Ten rok należy do Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2011 12:24
- Nie będzie żadnej kanonizacji poety, bo to byłaby wielka szkoda dla Miłosza, który sam by takiego uwznioślenia nie chciał – powiedział Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki.
Audio

30 czerwca 1911 r. w Szetejniach na Litwie urodził się Czesław Miłosz – poeta, prozaik, eseista, tłumacz, laureat nagrody Nobla, jeden z najwybitniejszych polskich twórców XX wieku. Z okazji 100. rocznicy urodzin noblisty rok 2011 będzie obchodzony jako Rok Miłosza. 100. rocznica urodzin poety została również wpisana do kalendarium rocznic obchodzonych przez UNESCO. Rok Miłosza świętowany ma być nie tylko w Polsce i na Litwie, ale też w USA, we Francji, w Chinach, Indiach, Izraelu, Rosji i w innych krajach.

W dzisiejszym "Wybieram Dwójkę" o wydarzeniach Roku Czesława Miłosza w Polsce i na świecie porozmawiamy z Grzegorzem Gaudenem – dyrektorem Instytutu Książki. Jego otwarcie zaplanowano na 30 czerwca, w 100. rocznicę urodzin poety. - Jestem spokojny o przyszłość Miłosza. To, co przygotowujemy w tym roku pozwoli jego twórczości odżyć. Nie będzie tu jednak żadnej kanonizacji czy uproszczenia, to byłaby wielka szkoda dla Miłosza, który zresztą sam by takiego uwznioślenia nie chciał – przekonywał Grzegorz Gauden. Na program Roku Miłosza złożą się nowe wydania książkowe, konferencje, dyskusje, poświęcone mu wystawy, organizowane w Polsce i za granicą – od Krasnojarska przez Wilno, Krasnogrudę, Kraków, Paryż po Nowy Jork i San Francisco. Jego najważniejszym punktem będzie druga już edycja Festiwal Miłosza, odbywająca się w Krakowie. Z kolei Krzysztof Czyżewski – dyrektor Ośrodka Pogranicze – opowie o wydarzeniach związanych z Rokiem Czesława Miłosza, które odbędą się w Krasnogrudzie, m.in. o powstającym tam Międzynarodowym Centrum Dialogu.

Mówiliśmy także o "Made in Poland - Miłosz Sound" – nowym projekcie festiwalu Sacrum Profanum. Pięcioro polskich kompozytorów: Paweł Mykietyn, Agata Zubel, Wojciech Ziemowit Zych, Aleksandra Gryka i Dobromiła Jaskot przyjęło zaproszenie do napisania utworów inspirowanych wybranymi tekstami Czesława Miłosza. Projekt powstaje we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, Polskim Radiem i Telewizją Polską, a jego celem jest promocja polskiej muzyki współczesnej w kraju oraz za granicą. Festiwal coraz mocniej eksploruje grunt muzyki rodzimej, a Rok Miłosza dodatkowo zainspirował do tego, by oddać hołd temu wielkiemu poecie. Justyna Nowicka rozmawiała z dyrektorem imprezy, Filipem Berkowiczem.

Audycję przygotowała Katarzyna Nowak.

Aby wysłuchać rozmów, kliknij odpowiednie ikony dźwieków, w boksie "Posłuchaj" poprawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Miłosz będzie miał swój rok!

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2010 13:37
Sejm przyjął w piątek uchwałę o ustanowieniu roku 2011 Rokiem Czesława Miłosza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sąd Herlinga-Grudzińskiego, czyściec Grochowiaka, piekło Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2010 10:45
W literackich nowościach Dwójki: mniej znane oblicza klasyków współczesnej literatury polskiej.
rozwiń zwiń