Polska niepodległość to nie tylko ułani Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2016 17:00
- Gdy mówimy o sierpniu 1914 roku, myślimy o ułanach wkraczających do Kongresówki, ale już wtedy działały tam komitety obywatelskie, które przejmują urzędowe obowiązki od władz rosyjskich - mówił w Dwójce prof. Piotr Madajczyk.
Audio
  • Ścieżki do niepodległej Polski (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Tadeusz Rozwadowski w roku 1918 rozpoczął organizowanie centralnych instytucji wojskowych oraz nowych oddziałów Wojska Polskiego, w tym samym roku poróżnił się z Piłsudskim
Tadeusz Rozwadowski w roku 1918 rozpoczął organizowanie centralnych instytucji wojskowych oraz nowych oddziałów Wojska Polskiego, w tym samym roku poróżnił się z PiłsudskimFoto: PAP/CAF-reprodukcja

Odzyskanie przez Polskę niepodległości w roku 1918 symbolicznie utożsamiane jest z postacią Józefa Piłsudskiego i datą 11 listopada. Tymczasem działająca w Królestwie Polskim Rada Regencyjna ogłosiła niepodległość Polski już 7 października, a 28 października powołała pierwszy niezależny od zaborców rząd.

W audycji wyjaśnialiśmy, dlaczego w prasie pisano, iż Piłsudski przejął władzę od "znienawidzonej" Rady Regencyjnej, która przecież współtworzyła zalążki przyszłego państwa polskiego. Rozmawialiśmy o tym, dlaczego doszło do konfliktu między Marszałkiem, a generałem Tadeuszem Jordanem Rozwadowskim, jednym z głównych twórców schematu organizacji wojska polskiego. W końcu omawialiśmy wydarzenia, które u zarania niepodległej Polski, mogły doprowadzić do wybuchu wojny domowej.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Piotr Madajczyk i dr. Mariusz Patelski

Data emisji: 8.10.2016

Godzina emisji: 16.00

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tadeusz Rozwadowski - główny strateg bitwy warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 05:55
Był jednym z najwybitniejszych dowódców dwudziestolecia. Po zwycięskiej bitwie warszawskiej, drogi jego i Józefa Piłsudskiego rozeszły się. Generał i Marszałek stanęli po przeciwnych stronach barykady podczas zamachu majowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piłsudski i Dmowski. Dwie drogi do jednej Polski

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2015 19:00
– Obaj byli pogrobowcami powstania styczniowego. Na początku wyciągnęli dosyć podobne wnioski. Potem to się zmieniło – mówił historyk prof. Mariusz Wołos.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska o krok od wojny domowej

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2016 20:00
- Były plany ewakuacji rządu i przeniesienia go do Poznania. Wtedy bratobójcze walki rozlałyby się na cały kraj - mówił w Dwójce o przebiegu zamachu majowego w roku 1926 prof. Tadeusz Panecki.
rozwiń zwiń