Donna Leon: mój bohater chce, by źli ludzie ponieśli karę

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 11:50
– Myślę, że ludzie lubią moje książki właśnie dlatego, że zmysł etyczny komisarza Brunettiego daje im poczucie bezpieczeństwa – mówiła Donna Leon, autorka powieści kryminalnych o Wenecji.
Audio
  • Donna Leon o swoich kryminałach. Rozmawia Dorota Gacek (Wybieram Dwójkę)
Donna Leon
Donna LeonFoto: PAP/DPA

gajewski jaroslaw - gra pozorow mini mnimi.jpg
Tajemnica weneckiej biblioteki. Czytamy "Grę pozorów" Donny Leon

– Obecnie w wielu krajach ludzie czują się coraz bardziej bezradni, nie mają żadnego wpływu na to, co przydarza się im samym i ich krajom – stwierdziła pisarka. – Decyzje, które mają wpływ na życie każdego z nas, są podejmowane przez polityków zupełnie dowolnie. Obserwujemy, że nikczemni ludzie, którzy kradną i zabijają, nie ponoszą kary za swe zbrodnie. Komisarz Brunetti chce zaś, by było inaczej. Kieruje się prostym zmysłem etycznym – dodała.

Donna Leon mówiła m.in. o - nieczęstej w kryminale - zwyczajności głównego bohatera ("zwykłe życie to jedyna rzecz, na jakiej się znam") o tym, że podczas pisania jej własne fabuły często ją zaskakują ("nie kontroluję tego, co wydarza się w moich powieściach"), a także o tym, jakie tajemnice odkrywa Wenecja, gdy z jej ulic znikają turyści.

***

Rozmawiała: Dorota Gacek

Gość: Donna Leon (autorka powieści kryminalnych)

Data emisji: 3.07.2017

Godzina emisji: 16.21

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

mc/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kryminalna kuchnia komisarza Brunettiego

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2012 09:00
Donna Leon - amerykańska menedżerka włoskiej orkiestry barokowej - pokazuje Wenecję oczyma policjanta-erudyty, komisarza-smakosza. Zapraszamy do rozmowy o Wenecji i włoskiej kuchni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Detektywi w obronie starych dobrych Włoch

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2015 14:46
- Nie widziałem ani jednej młodej osoby, która czytałaby kryminały Andrei Camilleriego. One są popularne wśród ludzi, którzy chcą, żeby świat przebiegał "po bożemu" - opowiadał w Dwójce Jarosław Mikołajewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donna Leon odkrywa straszniejszą twarz Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2016 17:00
To miasto przyciąga tysiące turystów, jednak większość z nich tkwi w błogiej nieświadomości tego, co się tam dzieje. Wenecka maska skrywa bowiem niepokojącą rzeczywistość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnica weneckiej biblioteki. "Gra pozorów" Donny Leon

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 11:00
Na antenie Dwójki słuchaliśmy fragmentów nowej książki z komisarzem Brunettim w roli głównej. Jej fragmenty czytał Jarosław Gajewski.
rozwiń zwiń