"Don Kichot" - z choreografią Anny Hop. Baletowy hit w Operze na Zamku w Szczecinie

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2023 13:00
- Obok "Jeziora Łabędziego", "Dziadka do orzechów" i wielu innych "Don Kichot" jest jednym z tych sztandarowych, największych, najbardziej rozpoznawalnych baletów. Muzyka tak samo - to są wielkie, baletowe hity - mówiła w Dwójce choreografka Anna Hop. Wkrótce widowisko to będzie można obejrzeć w Operze na Zamku w Szczecinie.
Choreografka baletu Don Kichot Anna Hop
Choreografka baletu "Don Kichot" Anna HopFoto: PAP/Tomasz Gzell
  • Opera na Zamku w Szczecinie przygotowuje balet "Don Kichot". Premiera - 28 października.
  • Autorką choreografii oraz libretta jest Anna Hop, za muzykę odpowiada Ludwig Minkus, a za kierownictwo muzyczne - Jerzy Wołosiuk.
  • Choreografia i libretto powstały na podstawie Mariusa Petipy na motywach powieści Miguela de Cervantesa.

Otoczony książkami, zmęczony ponurym światem, żyjący w świecie kolorowych fantazji Don Kichot postanawia wyruszyć w świat za swoją wymarzoną Dulcyneą. Tak zaczyna się opowieść o błędnym rycerzu z La Manchy.

Anna Hop wraca do Opery na Zamku

Wkrótce "Don Kichota" będzie można zobaczyć w choreografii i z librettem Anny Hop, a pomysł na tę inscenizację wypłynął z Opery na Zamku w Szczecinie.

- Parę lat temu dostałam takie pytanie, czy nie zrobiłabym "Don Kichota" dla tutejszego zespołu baletowego. Pracowałam z tym zespołem już ponad 10 lat temu, to z nim robiłam swój pierwszy tytuł dla Opery na Zamku w Szczecinie. To był 2013 rok i premiera też była bodajże w październiku, więc po 10 latach - z taką piękną klamrą kompozycyjną - wracam do Szczecina zrobić "Don Kichota". Co prawda premiera miała być parę lat temu i troszkę pandemia nam pokrzyżowała szyki, więc ta klamra wytworzyła się po drodze, nie była zaplanowana - mówiła Anna Hop.

"Don Kichot" - premiera w Operze na Zamku:

[źródło: Opera na Zamku/Facebook]

Don Kichot" - baletowy hit

Choreografka podkreślała, że "Don Kichot" należy do absolutnej baletowej klasyki i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł tego gatunku.

- Obok "Jeziora Łabędziego", "Dziadka do orzechów" i wielu innych "Don Kichot" jest jednym z tych sztandarowych, największych, najbardziej rozpoznawalnych baletów. Muzyka tak samo - to są wielkie, baletowe hity. Nawet jeżeli komuś wydaje się, że ich nie zna, to jednak jakby usłyszał muzykę, to okaże się, że ją zna - stwierdziła Anna Hop.

Czytaj także:

"Don Kichot" w Szczecinie - kiedy premiera?

Autorem muzyki jest Ludwig Minkus. Choreografia i libretto szczecińskiego "Don Kichota" powstały na podstawie Mariusa Petipy na motywach powieści Miguela de Cervantesa. Za scenografię, multimedia i reżyserię świateł odpowiada Małgorzata Szabłowska, a za kostiumy - Katarzyna Rott.

Premiera baletu "Don Kichot" w choreografii Anny Hop będzie miała miejsce 28 października w Operze na Zamku w Szczecinie.


Posłuchaj
14:00 Dwojka_Poranek_Dwojki_2023_10_25-09-35-58.mp3 "Don Kichot" - balet z choreografią Anny Hop (Poranek Dwójki)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Anna Hop (choreografka)

Data emisji: 25.10.2023

Godzina emisji: 9.30

mgc

Czytaj także

Wacław Niżyński. "Święto wiosny" dało baletowi nowe oblicze

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2024 05:35
Działalność na rosyjskich scenach przyniosła mu światową sławę. W ciągu kilku lat stał się legendą światowego baletu pierwszej połowy XX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Loda Halama - przetańczyła życie

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2023 05:40
13 lipca 1996 roku w Warszawie w wieku 86 lat zmarła słynna tancerka, aktorka i choreografka, Loda Halama. W dwudziestoleciu międzywojennym była niezwykle popularną tancerką kabaretową, primabaleriną Teatru Wielkiego w Warszawie oraz gwiazdą polskiego kina.
rozwiń zwiń