Namiętność i prawda. Jazz porusza cały świat

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2016 17:00
– Swoim spektrum emocjonalnym jest w stanie objąć nas wszystkich. Na tym chyba polega jego najważniejszy fenomen – mówił o jazzie dziennikarz Dwójki Tomasz Szachowski.
Audio
  • Namiętność i prawda. Jazz porusza cały świat (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Popularny na całym świecie trębacz i wokalista jazzowy Louis Armstrong, legenda amerykańskiego jazzu
Popularny na całym świecie trębacz i wokalista jazzowy Louis Armstrong, legenda amerykańskiego jazzuFoto: Library of Congress Prints and Photographs Division

– Jazz jest bardzo pojemną sztuką – powiedział Dwójkowy redaktor. – Jego specyfiką jest intensywność, namiętność w przeżywaniu i wykonywaniu muzyki. Działa silnie na emocje bez względu na to, czy słucha się go w Afryce, czy w Skandynawii, na rosyjskiej Syberii, czy w amerykańskim Nowym Orleanie – dodał.

Krytyk muzyczny Kajetan Prochyra mówił, że "jazz to muzyka, w której wszyscy są równi", zaś kompozytor i pianista jazzowy Włodek Pawlik zwrócił uwagę na "niesamowitą energię" jazzu, który dla wielu Europejczyków stał się "muzyką wyzwolenia, euforii, spontaniczności".

A to przecież tylko niektóre zalety jazzu. Coś więcej sprawiło, że muzyka ta zdobyła serca słuchaczy na całym świecie...

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza 

Goście: Włodek Pawlik (kompozytor i pianista jazzowy, laureat nagrody Grammy za płytę "Night in Calisia"), Kajetan Prochyra (szef redakcji portalu Jazzarium), Tomasz Szachowski (krytyk muzyczny, dziennikarz Programu 2 Polskiego Radia)

Data emisji: 30.04.2016

Godzina emisji: 16.00

mc/fbi

Czytaj także

Życie Arethy Franklin. Biografia

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2016 14:00
W audycji "To się czyta" prezentowaliśmy fragmenty książki Davida Ritza "Respect". Czytał Krzysztof Gosztyła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Maciej Lewenstein. Co fizyk widzi w jazzie

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2016 09:00
W "Poranku Dwójki" odwiedził nas pracujący w Hiszpanii polski uczony, a także wielbiciel i popularyzator polskiego jazzu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Międzynarodowy Dzień Jazzu w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2016 15:00
Po raz piąty Dwójka włącza się w obchody muzycznego święta. 30 kwietnia na naszej antenie: koncerty, rozmowy oraz plebiscyt na najlepszą jazzową ścieżkę dźwiękową.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archie Shepp. Jazzman, który nie gra jazzu

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2016 18:00
– Nie używam sformułowania "jazz". To, co gram, i to, co grali moi przodkowie, określam mianem muzyki afroamerykańskiej – mówił w Dwójce gość festiwalu Jazz nad Odrą.
rozwiń zwiń