X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Józef Stalin nie mógł działać sam"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2017 14:20
- W systemie totalitarnym funkcjonowanie zespołu doradczego wokół dyktatora było czymś naturalnym. Taki zespół miał nie tylko Stalin, ale także Lenin i Breżniew –powiedział prof. Mariusz Wołos.  
Audio
  • Prof. Andrzej Paczkowski i prof. Mariusz Wołos opowiadają o zespole doradców Józefa Stalina (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Wiaczesław Mołotow, Józef Stalin i Klimient Woroszyłow
Wiaczesław Mołotow, Józef Stalin i Klimient WoroszyłowFoto: Wikipedia/domena publiczna

Goszczący w Dwójce historyk dyskutował wraz z prof. Andrzejem Paczkowskim wokół książki Sheili Fitzaptrick "Zespół Stalina. Niebezpieczne lata radzieckiej polityki".

- Autorka książki jako historyk społeczny stawia tezę, że Stalin nie mógł funkcjonować bez zespołu doradców, a zespół nie mógł istnieć bez dyktatora. Takie stwierdzenie stanowi polemikę do funkcjonującej historiografii, według której wszystkie decyzje zależały od Stalina. Tymczasem analizując fakty, widać, że za czasów ZSRR z posiadania "drużyny" zrezygnował jedynie Chruszczow, który pełnił władzę w latach 1957-64 – dodał prof. Mariusz Wołos.

W nagraniu audycji posłuchamy również o tym, jaki był skład drużyny Stalina, a także o jej członkach, którzy... mieli odwagę, by sprzeciwiać się w niektórych decyzjach radzieckiemu dyktatorowi.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza 

Goście: prof. Andrzej Paczkowski (Instytut Studiów Politycznych PAN) i prof. Mariusz Wołos (Instytut Historii PAN, Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie)

Data emisji: 6.05.2017

Godzina emisji: 16.00

mz/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stalin wszędzie wietrzył spisek

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2017 07:00
Dowódców Armii Czerwonej, na czele z marszałkiem Michaiłem Tuchaczewskim, oskarżono o działania wrogie wobec ZSRR i kontakty z kołami wojskowymi obcych mocarstw. Wszyscy zostali straceni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

XX Zjazd KPZR i tajny referat Chruszczowa

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2019 06:03
Przemówienie, które I Sekretarz KC KPZR Nikita Chruszczow wygłosił w nocy z 24 na 25 lutego 1956, miało otworzyć delegatom oczy na poczynania Józefa Stalina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od Stalina do Putina. Rosyjska schizofrenia

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 19:17
Coraz mniej Rosjan potępia zbrodniczy reżim Józefa Stalina, zaś agresywna polityka Kremla cieszy się bardzo dużym poparciem społecznym. Dlaczego tak się dzieje?
rozwiń zwiń