Prof. Piotr Gliński: walka Ukraińców to szansa na zwycięstwo dobra nad złem

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 18:00
- Wielkie podziękowania dla wszystkich ludzi i instytucji kultury w Polsce, którzy wspierają ukraińskich artystów. Na Ukrainie jesteśmy również obecni, koordynujemy pomoc dla potrzebujących. Z drugiej strony chcielibyśmy, aby jak najszybciej wojna zakończyła się zwycięsko i aby tamtejsi artyści mogli wrócić do normalnej pracy. Do Polski przyjechało 2,5 mln uchodźców, a my wszyscy potrafimy temu wyzwaniu podołać - mówił na antenie Dwójki prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Piotr Gliński
Piotr GlińskiFoto: PAP/Radek Pietruszka
  • Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński był gościem audycji "O wszystkim z kulturą".
  • Rozmawialiśmy o staraniach Polski dotyczących unijnego wsparcia kultury na Ukrainie, działaniach polskiego rządu w zakresie pomocy ukraińskim twórcom, którzy znaleźli się w Polsce.
  • Tematem rozmowy była także współpraca polsko-ukraińska na rzecz ochrony ukraińskich zabytków i zabezpieczenia dzieł sztuki z tamtejszych kolekcji.

"Nie możemy być obojętni. Mamy obowiązek działać zdecydowanie. Dzięki bohaterskiej obronie Ukrainy Europa otrzymała szansę na zdecydowane działanie. Jeżeli tego nie zrobimy, zło zwycięży i nasze dzieci nam tego nie zapomną" - mówił wicepremier prof. Piotr Gliński podczas posiedzenia Rady Unii Europejskiej ds. Edukacji, Młodzieży, Kultury i Sportu w Luksemburgu.

Nie wszyscy są świadomi zagrożenia

- Mam takie poczucie, że Europa nie wykorzystuje swojej szansy. Naszym głównym celem jest jedność wobec zagrożenia cywilizacji, ale wyraźnie widać różnicę perspektyw. To jest dziwne podejście do sytuacji zupełnie jednoznacznej: wojny, agresji, zbrodni zabijania cywilów. Musimy sobie uświadamiać powagę tego zagrożenia, a tego moim zdaniem brakuje. Rosja rozumie tylko argument siły, dlatego świat cywilizowany musi właśnie taki przedstawić. W inny sposób nie da się tego współczesnego potwora okiełznać, sankcje, także te w dziedzinie kultury, muszą być dotkliwe i konsekwentne - podkreślił minister kultury i dziedzictwa narodowego.

W UNESCO nie ma miejsca dla Rosji

Według wicepremiera to szeroko rozumiana kultura była w stanie stworzyć pokojowy, 10-milionowy ruch społeczny w Polsce. - Stocznia Gdańska powinna być powołana jako miejsce światowego dziedzictwa kultury UNESCO, tam powstała Solidarność, która pokojowymi metodami doprowadziła do wielkich zmian politycznych. Rok przed wojną na Ukrainie Federacja Rosyjska zablokowała tę decyzję. Rosja nie powinna być obecna tam, gdzie jest wolność i demokracja - zaznaczył.


Posłuchaj
38:51 Owzk 8.04.2022Gliński.mp3 Na pomoc ukraińskiej kulturze. Spotkanie z prof. Piotrem Glińskim (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Piotr Gliński podkreślił, że kultura rosyjska ma swoje miejsce w kulturze światowej. - W tej chwili ona się jednak bardzo tragicznie kojarzy. Szkodę tej kulturze zrobił Władimir Putin i wszyscy, którzy go wspierają w terroryzowaniu innego narodu. Na to nie ma zgody, powinniśmy się wstrzymać od korzystania z rosyjskiej kultury w przestrzeni publicznej. To wyraz sprzeciwu wobec tego, co nie mieści się w naszym systemie wartości - mówił na antenie Dwójki.

Wsparcie obliczone na długi czas

Rząd przeznaczył ponad milion euro na wsparcie ukraińskich artystów, a Polski Instytut Sztuki Filmowej przygotowuje program dla polsko-ukraińskich inicjatyw. Polska wspiera również ochronę dziedzictwa Ukrainy, a ukraińskim instytucjom kultury pomaga Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie. 

Wicepremier dodał, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego organizuje również rezydencje artystyczne dla artystów z Ukrainy, za pośrednictwem m.in. Instytutu Adama Mickiewicza, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz Instytutu Teatralnego. - Rezydencje stanowią rozwinięcie wcześniejszego programu rezydencji dla artystów z Białorusi. Nastawiamy się na to, że ta pomoc będzie pewnie długotrwała - zaznaczył.

Czytaj też:

System pomocy już działa

Piotr Gliński powiedział, że obywatelskie zaangażowanie ma swoje granice. - Trzeba jeszcze bardziej je wspierać, rozwiązywać tę pomoc systemowo. Wojewodowie podpisują umowy z organizacjami pozarządowymi, pewne elementy opieki nad uchodźcami są realizowane za pieniądze publiczne. To już nie tylko przyjmowanie tych ludzi, ale pomoc w integracji; ich główną potrzebą jest praca. 200 tys. ukraińskich dzieci jest w polskich szkołach, to jest bardzo ważne. Poradnictwo pracy, prawne, psychologiczne, kursy językowe - to także odpowiedź na podstawowe potrzeby tych ludzi - podkreślił.

Wielkie szanse na lepszą przyszłość

Gość Dwójki mówił również o szerszej perspektywie na obecną sytuację. - Cały świat ma teraz szansę na nowe spojrzenie, ona się pojawiła dlatego, że Ukraińcy byli gotowi do obrony swojej ojczyzny, do oddania za nią życia. Generalnie świat cywilizowany żyje w nadkonsumpcji, epoce relatywizacji wartości, kryzysu kulturowego. Musimy sobie uświadomić ten czynnik zmiany, Ukraińcy bohatersko stawiają opór, z tego musimy wyciągnąć wnioski. Okazuje się, że jedną z najważniejszych rzeczy jest zdolność do poświęceń ostatecznych - powiedział prof. Piotr Gliński.

Według wicepremiera jest to także wielka szansa na odnowienie relacji polsko-ukraińskich. - Bardzo dobrze, że ten patriotyzm ukraiński jest dojrzały, kulturowy, europejski. Mam nadzieję, że to pomoże również w zamknięciu spraw związanych z Wołyniem - zaznaczył.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: prof. Piotr Gliński (wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego) 

Data emisji: 8.04.2022

Godzina emisji: 17.15

mo

Czytaj także

"To nie czas na Czechowa czy Puszkina". Gliński: do czasu zakończenia wojny, zero kultury rosyjskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2022 15:33
- Kultura rosyjska powinna zniknąć z przestrzeni publicznej do czasu zakończenia wojny na Ukrainie - mówił w Luksemburgu wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Konsekwencje rosyjskiej inwazji były jednym z tematów spotkania szefów resortów kultury unijnych krajów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska zabiega o wsparcie kultury na Ukrainie. Gliński: potrzebny fundusz unijny

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2022 15:28
Wicepremier i minister kultury i dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński powiedział w Luksemburgu, że Polska oczekuje wsparcia kultury na Ukrainie, w tym zniszczonych zabytków. Podkreślił, że rząd polski przeznaczył ponad milion euro na pomoc dla ukraińskich artystów.
rozwiń zwiń