Każdego roku ginie 100 tysięcy chrześcijan

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2015 18:00
– Na Zachodzie wolność religijna to coś oczywistego, ale w wielu miejscach na świecie jest wręcz przeciwnie – mówił teolog bp Krzysztof Zadarko.
Audio
  • Dlaczego chrześcijaństwo jest obecnie najbardziej prześladowaną religią na świecie? (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Na Bliskim Wschodzie, w Afryce Subsaharyjskiej i w Azji chrześcijanie poddawani są represjom ze strony religijnych większości i mordowani. Często przy aprobacie miejscowych władz (zdj. ilustracyjne)
Na Bliskim Wschodzie, w Afryce Subsaharyjskiej i w Azji chrześcijanie poddawani są represjom ze strony religijnych większości i mordowani. Często przy aprobacie miejscowych władz (zdj. ilustracyjne)Foto: Angelo_Giordano/pixabay/CC0 Public Domain

Wydana właśnie "Czarna księga prześladowań chrześcijan w świecie" zawiera 70 świadectw, reportaży i analiz ekspertów z 17 krajów. Są wśród nich nie tylko chrześcijanie, lecz także ateiści, muzułmanie i Żydzi. Każdego bowiem szokują statystyki, według których ze względu na wiarę represje dotykają 150 milionów wyznawców Chrystusa na świecie, a rocznie 100 tysięcy z nich jest mordowanych.

Ks. dr hab. Waldemar Cisło, który monitoruje prześladowania chrześcijan na świecie, powiedział, że jeszcze niedawno te liczby były znacznie większe. Dziennikarz Dariusz Rosiak, opowiadając o odmiennej sytuacji wyznawców Chrystusa pod różnymi reżimami, zauważył m.in., że iraccy chrześcijanie paradoksalnie najbezpieczniej czuli się za czasów... Saddama Husajna.

***

Tytuł audycjiKlub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: bp Krzysztof Zadarko (teolog), ks. dr hab. Waldemar Cisło (teolog, UKSW, dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie), Dariusz Rosiak (dziennikarz, autor książki "Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan")

Data emisji: 21.11.2015

Godzina emisji: 16.00

mc/iwo

Czytaj także

Co czeka chrześcijan na Bliskim Wschodzie?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 18:00
- Prześladowania na tle religijnym to stały element relacji chrześcijańsko-islamskich w tym rejonie świata. Dobrze, że zaczęliśmy o tym mówić - podkreślił w Dwójce Krzysztof Gołębiowski z działu zagranicznego Katolickiej Agencji Informacyjnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irak: chrześcijanie uciekają przed dżihadem

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2015 19:13
W "Pulsie świata" wysłuchaliśmy reportażu Dariusz Rosiaka, który niedawno odwiedził chrześcijańskich uchodźców w Erbilu, stolicy irackiego Kurdystanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy ktoś pomoże prześladowanym chrześcijanom?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2015 17:37
Kardynał Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, wezwał świat, by zareagował na okrucieństwa wobec chrześcijan. Ale świat wydaje się bezradny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Izrael dokonuje Holokaustu"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2015 18:00
Tak uważa Joseph Hazboun, palestyński chrześcijanin, który o dramatycznej sytuacji swoich rodaków opowiadał Dariuszowi Rosiakowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dżihadystów nie interesuje to, co było przed islamem"

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2015 20:10
- Morderstwo wybitnego archeologa, który od pięćdziesięciu lat zajmował się zabytkami syryjskiej Palmiry, to przejaw oszołomstwa, emocjonalnego stosunku dżihadystów do tradycji innej niż islamska - mówił w Dwójce dr Zbigniew Szafrański.
rozwiń zwiń