X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mościcki: Dejmkowskie "Dziady" wymknęły się ocenom

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 12:31
– Nieszczęsny kontekst polityczny przyćmił to, czym to przedstawienie było. Ono wymknęło się spod oceny, jako wydarzenie artystyczne. A było to przedstawienie znakomite – opowiadał w Dwójce Tomasz Mościcki.
Audio
  • Tomasz Mościcki o książce "Kryptonim Dziady", której jest współautorem (Wybieram Dwójkę)
Kryptonim Dziady
Kryptonim "Dziady"Foto: (zdj. ilustracyjne)

Gościem audycji "Wybieram Dwójkę" był współautor książki "Kryptonim «Dziady»". - Zaczęło się od spostrzeżenia, że jak dotąd nie powstała monografia poświęcona słynnej inscenizacji Kazimierza Dejmka. Chcieliśmy tę lukę zapełnić i w dokumenty, do których dotarliśmy, tchnąć ducha rozmawiając z uczestnikami tamtych wydarzeń – mówił gość audycji, który zauważył, że rzadko się zdarza, by wydarzenie teatralne było impulsem zmian politycznych.

Takim zjawiskiem była premiera "Dziadów", która odbyła się 25 listopada 1967 roku w Teatrze Narodowym. Reżyser spektaklu, Kazimierz Dejmek postanowił w ten szczególny sposób uczcić 50. rocznicę wybuchu rewolucji październikowej. Uważał bowiem, że w nie ma w literaturze światowej większego niż "Dziady" utworu wymierzonego w despotyzm carskiej Rosji. Co takiego było w tym przedstawieniu, że tak mocno współgrało z nastrojami społecznymi tamtego czasu? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Przygotował: Jacek Wakar

Gość: Tomasz Mościcki (współautor książki "Kryptonim «Dziady»")

Data emisji: 28.11.2017

Godzina emisji: 17.15

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

mko/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Groteska, mrok i dystans. Listy Samuela Becketta

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 20:00
– Najlepszym słowem opisującym jego podejście do świata jest "autoironia" – mówił pisarz Antoni Libera, tłumacz dramatów Becketta, a także adresat kilku jego listów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jego ironia kryła wielką wrażliwość". Przyjaciele o Januszu Głowackim

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 19:38
- Był człowiekiem pozbawionym w swoje wrażliwości skóry, łatwo go było zranić czy obrazić - podkreślał prof. Józef Opalski w audycji wspomnieniowej o zmarłym w wieku 79 lat znakomitym pisarzu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Córka Wyspiańskiego: ojciec był szalenie zazdrosny o matkę

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 18:40
O pełnym pasji małżeństwie swoich rodziców i kulisach biografii autora "Wesela" opowiadała w archiwalnym nagraniu Helena Chmurska, córka Stanisława Wyspiańskiego i Teodory Teofili z d. Pytko.
rozwiń zwiń