Prof. Piotr Gliński: prawdziwa wspólnota patrzy w przyszłość i pamięta o historii

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 18:00
- Polski heroizm ma w sobie podejście romantyczne, ale również wspaniałą pracę u podstaw, organiczną i dyplomatyczną. To wszystko łącznie przyniosło wielki sukces, czyli odzyskanie niepodległości, i warto o tym pamiętać. Również współcześnie ma to olbrzymie znaczenie - mówił w Dwójce prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Piotr Gliński
Piotr Gliński Foto: PAP/Andrzej Lange
  • W środowe popołudnie spotkaliśmy się z Piotrem Glińskim, wicepremierem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego.
  • W rozmowie podsumowaliśmy dotychczasową działalność resortu i omówiliśmy jego plany.
  • Wśród tematów znalazły się podsumowanie kilkuletniego programu obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości, a także Kongres "Niepodległa", który odbył się w minionych dniach (11-12.01) w Warszawie. 

Niepodległość odzyskana także dzięki kulturze

Podczas obrad uczestnicy Kongresu "Niepodległa" i goście podsumowywali obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości i odbudowy polskiej państwowości, a także starali się wyznaczyć kierunki działań edukacyjnych i popularyzatorskich włączających Polaków we wspólne świętowanie ważnych rocznic i wydarzeń historycznych. - Te obchody były znaczące, kilka lat najróżniejszych wydarzeń, koncentracji uwagi na bardzo ważnych kwestiach dla istnienia państwa, narodu, wspólnoty politycznej i kulturowej, wręcz konstytuujących nas jako Polaków. W dużej mierze dzięki kulturze w 1918 roku mogliśmy odzyskać niepodległość - mówił w Dwójce prof. Piotr Gliński.

Wzmocnienie polskiej wspólnoty

Proces kształtowania się polskich granic trwał kilka lat. - Odzwierciedlony został w rocznicowych działaniach z jednej strony władz państwowych, a z drugiej ich podstawowym wymiarem były inspirowane i finansowane inicjatywy oddolne. Program rządowy objął ponad 11 tysięcy wydarzeń, 2 tysiące projektów i tysiące środowisk. To były najróżniejsze wydarzenia o charakterze edukacyjnym, integracyjnym, konferencje, wystawy, festiwale. Podstawowym celem było masowe uczestnictwo i wzmocnienie polskiej wspólnoty - stwierdził.

Czytaj też:

Polska historia jest potrzebna dla współczesności i przyszłości

W rozmowie także pojawił się wątek działań ministerstwa związanych ze zbliżającą się 160. rocznicą wybuchu powstania styczniowego. Minister kultury i dziedzictwa narodowego poinformował, że obchody przygotowało Muzeum Historii. Zaangażowanych jest jednak wiele instytucji. Pojawił się także temat dotychczasowej polityki historycznej prowadzonej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Budżet MKiDN w ciągu siedmiu lat zwiększył się o ponad 100 proc., dzięki temu instytucje dziedzictwa narodowego są przygotowane do takich działańHistorycy, konserwatorzy zabytków i historycy sztuki są wspaniale przygotowani, aby opowiadać o polskiej historii, która jest potrzebna dla współczesności i przyszłości - zaznaczył Piotr Gliński.

Bohaterstwo Ukrainy i wielka pomoc ze strony Polaków

Podczas spotkania w Dwójce rozmawialiśmy również o pomocy udzielonej walczącej o niepodległość Ukrainie oraz wyzwaniach stojących przed ludźmi kultury w 2023 roku. - Należy docenić wielkie bohaterstwo i opór narodu ukraińskiego. Ta straszliwa wojna obu naszym narodom dała szanse budowania nowych relacji. Zmieniło się wiele, cywilizowany świat zbudował wsparcie dla Ukrainy, choć mogłoby ono być większeJako Polacy zdaliśmy egzamin i możemy być z tego dumni. To jest polska racja stanu, a także wyraz chrześcijańskiej miłości i solidarności - podkreślił Piotr Gliński.


[Facebook Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego]

Posłuchaj
30:35 2023_01_18 17_28_16_Dwojka_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Prof. Piotr Gliński: prawdziwa wspólnota patrzy w przyszłość, pamiętając o historii (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: prof. Piotr Gliński (wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego)

Data emisji: 18.01.2023

Godzina emisji: 17.30

uk/mo/kor

Czytaj także

Prof. Piotr Gliński: walka Ukraińców to szansa na zwycięstwo dobra nad złem

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 18:00
- Wielkie podziękowania dla wszystkich ludzi i instytucji kultury w Polsce, którzy wspierają ukraińskich artystów. Na Ukrainie jesteśmy również obecni, koordynujemy pomoc dla potrzebujących. Z drugiej strony chcielibyśmy, aby jak najszybciej wojna zakończyła się zwycięsko i aby tamtejsi artyści mogli wrócić do normalnej pracy. Do Polski przyjechało 2,5 mln uchodźców, a my wszyscy potrafimy temu wyzwaniu podołać - mówił na antenie Dwójki prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ukraina broni dziś europejskiej kultury przed rosyjskim barbarzyństwem". Piotr Gliński w Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 15:33
Wicepremier Piotr Gliński zaapelował podczas unijnej narady w Brukseli o wspieranie finansowe instytucji kultury na Ukrainie. Minister kultury i dziedzictwa narodowego poparł prośbę szefa ukraińskiego resortu kultury o stworzenie europejskiego funduszu, który umożliwi pokrycie pilnych potrzeb. O szczegółach korespondentka IAR w Brukseli Beata Płomecka.
rozwiń zwiń