Wschodni projekt Giedroycia. Partnerstwo, nie ingerencja

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2015 14:00
- Nie chodziło tylko o to, by być partnersko z sąsiadami, ale żeby wyzbyć się tradycyjnego polskiego paternalizmu - prof. Andrzej Mencwel przypomniał poglądy Jerzego Giedroycia na relacje z wschodnimi sąsiadami.
Audio
  • Wschodni projekt Jerzego Giedroycia (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Jerzy Giedroyc w siedzibie Instytutu Literackiego przy Avenue de Poissy 91, gdzie mieszkał od 1954 roku
Jerzy Giedroyc w siedzibie Instytutu Literackiego przy Avenue de Poissy 91, gdzie mieszkał od 1954 roku Foto: PAP/Jerzy Ruciński

Po II wojnie światowej wiele osób z kręgu paryskiej "Kultury" zwracało uwagę na potrzebę rozrachunku z przeszłością i budowania dobrosąsiedzkich relacji między Polską a Litwą, Białorusią i Ukrainą. Tak zrodził się wschodni projekt Redaktora, umownie nazywany ULB.

Jak podkreślał prof. Andrzej Mencwel, źródeł tych idei można szukać m.in. w czasach tuż po wybuchu wojny. - Giedroyc przemyślał bankructwo polityki przedwrześniowej, w szczególności jeśli chodzi o relacje z sąsiadami. Mieliśmy wrogich Ukraińców, zasadniczo wrogich Białorusinów, konflikt niemal wojenny z Litwą i z Czechosłowacją. Trzeba było pomyśleć Polskę jako tę, która ma dobre stosunki z sąsiadami - mówił gość Dwójki.

Jerzy Giedroyc - serwis specjalny Polskiego Radia>>>

Czym różniły się wschodnie koncepcje Jerzego Giedroycia i Józefa Piłsudskiego (poglądy marszałka wywarły wpływ na młodego Giedroycia)? Dlaczego Redaktor w późnym wywiadzie, tuż przed śmiercią, mówił Hannie Marii Gizie, że jego ojczyzną jest Europa Wschodnia? I o jakim oświadczeniu "grupki paru osób pod Paryżem", które "było tak wizjonerskie, jak mało co w polskiej historii politycznej XX w.", mówił prof. Andrzej Mencwel?

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: Bogumiła Berdychowska (publicystka), Iza Chruślińska (działaczka na rzecz dialogu polsko-ukraińskiego) i prof. Andrzej Mencwel (historyk literatury, krytyk literacki, eseista)

Data emisji: 12.09.2015

Godzina emisji: 16.00

jp/kd

Czytaj także

Jerzy Giedroyc - twórca paryskiej "Kultury"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 05:40
14 września 2000 zmarł Jerzy Giedroyc. Portal Polskieradio.pl przedstawia postać Redaktora w specjalnym serwisie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Herling-Grudziński: Giedroyc żył "Kulturą"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2015 20:00
– Redaktor to taka sama sztuka jak gra na fortepianie. Z tym się człowiek rodzi. Giedroyc jest urodzonym redaktorem – mówił w nagraniu archiwalnym Gustaw Herling-Grudziński.
rozwiń zwiń