Na pewno rok 966? Spór o datę chrztu Polski

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2016 17:46
- Między czerwcem 965 roku a wrześniem 967. Gdzieś tu musiał być chrzest – mówił prof. Tomasz Jasiński, przedstawiając teorie historyków na temat daty przyjęcia przez Mieszka I chrześcijaństwa.
Audio
  • Dyskusja wokół chrztu Polski (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Dlaczego w tak lakoniczny sposób (zapis w roczniku) odnotowano tak doniosłe wydarzenie, jak chrzest władcy? Dlaczego nie ocalały inne rodzime źródła pisane opisujące ten fakt? Na zdj. reprint faksymile Codex Aureus Gnesnensis,  XI-wiecznego ewangeliarza przechowywanego w Bibliotece Katedralnej w Gnieźnie
Dlaczego w tak lakoniczny sposób (zapis w roczniku) odnotowano tak doniosłe wydarzenie, jak chrzest władcy? Dlaczego nie ocalały inne rodzime źródła pisane opisujące ten fakt? Na zdj. reprint faksymile "Codex Aureus Gnesnensis", XI-wiecznego ewangeliarza przechowywanego w Bibliotece Katedralnej w GnieźnieFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Decyzja o sojuszu Polski z cesarstwem niemieckim, związana z aktem przystąpienia kraju Polan do społeczności chrześcijańskiej, zapadła - streszczał opinie badaczy prof. Tomasz Jasiński - w czerwcu 965 roku podczas pobytu Ottona I w Magdeburgu. Być może, jak chcą niektórzy, już tam Mieszko został ochrzczony…

Na jakich podstawach zatem polska historiografia przyjęła, że 14 kwietnia 966 roku dokonał się chrzest Mieszka I? Owszem, roczniki polskie pod rokiem 966 zanotowały: "Mieszko, książę Polski, został ochrzczony". Ale - jak mówiono w audycji - są hipotezy, które podważają tę tradycyjną datę.

W dyskusji również: gdzie i w jakich okolicznościach książę Polan przyjął chrzest? Tylko on czy także jego wojsko, dwór i poddani? I jakie były przyczyny i skutki tego doniosłego aktu?

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Hanna Koćka-Krenz, prof. Tomasz Jasiński i prof. Tomasz Jurek (historycy) oraz bp dr Michał Janocha 

Data emisji: 9.01.2016

Godzina emisji: 16.00

jp/agCzytaj także

Czy wikingowie stworzyli polskie państwo?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2015 11:00
Mieszko I swoją córkę Świętosławę, zwaną później Sygrydą Storrådą, wydał za króla Szwecji Eryka Zwycięskiego, który był wikingiem. Co stało za tym małżeństwem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile prawdy o Polakach w "Kronice" Thietmara?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2015 17:00
- Ten wszechstronnie wykształcony Sas szanował Mieszka I za to, że jak wchodził do komnaty jakiś arystokrata niemiecki, to on wstawał - opowiadał w Dwójce prof. Tomasz Jasiński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Każdego roku ginie 100 tysięcy chrześcijan

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2015 18:00
– Na Zachodzie wolność religijna to coś oczywistego, ale w wielu miejscach na świecie jest wręcz przeciwnie – mówił teolog bp Krzysztof Zadarko.
rozwiń zwiń