:52 Poranek Dwójki 4 marzec 2022 07_32_51.mp3 Relacja Wojciecha Cegielskiego o sytuacji w Zaporożu (Poranek Dwójki)

  

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Sebastian Płocharski (dziennikarz i artysta intermedialny)

Data emisji: 4.03.2022

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Jerzy Giedroyc. Niepodległa Ukraina a bezpieczeństwo Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 19:00
- Pierwszym w szeregach emigracji polskiej przed 1989 rokiem, kto postawił temat uregulowania spraw polskich z Ukrainą, Litwą, Białorusią i Rosją był Redaktor z Maisons-Laffitte, Jerzy Giedroyc - mówił we wstępie audycji "Ślady pamięci" Andrzej Mietkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oksana Zabużko: pisarz umie nazywać rzeczy po imieniu

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2022 18:00
 - W roli komentatora odnalazłam się już w 2014 roku, wojna toczy się od tamtej chwili. Wtedy musiałam odłożyć kolejną powieść, w naszych czasach wojna stała się częścią polityki informacyjnej. Rosja to kraj, w którym nie dba się o obywateli, tylko o własne poczucie władzy nad całym światem. To paranoja wciąż podtrzymywana dla tej toksycznej atmosfery - mówiła na antenie Dwójki Oksana Zabużko, ukraińska pisarka, poetka i eseistka. 
rozwiń zwiń