"Józef Stalin nie mógł działać sam"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2017 14:20
- W systemie totalitarnym funkcjonowanie zespołu doradczego wokół dyktatora było czymś naturalnym. Taki zespół miał nie tylko Stalin, ale także Lenin i Breżniew –powiedział prof. Mariusz Wołos.  
Audio
  • Prof. Andrzej Paczkowski i prof. Mariusz Wołos opowiadają o zespole doradców Józefa Stalina (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Wiaczesław Mołotow, Józef Stalin i Klimient Woroszyłow
Wiaczesław Mołotow, Józef Stalin i Klimient WoroszyłowFoto: Wikipedia/domena publiczna

Goszczący w Dwójce historyk dyskutował wraz z prof. Andrzejem Paczkowskim wokół książki Sheili Fitzaptrick "Zespół Stalina. Niebezpieczne lata radzieckiej polityki".

- Autorka książki jako historyk społeczny stawia tezę, że Stalin nie mógł funkcjonować bez zespołu doradców, a zespół nie mógł istnieć bez dyktatora. Takie stwierdzenie stanowi polemikę do funkcjonującej historiografii, według której wszystkie decyzje zależały od Stalina. Tymczasem analizując fakty, widać, że za czasów ZSRR z posiadania "drużyny" zrezygnował jedynie Chruszczow, który pełnił władzę w latach 1957-64 – dodał prof. Mariusz Wołos.

W nagraniu audycji posłuchamy również o tym, jaki był skład drużyny Stalina, a także o jej członkach, którzy... mieli odwagę, by sprzeciwiać się w niektórych decyzjach radzieckiemu dyktatorowi.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza 

Goście: prof. Andrzej Paczkowski (Instytut Studiów Politycznych PAN) i prof. Mariusz Wołos (Instytut Historii PAN, Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie)

Data emisji: 6.05.2017

Godzina emisji: 16.00

mz/pg

Czytaj także

Stalin wszędzie wietrzył spisek

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2017 07:00
Dowódców Armii Czerwonej, na czele z marszałkiem Michaiłem Tuchaczewskim, oskarżono o działania wrogie wobec ZSRR i kontakty z kołami wojskowymi obcych mocarstw. Wszyscy zostali straceni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

XX Zjazd KPZR i tajny referat Chruszczowa

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2024 05:40
14 lutego 1956 roku w Moskwie rozpoczął się XX Zjazd KPZR, podczas którego Nikita Chruszczow wygłosił referat "O kulcie jednostki i jego następstwach". Przemówienie I Sekretarza KC KPZR, wygłoszone w nocy z 24 na 25 lutego, miało otworzyć delegatom oczy na poczynania Józefa Stalina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od Stalina do Putina. Rosyjska schizofrenia

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 19:17
Coraz mniej Rosjan potępia zbrodniczy reżim Józefa Stalina, zaś agresywna polityka Kremla cieszy się bardzo dużym poparciem społecznym. Dlaczego tak się dzieje?
rozwiń zwiń