REKLAMA

"A Wide Spectrum" - stylistycznie różnorodny debiut Big Bandu Śląskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2022 13:40
- Muszę powiedzieć, że spektrum moich zainteresowań jest dość szerokie. W związku z tym może miałem trochę wpływ na repertuar, który pojawił się na płycie. Na pewno jest on zróżnicowany. Tytuł "A Wide Spectrum" dotyczy troszeczkę tej różnorodności stylistycznej - mówił w "Poranku Dwójki" Grzegorz Nagórski, szef artystyczny orkiestry Big Band Śląski.
.
.Foto: materiały prom.

Czas na debiut

Płyta "A Wide Spectrum" jest zwieńczeniem dwóch lat działalności Big Bandu Śląskiego. Orkiestra jazzowa powstała w 2020 roku, po pierwszej fali pandemii. To jedyny tego typu profesjonalny twór w Polsce działający na zasadach w pełni etatowych.

- W aglomeracji śląskiej jest sporo muzyków, grają w różnych orkiestrach, ale Big Band Śląski jest pierwszą, która działa regularnie. Generalnie mamy taki problem w Polsce, że nie ma orkiestr, które działają na stałych zasadach - podkreślił Grzegorz Nagórski.

Gość specjalny

Renoma, jaką big-band zyskał w środowisku jazzowym przez dwa lata działalności, jest efektem skrupulatnego doboru repertuaru oraz regularnej pracy nad detalami i kreowania unikalnego brzmienia. Na debiutanckiej płycie orkiestry w charakterze gościa specjalnego pojawia się również pianista Paweł Tomaszewski.

- Paweł grał na wszystkich moich płytach autorskich i pomyślałem, że jak porozmawiam z nim, żeby coś dla nas napisał, to będzie coś specjalnego. No i tak też się stało. Utwór "Second thought" to jest zupełnie inna stylistyka, inny pomysł. Gramy do podkładu, który jest nagrany. Trochę ten utwór jest produkcyjny, włożyliśmy w niego nieco więcej pracy niż w pozostałe - tłumaczył Grzegorz Nagórski.

Posłuchaj
15:15 Poranek Dwójki 11.11.2022 nagórski.mp3 Grzegorz Nagórski, szef artystyczny orkiestry Big Band Śląski, o płycie "A Wide Spectrum" (Poranek Dwójki) 

"Second thought" to jeden z trzech utworów napisanych specjalnie na płytę "A Wild Spectrum". Koncetowa premiera debiutanckiego albumu Big Bandu Śląskiego odbędzie się w niedzielę 13 listopada w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

[YouTube/Teatr Rozrywki]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Grzegorz Nagórski (kierownik artystyczny orkiestry Big Band Śląski, puzonista, eufonista, profesor Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach)

Data emisji: 11.11.2022

Godzina emisji: 9.30

pg/kor

Czytaj także

Przemysław Strączek i "Cultural Concept". Projekt międzykulturowy

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2022 15:20
Gościem "Poranka Dwójki" był gitarzysta jazzowy, kompozytor i producent Przemysław Strączek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Origins" duetu Skalpel. Współczesne spojrzenie wstecz

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2022 11:00
- Tytuł jest trochę mylący, ludzie myślą, że wracamy do naszych korzeni, do początków muzyki Skalpela. Nie, my idziemy dalej - tak Igor Pudło z duetu Skalpel mówił o nowej płycie grupy pt. "Origins". Premiera krążka ma miejsce właśnie dziś, 4 listopada.
rozwiń zwiń