Wigilia – tradycje znane i nieznane

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2011 10:08
Czy to u katolików, prawosławnych, czy u protestantów – Wigilia jest wszędzie ważnym, pełnym symbolicznych znaczeń czasem.
Audio
Polski stół wigilijny
Polski stół wigilijnyFoto: Wikipedia,Przykuta,lic.CC

Zastawiony stół z siankiem pod obrusem, kolędy, zapach choinki. W niektórych domach wieńce adwentowe z czterema zapalonymi świecami. Modlitwa i dzielenie się opłatkiem albo prosforą – przaśnym, błogosławionym chlebem przyniesionym z cerkwi. I wieczerza pełna wigilijnych smaków. A to kutia z pszenicy, maku i miodu, a to barszcz z uszkami, a to – uwaga – pieczona gęś.

Spotkanie przedwigilijne w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" odbyło się w gronie przedstawicieli różnych odłamów chrześcijaństwa, wśród gości byli znawcy chrześcijańskiej tradycji. Rozmówcy Hanny Marii Gizy – prof. Magdalena Zowczak, Magda Strapczuk, Dariusz Bruncz, Łukasz Leonkiewicz i Michał Maksimiuk – opowiadali o tym, co wspólne, i o tym, co szczególne dla bożonarodzeniowej tradycji katolickiej, prawosławnej czy luterańskiej.

Wigilia – w znaczeniu nabożnego oczekiwania w przededniu święta – wiąże się nie tylko ze dniem Narodzenia Pańskiego, choć, jak wiemy, czuwanie w noc wspominającą przyjście Chrystusa ma dla całego chrześcijaństwa szczególne znaczenie. Święto Bożego Narodzenia poprzedza czas Adwentu – czas przygotowania. Ów okres postu i oczekiwania na przyjście Mesjasza jest w tradycji prawosławnej czasem radości – przypominał Łukasz Leonkiewicz, choć i pozostali goście audycji, opowiadając o podejściu katolicyzmu czy protestanckim, potwierdzali ten radosny wymiar Adwentu.
– Wszystkie wyrzeczenia, jakie wówczas są podejmowane, są po to, by sprawdzić siebie, swoją kondycję chrześcijanina. W święta, w którym kontemplujemy misterium inkarnacji – Bóg przyjmuje ludzkie ciało – my sprawdzamy naszą relację z ciałem. Czy panujemy nad nim, czy ono nami nie włada – mówił Łukasz Leonkiewicz.

W audycji skomentowano również głos jednego ze słuchaczy, który wspomniał o pogańskim tle bożonarodzeniowej tradycji. Nie jest tajemnicą, że święta chrześcijańskie wyparły te pogańskie, trudno więc nie brać pod uwagę uwarunkowań historycznych – przypominali goście Dwójkowego spotkania. – Nasze kolędy zostały zbudowane przez nadanie nowych znaczeń tekstom świeckim – mówiła prof. Magdalena Zowczak. – Połączono to, co dawniej funkcjonowało w kulturze ludowej, z nowym przesłaniem.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której m.in. o znaczeniu takich wigilijnych "znaków" jak opłatek, kutia czy choinka.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Boże Narodzenie w Beskidzie Żywieckim

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2013 13:00
Kończy się adwent, w wielu regionach Polski trwają przedgody - czyli przygotowania do świąt Bożego Narodzenia.O tym, jak wyglądają one w Beskidzie Żywieckim, opowiadały Marii Baliszewskiej Zofia i Józefa Sordyl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Możemy być dumni z polskiej kuchni (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2011 08:52
Grzegorz Russak (znawca kuchni): Nasze dziedzictwo kulinarne to jest wielka i poważna sprawa. Niestety, coraz bardziej zaniedbana.
rozwiń zwiń