Angelika Kuźniak: Boznańska chciała, by jej obrazy ją przeżyły

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 10:10
- To nie jest tak, że to była starsza pani w zupełnie niemodnej gipiurowej sukni z trenem, która się snuła po paryskim bruku i zabierała ze sobą kurz, ale w niej dział się cały świat - mówiła w Dwójce autorka biografii słynnej polskiej malarki "Boznańska. Non finito", która 30 października będzie miała swoją premierę.
Audio
  • Angelika Kuźniak o biografii "Boznańska. Non finito" (Poranek Dwójki)

Malowała powoli, z przejęciem, a portrety robiła wprost latami. Model się zestarzał, wyłysiał, ożenił, okocił, schudł […] musiał pozować, chciał czy nie chciał, chyba że umarł - tak o Oldze Boznańskiej mówiła Zofia Stryjeńska. W tym tygodniu swoją premierę będzie miała biografia autorki Dziewczynki z chryzantemami "Boznańska. Non finito". Angelika Kuźniak - autorka biografii - przygląda się w niej wybitnej artystce z dociekliwością śledczej.

Boznańska - malarka świadoma

Biografka opowiadała, że o Oldze Boznańskiej mówi się "szara malarka" albo "malarka za mgłą", ponieważ rzeczywiście, jej obrazy są przepełnione szarością i melancholią. Jednak Angelika Kuźniak znalazła dowody, że jest inaczej. Wystarczy przecież przyjrzeć się słynnej Dziewczynce z chryzantemami. - Gdy się patrzy na oko dziewczynki, to wydaje się być czarne, ale tak naprawdę w całym oku jest kilkanaście pigmentów - podkreślała pisarka. - Tych kilka pigmentów w źrenicy powoduje, że nie tylko sama paleta z pigmentami ma wiele kolorów, ale też prawdopodobnie całe jej życie - wyjaśniła.

Autorka wspominała również, jak niezwykle ważne miejsce zajmowało malarstwo w życiu Boznańskiej. Była bardzo świadoma swojego talentu i miała potrzebę ciągłego rozwijania go. W jednym z listów do ojca napisała, że jeśli nadejdzie chwila, w której przestanie malować, to właściwie mogłaby już przestać żyć. Zdaniem Angeliki Kuźniak, te słowa właściwie określają całe życie artystki.

Dlaczego świat malarski w Polsce nie był przychylny artystce? Jak wyglądały jej relacje rodzinne? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Angelika Kuźniak (autorka biografii "Boznańska. Non finito")

Data emisji: 28.10.2019

Godzina emisji: 8.30

am/pg

Czytaj także

Co się wydarzyło w pracowni Boznańskiej?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2015 12:00
– W żadnym innym obrazie przedstawiającym pracownię malarka nie umieściła takiej intrygi – mówiła dr Grażyna Bastek o obrazie "Pracownia w Monachium" Olgi Boznańskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obrazy Olgi Boznańskiej prowokują do rozmów

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 09:50
- W Muzeum Narodowym w Warszawie jest jak w Luwrze. Nie słyszymy ciszy, ale ludzie emocjonują się, rozmawiają na wystawie artystki - mówi Renata Higersberger, kuratorka wystawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pastele Witkacego, Boznańskiej i wielu innych pod jednym dachem

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 20:18
Pastel to technika bardzo atrakcyjna wizualnie, ujawniająca raz swe oblicze malarskie, a raz rysunkowe. Muzeum Narodowe w Warszawie pokazuje blisko 250 pasteli z kolekcji własnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum Ziemi Lubuskiej szuka sobowtóra dziewczynki z portretu Olgi Boznańskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 14:59
Obraz "Dziewczynka ze słonecznikami" z 1891 roku należy do najcenniejszych skarbów w kolekcji malarstwa Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. 125. rocznicę powstania dzieła muzeum zamierza uczcić w wyjątkowy sposób.
rozwiń zwiń