Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków. Od kina debiutantów do komercyjnych hitów

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2023 13:00
- Sekcja konkursowa Nowe Kino Azji to przede wszystkim filmy debiutantów albo twórców, którzy jeszcze są mało znani, którzy naszym zdaniem są przyszłością kina nie tylko azjatyckiego, ale i światowego. Ale z drugiej strony mamy np. sekcję Asian Cinemara, w której pokazujemy duże, komercyjne hity - mówił w Dwójce Marcin Krasnowolski, selekcjoner 17. Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków.
Kadr z filmu Rzeka szkarłatu, który będzie można zobaczyć na 17. Azjatyckim Festiwalu Filmowym Pięć Smaków
Kadr z filmu "Rzeka szkarłatu", który będzie można zobaczyć na 17. Azjatyckim Festiwalu Filmowym Pięć SmakówFoto: Mat. pras.
  • Przed nami 17. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków. Wydarzenie odbędzie się w Warszawie i w wersji online.
  • W programie jest m.in. chiński wysokobudżetowy przebój "Rzeka szkarłatu" (reż. Yimou Zhang).
  • W sekcji Nowe Kino Azji można będzie zobaczyć dzieła debiutantów, natomiast Kobiece Oblicza Hongkongu to spojrzenie na kobiece postaci w "męskim" kinie akcji.
  • Festiwalowa publiczność będzie miała także okazję obejrzeć retrospektywę wielkiego mistrza azjatyckiego kina King Hu.

Od kameralnych, refleksyjnych filmów, przez komedie romantyczne, na zapierających dech w piersi blockbusterach kończąc - tak przedstawia się tegoroczny Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków.

Azjatycki Festiwal Filmowy szuka najlepszych smaków

Marcin Krasnowolski przyznaje, że praca nad programem festiwalowym jest dosyć trudna.

- Selekcją zajmują się tak naprawdę trzy osoby, potem dochodzi jeszcze jedna i oglądamy dosłownie setki filmów. To rzeczywiście są długie wieczory, podczas których oglądamy te filmy. One z definicji są przeciętne, naszym zadaniem jest wyłowić te najlepsze, które spodobają się naszej publiczności, a jednocześnie będą reprezentowały pewne punkty widzenia - opowiadał.

Asian Cinemara to sekcja, która jest swoistą przeciwwagą dla konkursu. To wielkie przeboje, dające wejrzenie w kondycję mainstreamowej rozrywki z Azji:

"Rzeka szkarłatu" - kinowy hit z Chin

Organizator Pięciu Smaków wyjaśnia, że festiwal pokazuje kinematografie azjatyckie z wielu różnych stron.

- Sekcja konkursowa Nowe Kino Azji to przede wszystkim filmy debiutantów albo twórców, którzy jeszcze są mało znani, którzy naszym zdaniem są przyszłością kina nie tylko azjatyckiego, ale światowego. Ale z drugiej strony mamy np. sekcję Asian Cinemara, w której pokazujemy duże, komercyjne hity. W tym roku na przykład mamy chiński film "Rzeka szkarłatu", który zarobił w kinach 650 mln dolarów. To są gigantyczne pieniądze, ale to jest film wybitny, dlatego go pokazujemy - mówił gość "Poranka Dwójki".

Kobiety w kinie Azji

Jedną z ciekawszych sekcji jest ta zatytułowana Kobiece Oblicza Hongkongu. Jak wyjaśniał Marcin Krasnowolski, twórczość filmowców z Hongkongu kojarzy się z "męskim kinem" i filmami akcji.

- W pewnym momencie zdaliśmy sobie sprawę, że w tym przemyśle, który teraz już wygląda inaczej, niż wyglądał dekadę temu, jest mnóstwo wspaniałych aktorek, które tak naprawdę miały tam dobre warunki pracy, nawet przez pewien czas zarabiały więcej niż mężczyźni. I te aktorki grały bardzo progresywne role, tzn. w filmach akcji, grały wojowniczki, policjantki itd. Więc chcemy pokazać tę kinematografię właśnie z punktu widzenia aktorek i postaci, które odegrały - mówił współorganizator festiwalu.

Czytaj także:

Jak King Hu dostrzegł potencjał kobiet

To niejedyny punkt programu pokazujący kobiecą perspektywę. W programie jest m.in. retrospektywa King Hu - mistrza kina sztuk walki, który kino to stworzył zupełnie na nowo i był jednym z pierwszych twórców, który dostrzegł w tym gatunku potencjał kobiet.

17. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków odbędzie się w terminie 15-21 listopada w Warszawie. Wersja online rozpocznie się w tym samym czasie, ale potrwa aż do 3 grudnia.


Posłuchaj
12:18 Dwojka_Poranek_Dwojki_5_smakow_2023_11_13-09-38-48.mp3 Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków. Od kina debiutantów do komercyjnych hitów (Poranek Dwójki)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Marcin Krasnowolski (selekcjoner 17. Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków)

Data emisji: 13.11.2023

Godzina emisji: 9.30

mgc

Czytaj także

Ukraina! Festiwal Filmowy. "Kino dokumentalne jest bardzo szczere"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2023 10:00
- Ukraińscy twórcy walczą o to, by móc kręcić filmy, szukają koproducentów na świecie. Trudniej jest z fabułami, kino dokumentalne opowiada o tym, co się dzieje na Ukrainie. W tegorocznym programie mamy 11 filmów dokumentalnych, wszystkie z nich są aktualne - mówiła w Dwójce Martyna Lach, jedna z organizatorek festiwalu filmów ukraińskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zofia Sablińska z nagrodą amerykańskiej Gildii Producentów Filmowych. "Już jako nastolatka siedziałam na planach"

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2023 18:01
Zofia Sablińska jest pierwszą Polką, która otrzymała Stypendium im. Debry Hill, czyli nagrodę amerykańskiej Gildii Producentów Filmowych dla młodych producentów. - Zaczynałam jako asystentka kostiumologa, przyszywałam guziki i prasowałam koszule. Cały czas szukałam swojego miejsca na planie, bo wiedziałam, że to na pewno jest to. Zobaczyłam kogoś kto, jak się później okazało, był z działu produkcyjnego. Tak zaczęła się moja miłość do produkcji - mówiła w Dwójce.
rozwiń zwiń