X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Namiętna natura cnotliwej królowej

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2012 16:53
Wiktoria – jedna z największych monarchiń w historii świata – uchodzi za osobę o purytańskiej moralności. Tymczasem była to kobieta o ognistym temperamencie.
Audio
Franz Xavier Winterhalter, Queen Victoria (fragm.), 1843
Franz Xavier Winterhalter, "Queen Victoria" (fragm.), 1843Foto: Wikimedia/domena publiczna

Nim została, w wieku 18 lat, królową Wielkiej Brytanii, nie miała łatwego życia. Jej ojciec – o którym nie najlepiej mówiono – zmarł, gdy Wiktoria była jeszcze niemowlęciem. Matka, Wiktoria von Sachsen-Coburg-Saalfeld, nie cieszyła się sympatią angielskiego dworu (kłopotów towarzyskich przysparzał jej nawet trwały, mimo ćwiczeń, niemiecki akcent...). Miejsce zamieszkania przyszłej władczyni imperium, londyński pałac Kensington, nie należało do najlepszych – Wiktoria notowała w pamiętnikach, że wieczorami urządzano polowania na... karaluchy.
20 czerwca 1837 roku została królową Wielkiej Brytanii. - Nie wiedziałam, że jestem tak blisko tronu – przyznawała młoda Wiktoria. Panowała 63 lata i była pierwszym nowoczesnym brytyjskim monarchą. Nad jej imperium, dzięki koloniom olbrzymim terytorialnie, słońce nigdy nie zachodziło.
– Bezpośredni poprzednicy Wiktorii zyskali sobie miano "niegodziwych stryjów" – za ich liberalną moralność, za rozrzutny styl życia – mówiła w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" dr Dorota Babilas. Wszyscy mieli zatem nadzieję na odnowę moralną na dworze królewskim. I tak się stało, bo moralna i pełna cnót stała się cała epoka. Jednak nieprawdą jest, jakoby Wiktoria była skostniałą, chłodną emocjonalnie, pełną zahamowań kobietą. Ta mała wielka królowa (jak ją zwano ze względu na niski wzrost i sporą nadwagę) w pewnym sensie była mało "wiktoriańska".
– To jej ukochany mąż, Albert, był surowy i pryncypialny. To przede wszystkim przez niego ta epoka kojarzy się z wieloma ograniczeniami pod względem moralnym – opowiadał drugi gość Dwójkowej audycji dr Mariusz Misztal. Obydwoje historycy zgodnie podkreślali, że Wiktoria była kochliwa, namiętna, o ognistym temperamencie, ale i apodyktyczna, kapryśna. Po śmierci królowej córka ocenzurowała matczyne pamiętniki, bezpowrotnie niszcząc zapiski, w których najprawdopodobniej było to, co stawiało ich autorkę w nie najlepszym świetle. Tak czy inaczej Wiktoria była postacią o złożonej, interesującej naturze. Daleko jej do posągowości, która przebija z niezliczonych monumentów na jej cześć czy też z oficjalnych wizerunków.
Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której o brytyjskiej monarchini rozmawiała z zaproszonymi historykami Hanna Maria Giza.

 

Portret
Portret królowej Wiktorii, ok. 1870 r. Fot. Royal Collection/Wikimedia, domena publiczna

Bohaterkami audycji Hanny Marii Gizy z cyklu "Kobiety na tronach świata" były już m.in. królowa Bona, Maryna Mniszkówna, Roksolana, caryca Katarzyna, cesarzowa Teofano czy też - cesarzowa Maria Teresa.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tajemnice rodziny królewskiej dostępne w sieci

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2012 16:24
Wiktorii Brytyjska rodzina królewska udostępniła w internecie dokumenty z życia XIX-wiecznej królowej Wiktorii.
rozwiń zwiń